
Ukočenost prstiju na rukama i nogama može ukazivati na ozbiljno stanje! Naš lekar opisao detaljne simptome
Ukočenost ili grčenje prstiju na rukama i nogama može biti simptom različitih neuroloških poremećaja. Iako povremena ukočenost može biti bezopasna, učestali ili dugotrajni simptomi mogu ukazivati na ozbiljnije stanje koje zahteva medicinsku pažnju. Dr Aleksandar Pantović, neurolog sa Vojnomedicinske akademije u Beogradu u podcastu Zdravo sa Ivanom govorio je o ovom problemu.
- Kočenje ruku i nogu može biti bezazleno, ali može predstavljati i ozbiljniji problem. Ako se javlja u jutarnjim časovima to ukazuje na reumatizam, bilo da je degerativni ili zapaljenski, zatim se prati za koliko prođe, da li ta ukočenost traje sat ili dva. Dalje se ispituje da li postoje bolovi u zglobovima, što predstavlja koštano-zglobni problem. Dalje, ispitujemo da li taj problem traje kontinuirano, i tu se može kao problem javiti oštećenje na nervima, i kao treći razlog, može biti nedostatak elektrolita, objasnio je dr Pantović.
Mogući uzroci ukočenosti prstiju
Kada dođe do ukočenosti prstiju na rukama i na nogama, takvo stanje deluje jako neprijatno, pa i zastrašujuće. Ipak, ukoliko nema nekih ozbiljnijih signala koji bi ukazivali na problem, ne treba paničiti, jer se u najvećem broju slučajeva radi o nedostatku elektrolita. Ipak, ovo stanje može predstavljati i ozbiljniji problem, te je potrebno javiti se lekaru kako bi se utvrdio konktetan razlog nastanka tegoba.
Periferna neuropatija
Ovo stanje nastaje kada su oštećeni periferni nervi, koji prenose signale između centralnog nervnog sistema i ostatka tela. Uzroci mogu uključivati dijabetes, infekcije, povrede, izloženost toksinima, nedostatak vitamina B12, alkoholizam i autoimune bolesti. Simptomi obuhvataju slabost, trnjenje, bol i ukočenost, najčešće u rukama i nogama.
Reumatoidni artritis
Ova autoimuna bolest prvenstveno zahvata zglobove, ali može dovesti i do kompresije ili oštećenja nerava, što izaziva simptome poput ukočenosti i trnjenja.
Poremećaji elektrolita
Nedostatak minerala poput kalcijuma, magnezijuma ili kalijuma može izazvati grčeve i ukočenost mišića, uključujući prste na rukama i nogama.
Ovaj problem rešava se promenom režima ishrane, ali i suplementacijom.
Javite se lekaru
Ako ukočenost prstiju postane učestala, traje duže od nekoliko minuta ili je praćena drugim simptomima poput bola, slabosti ili gubitka osećaja, preporučuje se konsultacija sa neurologom. Dijagnostički postupci mogu uključivati elektromiografiju (EMG), magnetnu rezonancu (MR) i laboratorijske analize kako bi se utvrdio tačan uzrok simptoma.
Iako povremena ukočenost prstiju može biti bezopasna, učestali ili dugotrajni simptomi ne treba da se zanemaruju, apel je lekara.
Kompletnu epizodu podcasta Zdravo sa Ivanom, možete pogledati u videu ispod teksta ili na našem YouTube kanalu.
(Telegraf.rs)
Video: Neurolog otkriva kada je glavobolja opasna, sve o ukočenosti prstiju, vrtoglavicama i moždanom udaru
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Zoza
Svaka cast dr, sve lepo objasnjeno.
Podelite komentar