Kako je Putin ponizio Trampa: "Stvarno ga je nadigrao, sad je dosta!"

M. P.
M. P.    
Čitanje: oko 7 min.
  • 3

Predsednik SAD Donald Tramp konačno kreće u ofanzivu protiv Vladimira Putina. Na neki način. Za sada.

Trampova popustljivost prema autoritarnom lideru Rusije bila je jedna od najtrajnijih geopolitičkih pozadina protekle decenije. Ali njegova frustracija prema Putinu je porasla, piše Džonatan Lemir, saradnik magazina The Atlantic, koji je takođe i voditelj emisije "Morning Joe" na MSNBC.

Prošle nedelje, predsednik SAD je rekao da Sjedinjene Države trpe "mnogo sr***a" od Putina. Juče je odobrio značajnu isporuku američkog defanzivnog oružja Ukrajini preko NATO i zapretio Rusiji novim carinama ako rat ne prestane u roku od 50 dana.

Ova promena, međutim, ne odražava Trampovo usvajanje nove strateške vizije sveta, rekla su Lemiru dvojica zvaničnika Bele kuće i dva Trampova spoljna savetnika, pod uslovom anonimnosti kako bi govorili o osetljivim temama.

Kako je Putin ponizio Trampa

Tramp nije razvio nove simpatije prema Ukrajini ili njenom predsedniku Volodimiru Zelenskom. Nije odjednom postao pristalica tradicionalnih transatlantskih saveza koje su njegovi prethodnici cenili kao protivtežu Moskvi. Umesto toga - Tramp se osetio uvređenim.

Ignorišući Trampove molbe da se rat zaustavi i umesto toga pojačavajući borbe, Putin je učinio da Tramp izgleda kao mlađi partner u njihovom odnosu. Ruski lider je "zaista preterao", rekao je jedan od zvaničnika. "Predsednik mu je davao šansu za šansom, ali dosta je bilo."

Tramp je došao na vlast verujući da može da postigne trajno primirje između Ukrajine i Rusije u roku od 24 sata, oslanjajući se na svoj, po sopstvenoj proceni, dobar odnos sa Putinom.

Mesecima je u velikoj meri stajao na strani Moskve u njenom ratu protiv Ukrajine, oslobađajući Rusiju odgovornosti za započinjanje sukoba i preteći da će napustiti Kijev dok se on očajnički branio.

U Ovalnoj kancelariji je u februaru izgrdio Zelenskog i na kratko prekinuo deljenje obaveštajnih podataka sa Ukrajinom.

Verovao je da, pored rada sa ruskim kolegom na okončanju rata, može da resetuje odnose i izgradi nove ekonomske veze između dve zemlje.

Čak je zamišljao veliki samit na kojem bi bio objavljen mirovni sporazum.

Putin počeo da ga "vuče za nos"

Ali, Putin je odbio ponovljene američke pozive da zaustavi napade. Ruski razgovori sa Trampovim izaslanikom, Stivom Vitkofom, nisu doveli ni do čega. Tramp je povukao diplomatske napore.

U poslednjim nedeljama, Tramp je postajao sve ljući na Putina i okončao je kratku pauzu u slanju oružja Ukrajini. Zelenski je, u međuvremenu, radio na popravljanju odnosa sa Trampom i pristao na američki predlog o prekidu vatre.

Po Trampovim sopstvenim rečima, Putin je počeo da ga "vuče za nos" tako što je odbacio taj predlog dok je istovremeno pokrenuo neka od najžešćih bombardovanja tokom rata. Tramp i Putin su razgovarali oko šest puta u poslednjih šest meseci, a Tramp je postajao sve frustriraniji, rekla su četvorica sagovornika. Na proleće je rekao svojim savetnicima da počinje da misli kako Putin ne želi da rat prestane - što je procena do koje su američke obaveštajne agencije došle još pre više od godinu dana.

Kada je Tramp nedavno pojačao svoje pozive na prekid vatre - u jednom trenutku napisavši na društvenim mrežama: "Vladimire, STANI!" - Putin je odlučio da mu prkosi tako što je još jednom pojačao napade na Ukrajinu.

Predsednik SAD je bio uznemiren poslednjim razgovorom sa Putinom, održanim ranije ovog meseca, u kojem je ruski lider ponovio svoj cilj da "oslobodi" ukrajinsku teritoriju za koju veruje da pripada Rusiji, rekao je jedan od zvaničnika Bele kuće.

Linija fronta ostaje uglavnom zamrznuta, ali američki i evropski zvaničnici veruju da Putin planira letnju ofanzivu i da će pokrenuti još napada na civile u ukrajinskim gradovima.

Strah od slabosti

Pošto Putin i dalje ignoriše njegove molbe za dogovor, Tramp se oseća poniženo, strahujući da izgleda slabo, rekao je jedan od zvaničnika i jedan spoljni savetnik.

"Mnogo pričam s njim o tome da se to završi. I onda spustim slušalicu i kažem: 'To je bio lep razgovor', a rakete lete na Kijev ili neki drugi grad", rekao je Tramp novinarima juče u Ovalnoj kancelariji, misleći na Putina. "I kad se to desi tri ili četiri puta, shvatiš da razgovor ne znači ništa."

Tramp je juče najavio da će odobriti slanje više američkog oružja na front, uključujući do 17 baterija PVO sistema "Patriot", što će dramatično pojačati sposobnost Ukrajine da obara nadolazeće ruske rakete i dronove (i za čime je Zelenski dugo žudeo). Sedamnaest baterija bi bilo izuzetno ambiciozno; do sada su Sjedinjene Države obezbedile samo dve takve baterije tokom tri godine rata. Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus, nakon današnjeg sastanka s američkim sekretarom za odbranu Pitom Hegsetom u Pentagonu, rekao je novinarima da će Nemačka voditi razgovore sa SAD o kupovini dve baterije "Patriota" koje bi bile prebačene Ukrajini. Ali Ukrajina verovatno neće dobiti te sisteme narednih nekoliko meseci, rekao je Pistorijus.

Mere koje su juče objavljene verovatno neće promeniti ukupni tok rata i ne ispunjavaju očekivanja onih koji su se nadali da će Tramp odobriti još više. Ali mogle bi da uspore ruski zamah u sukobu i, zauzvrat, da smanje njenu želju da rat produži.

Ovi potezi takođe su dali uveravanja Ukrajini i Evropi da Vašington i dalje može biti partner u njihovoj borbi; NATO saveznici će finansirati kupovinu američkog oružja, rekao je Tramp sedeći pored generalnog sekretara alijanse Marka Rutea u Ovalnoj kancelariji.

"To nije moj rat"

"To nije moj rat, i pokušavam da vas izvučem iz njega. Želimo da se to završi", rekao je Tramp Ruteu. "Razočaran sam predsednikom Putinom jer sam mislio da ćemo se dogovoriti pre dva meseca, ali izgleda da to ne ide u tom pravcu."

Axios je izvestio da Tramp možda planira da pošalje i neko ofanzivno, dalekometno oružje Ukrajini, ali on to juče nije pomenuo.

Od dana inauguracije, dva suprotstavljena tabora vrše pritisak na Trampa oko Ukrajine i Rusije. Izolacionisti, kao što su potpredsednik Džej Di Vens i dugogodišnji Trampov savetnik Stiv Benon, guraju predsednika da se povuče iz Kijeva; tradicionalniji republikanci, uključujući senatora Lindzija Grejema i lidera većine u Senatu Džona Tjuna, podstiču Trampa da bude oštriji prema Moskvi.

Ljudi koji su ranije bili duboko kritični prema Trampovoj lojalnosti prema Moskvi pozdravili su njegove najnovije poteze. Tramp "može da pošalje veoma snažnu poruku i donese odluku da pomogne Ukrajini, ne zato što mu je stalo do Ukrajine, već zato što se oseća poniženo", rekao je Gari Kasparov, ruski politički aktivista i bivši svetski šampion u šahu. (Kasparov je i voditelj druge sezone podkasta Autokratija u Americi, koji objavljuje The Atlantic.)

"Mislim da je dobro što Tramp sada istupa protiv Putina i pokazuje snagu, čak i ako to radi iz pogrešnih pobuda", rekao je on.

Budući da je reč o Trampu, naravno da postoje ograničenja. Činjenica da SAD ne šalje oružje direktno Ukrajini daje Trampu više prostora za manevrisanje unutar izolacionističkog krila njegove MAGA koalicije.

Balansiranje među republikancima

Američki zvaničnici nisu nagovestili da će u budućnosti biti još isporuka, a dobar deo Trampove baze - i mnogi republikanci u Predstavničkom domu - čvrsto se protive zakonima koji bi Ukrajini obezbedili dodatnu vojnu ili finansijsku pomoć.

Ta neizvesnost će zakomplikovati planove Zelenskog i Evrope za buduću odbranu Ukrajine.

"Da li mislim da je Tramp sada za Ukrajinu? Ma dajte. Nikako", rekao je Mark Polimeropulos, bivši operativac CIA koji je bio kritičan prema Trampovom vođenju rata.

"Ovo jeste dobra vest. Ali Evropa i dalje mora da planira kao da SAD nije pouzdan saveznik, jer Tramp i dalje može da promeni mišljenje", kaže on.

Tramp takođe za sada odbija da podrži dvopartijski zakon koji bi uveo oštre nove sankcije Rusiji, kao i carine od 500 procenata na zemlje koje trguju sa Moskvom.

Grejem, koji je jedan od predlagača tog zakona - koji ima više od 80 pristalica u Senatu - poslednjih dana je više puta tvrdio da je Tramp spreman da ga podrži. Ali Trampovi savetnici iz Bele kuće su prošle nedelje rekli da predsednik još nije spreman da napravi taj korak, delom zbog straha da bi to moglo da poveća cene energije ili naljuti zemlje poput Kine i Indije dok pokušava da s njima pregovara o posebnim trgovinskim sporazumima.

Šta mogu carine?

Sekundarne tarife koje je Tramp juče predložio, ako Putin ne pristane na prekid vatre u roku od 50 dana, bile bi mnogo blaže: 100 procenata. Tramp je takođe zapretio uvođenjem carina na rusku robu, ali SAD ionako malo trguju s Moskvom.

"Nisam siguran da nam to treba, ali svakako je dobro što oni to rade", rekao je Tramp o zakonu o sankcijama. Uvođenje carina od 500 procenata je "na neki način besmisleno posle nekog vremena", dodao je, tvrdeći da će 100 procenata "postići isti efekat" u nanošenju štete ruskoj ekonomiji.

Tramp je, kao što mu je običaj, odgovarao na pitanja novinara u Ovalnoj kancelariji i postajao vidno frustriran kada su ga više puta pitali o stanju sukoba. Na kraju, kada su ga pitali šta bi učinio ako Putin dodatno pojača nasilje, Tramp je odbio da odgovori - i, možda znakovito, odbrusio novinaru:

"Ne postavljaj mi takvo pitanje."

(Telegraf.rs)

Video: Nije Liberland, nego Verdis: Ovo je druga država na ničijoj zemlji između Hrvatske i Srbije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • ARS

    16. jul 2025 | 07:54

    Pa koliko puta su Ameri prevarili, ponizili Rusiju ?

  • KKK

    16. jul 2025 | 07:46

    Bivsi agent KGB-a vs . Biznismen !

  • Mile

    16. jul 2025 | 09:38

    Rusja I amerka dva oka u glavi. Jedno bez drugog nemere, samo za javnost plasiraju igru. Obe države imaju jednog tatu i nešto zajedničko a to je Izrael. Tvorci Amerike a i tvorci komunizma i Rusije. Igra za neupućene.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA