
Ne smiruje se situacija u Rumuniji: Simion zahteva poništavanje izbora, Ustavi sud odlučuje u četvrtak
Ustavni sud Rumunije je saopštio da je u utorak uveče putem mejla od kandidata AUR-a na predsedničkim izborima, Đorđa Simiona, primio "dokument u skeniranoj formi pod nazivom 'Zahtev za poništenje izbora'" i da mu je u sredu ujutru, takođe putem mejla, preneto da zahtevi upućeni Sudu moraju biti potpisani svojeručno, u originalu, ili kvalifikovanim elektronskim potpisom. Zahtev će biti razmatran u četvrtak u 10.00 časova, prenosi Antena Observator.
Prva predstavka u vezi s predsedničkim izborima, koja se odnosila na odbijanje kompanije META da sprovede odluke Centralne izborne komisije, odbačena je u sredu jednoglasno od strane Ustavnog suda.
"Dana 20. maja 2025. godine u 23:41, Ustavnom sudu je putem elektronske pošte dostavljen dokument u skeniranoj formi pod nazivom 'Zahtev za poništenje izbora', uz koji su priloženi brojni prilozi. Zahtev je svojeručno potpisan, u kopiji, od strane gospodina Đorđa-Nikole Simiona", navodi Ustavni sud.
Institucija precizira da, prema članu 7 Pravilnika o organizaciji i radu Ustavnog suda, zahtevi upućeni Ustavnom sudu moraju biti svojeručno potpisani, u originalu, ili kvalifikovanim elektronskim potpisom, najkasnije do datuma i časa održavanja rasprave.
"Ovo obaveštenje je 21. maja 2025. godine u 9:06 časova preneto gospodinu Đorđu-Nikoli Simionu na istu adresu elektronske pošte s koje je poslat pomenuti zahtev, u cilju ispunjenja proceduralnih zahteva za registraciju akata upućenih Ustavnom sudu", naglašava Sud.
Zahtev će biti razmatran u četvrtak
Zahtev koji je podneo biće razmatran na sednici Ustavnog suda zakazanoj za 22. maj u 10.00 časova. U utorak uveče, kandidat AUR-a na predsedničkim izborima Đorđe Simion najavio je da će podneti zahtev za poništenje izbora.
"Postupićemo pravnim putem, i interno i međunarodno, kako bi naš pokret imao uspeha. Zato ću, iz istih razloga koji su navedeni u odluci Ustavnog suda od 6. decembra 2024. godine, ja, kao izborni takmac, pisati Ustavnom sudu i tražiti poništenje izbora. Zašto? Zato što se radilo o kupovini glasova! Budžet od 100 miliona evra bio je namenjen samo u Republici Moldaviji za izborni turizam i za kupovinu volje Rumuna iz Basarabije, koji su poslednjih nedelja nepravedno demonizovani. Zato što su korišćeni administrativni resursi druge države kako bi se poništili izbori. Zato što su preminule osobe glasale 18. maja i nijedna računica na svetu ne može nam pokazati da je preko 11.500.000 Rumuna izašlo na izbore", izjavio je Simion.
On je naveo da su "brojevi bili tačni kada je reč o glasovima koji su zaista dati od stvarnih osoba u njegovu korist".
"Sproveli smo paralelno brojanje, sabrali sve biračke odbore i zahvaljujem se onih 40.000 članova biračkih odbora koji su se borili za pravdu, kao i desetinama hiljada drugih ljudi uključenih u proces nadgledanja čitavog procesa prevare. Međunarodni posmatrači su videli mešanja, ne samo od strane Republike Moldavije, već i od strane francuske države. Društvene mreže su bile manipulisane i algoritmi su korišćeni u svrhu uticanja na rumunske građane. Svedočenje osnivača Telegrama, u kojem navodi da je francuska vlada intervenisala kako bi cenzurisala naše glasove u ovom periodu, je značajno i tražim da osnivač Telegrama bude saslušan pre nego što se ovi izbori proglase validnim", dodao je Simion, pozivajući se na svakodnevne izjave koje je od 18. maja davao osnivač Telegrama, Pavel Durov, u vezi s izborima u Rumuniji.
Ustavni sud je odbacio prvu predstavku
Ustavni sud je jednoglasno odbacio predstavku fizičkog lica u vezi s odbijanjem kompanije Meta Platforms Ireland da sprovede odluke Centralne izborne komisije.
"Na sednici održanoj 21. maja 2025. godine, Ustavni sud je, u okviru svoje nadležnosti u pogledu poštovanja procedure za izbor predsednika Rumunije, razmatrao predstavku koja se tiče odbijanja kompanije Meta Platforms Ireland da sprovede odluke Centralne izborne komisije. Nakon razmatranja, Ustavni sud je jednoglasno odbacio predstavku koju je podneo gospodin A.C.S.", navodi ta institucija.
Odluka je konačna i biće dostavljena Centralnoj izbornoj komisiji. Argumenti koji su uzeti u obzir prilikom donošenja ove odluke biće predstavljeni u sadržaju odluke, koja će biti objavljena u Službenom glasniku Rumunije, Prvi deo.
Šta zakon o predsedničkim izborima predviđa u vezi sa zahtevom za poništenje izbora
Ustavni sud poništava izbore ukoliko su glasanje i utvrđivanje rezultata sprovedeni na način koji predstavlja prevaru dovoljnu da utiče na dodelu mandata ili, po potrebi, redosled kandidata koji mogu učestvovati u drugom krugu glasanja. U tom slučaju, Sud nalaže ponavljanje kruga izbora druge nedelje od dana poništenja izbora.
Zahtev za poništenje izbora mogu podneti političke partije, političke koalicije, izborne koalicije, organizacije građana pripadnika nacionalnih manjina koje su zastupljene u Savetu nacionalnih manjina i kandidati koji su učestvovali na izborima, u roku od najviše 3 dana od zatvaranja birališta; zahtev mora biti obrazložen i praćen dokazima na kojima se temelji.
Odluku o zahtevu Ustavni sud donosi najkasnije do datuma propisanog zakonom za objavljivanje rezultata izbora. Ustavni sud potvrđuje rezultat izbora, obezbeđuje njegovo objavljivanje u medijima i u Službenom glasniku Rumunije, Prvi deo, i potvrđuje izborni rezultat za izabranog predsednika.
Akt o potvrdi se izrađuje u tri primerka, od kojih jedan ostaje kod Ustavnog suda, jedan se predaje Parlamentu radi polaganja zakletve novog predsednika, a treći se uručuje izabranom predsedniku. Ustavni sud je u utorak jednoglasno odbacio predstavku fizičkog lica u vezi sa odbijanjem kompanije Meta Platforms Ireland da sprovede odluke Centralne izborne komisije.
(Telegraf.rs)
Video: David Baruh za Telegraf o situaciji u Izraelu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.