PVO sistem Patriot - šta je i zašto je toliko velika potražnja za njegovim projektilima

M. P.
M. P.    
Čitanje: oko 5 min.
  • 6

Usred pojačanih ruskih vazdušnih napada na Ukrajinu, rastućih tenzija na Bliskom istoku i Evrope koja nastoji da se naoruža suočena sa sve agresivnijim Kremljom, jedan vojni sistem posebno je tražen širom sveta - Patriot PAC-3 presretačke rakete.

Američki sistem protivvazdušne odbrane Patriot jedan je od retkih na svetu koji može da brani od balističkih raketa, koje Rusija redovno ispaljuje na Ukrajinu, a koje su Izrael i Iran razmenjivali u poslednjem mesecu, piše Kyiv Independent.

Do 2025. godine Ukrajina je primila do osam sistema Patriot, prema New York Times-u, što je dovoljno da pokrije samo ograničenu oblast, a globalna potražnja za presretačkim raketama koje ispaljuje dodatno pogoršava manjak u ukrajinskoj vazdušnoj odbrani.

Zašto je tako teško oboriti balističke rakete?

Dnjepar nakon ruskog udara interkontinentalnim balističkim raketama Rusija u Ukrajini često koristi i balističke rakete, koje nije jednostavno presresti Foto: ДСНС України

Za razliku od krstarećih raketa koje su pokretane mlaznim motorima i lete u relativno ravnoj putanji, balističke rakete pokreću raketni motori i lansiraju se visoko u atmosferu pre nego što se spuste na cilj.

One se usmeravaju samo u početnoj fazi leta, pa mogu biti manje precizne od krstarećih, ali imaju prednost što dostižu izuzetno velike brzine — ponekad preko 3.200 kilometara na sat — pri približavanju cilju.

Zbog toga ih je izuzetno teško presresti, i što manje presretačkih raketa Ukrajina ima, to više štete izazivaju ruske balističke rakete.

Šta čini Patriot jedinstvenim?

patriot PVO sistem Lansiranje rakete-presretača iz sistema Patriot Foto: Shutterstock

Proizvođač raketa sistema Patriot, Lockheed Martin, reklamira najnoviju presretačku raketu kao "najnapredniju protivvazdušnu raketu na svetu."

Tipična baterija Patriot sistema opremljena je kombinacijom raketa koje mogu presretati balističke i krstareće rakete, kao i avione.

"Prednost Patriota je njegova otvorena arhitektura, koja omogućava korišćenje različitih oružja, pa čak i različitih radara", rekao je ekspert za odbranu Andrij Karuk za Kyiv Independent, dodajući da zemlje obično potpisuju ugovore za rakete u različitim konfiguracijama.

Razlika između presretačkih raketa PAC-2 i PAC-3

patriot PVO sistem Sistem Patriot na borbenom dežurstvu Foto: Shutterstock

PAC-2 GEM-T je jedan od starijih presretača sa dometom do 160 kilometara, optimizovan za gađanje aviona i krstarećih raketa.

Koristi se bojeva glava koja eksplodira blizu cilja i raznosi ga fragmentima, umesto da direktno udara u metu.

Za složenije pretnje, posebno balističke rakete, Patriot sistem koristi PAC-3 presretač.

Za razliku od prethodnika, PAC-3 koristi tehnologiju "pogodi i uništi", uništavajući dolazeće bojeve glave direktnim udarom, a ne fragmentacijom.

Iako ima kraći domet, obično oko 35 do 50 kilometara, nudi veću preciznost i posebno je prilagođen za brzine balističkih pretnji.

Najnaprednija verzija trenutno u upotrebi je PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement), sa dvofaznim motorom i poboljšanom pokretljivošću.

Ovaj presretač može dostići veće visine i duže domete od standardnog PAC-3, povećavajući efikasnost protiv modernih balističkih pretnji poput ruskih Iskander i Kinžal projektila, kao i severnokorejskog KN-23.

"Ovo je oružje koje se pokazalo izuzetno efikasnim za nas", rekao je Dmitro Žmajlo, vojni ekspert i izvršni direktor Ukrajinskog centra za bezbednost i saradnju za Kyiv Independent.

"Zato je Ukrajina spremna da ih kupi, iznajmi ili jednostavno traži - vidimo to kao pitanje nacionalne bezbednosti."

Šta uzrokuje nestašicu?

Ukrajina Amerika, Raketni odbrambeni sistem Patriot Iako su skupe, za raketama sistema Patriot vlada veliko interesovanje Foto: ABACA / Abaca Press / Profimedia

Pored povećane potražnje, Vašington je spor u obnavljanju zaliha Ukrajine usled kontinuiranih ruskih napada.

Početkom jula, pošiljke Patriot raketa za Ukrajinu bile su kratko obustavljene u navodnoj jednostranoj odluci Pentagona u vezi sa pregledom američkih arsenala.

Nakon dugih pregovora Ukrajine i SAD, Donald Tramp je navodno pristao da Kijevu isporuči 10 Patriot raketa, po proceni vrednih oko 4 miliona dolara po komadu.

"Videli bi to (snabdevanje oružjem Ukrajine) kao rizik za sopstvenu budućnost, posebno na Zapadnom Pacifiku i, u manjoj meri, na Bliskom istoku, koji vide kao sekundarni front."

Međutim, deset raketa je "kap u moru" u odnosu na stvarne potrebe Ukrajine za odbranom od ruskih vazdušnih napada, kaže Karuk.

"Obično je za gađanje balističkih ciljeva potrebno ispaliti dve rakete istovremeno da bi se precizno oborile", rekao je.

Karuk je dodao da je 9. jula Rusija ispalila šest Kinžala na Ukrajinu, što je možda zahtevalo upotrebu do 12 presretača u jednom napadu.

Tramp je 13. jula potvrdio da će SAD isporučiti dodatne Patriot rakete - što je pojačanje za Ukrajinu, jer zemlja ima ograničene alternative u vazdušnoj odbrani od ruskih balističkih raketa, čineći potrebu za Patriot presretačima sve hitnijom.

Kindžal hipersonična raketa Mikoyan MiG-31 Patriot se koristi i za presretanje ruskih Kinžala Foto: Shutterstock/Dianov Boris

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski mesecima poziva međunarodne partnere da Ukrajini obezbede dodatne Patriot sisteme protivvazdušne odbrane. Takođe je naglasio da je Ukrajina spremna da iznajmi ove sisteme i da proizvodi rakete domaće proizvodnje ukoliko SAD izdaju dozvolu.

Međutim, nabavka hitno potrebnog naoružanja ide sporo.

Partneri oklevaju da se odreknu svojih ograničenih sistema protivvazdušne odbrane, a povećanje proizvodnje i sistema i raketa zahteva mnogo vremena i značajna finansijska ulaganja, kažu stručnjaci sa kojima je razgovarao Kyiv Independent.

Frank Ledvidž, stručnjak za vojne kapacitete i strategiju sa Univerziteta u Portsmutu, rekao je da Ukrajina ima problema sa pronalaženjem dobavljača za rakete i sisteme koje joj sada hitno trebaju zbog decenija nedovoljnog finansiranja proizvodnje oružja u zapadnim zemljama.

SAD imaju samo oko 25% potrebnih presretačkih Patriot raketa za ispunjenje planova Pentagona, jer su mnoge nedavno koristili na Bliskom istoku, navodi The Guardian.

Iako SAD proizvode oko 600 godišnje, Iran, na primer, veruje se da ima zalihu od preko 1.000 balističkih raketa.

Ova situacija utiče i na snabdevanje partnera, stavljajući SAD u nezavidan položaj. Ledvidž je dodao da sporost Vašingtona u isporuci protivvazdušne opreme Ukrajini pod Trampom možda nije politički motivisana, već da SAD mogu imati i svoje ograničene resurse.

"SAD nam neće jasno reći koliko raketa imaju, niti bi trebalo, ali ne mislim da su u dobrom položaju", rekao je Ledvidž.

"Videli bi snabdevanje Ukrajine oružjem kao rizik za sopstvenu budućnost, posebno na Zapadnom Pacifiku i, u manjoj meri, na Bliskom istoku, koji smatraju sekundarnim teatrom", dodao je.

U sve nesigurnijem svetu, potpredsednik Lockheed Martin programa PAC-3, Brajan Kubik, izjavio je 8. jula da kompanija "kontinuirano razvija" raketu kao odgovor na "sve složeniju pretnju."

"Nedavni globalni događaji ističu vitalnu ulogu PAC-3 u isporuci integrisane vazdušne i raketne odbrane za zaštitu života, infrastrukture i strateških objekata."

(Telegraf.rs)

Video: Gde je bio crni Milan dok ga je tražio ceo Leskovac

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Zoran

    15. jul 2025 | 18:44

    U praksi se ipak pokazalo da je to izvikana krntija.

  • Ds

    15. jul 2025 | 19:27

    Posle ukrajine nece ih niko, sad ih uvaljuju ne znaju sta ce s njima

  • Dejan

    15. jul 2025 | 19:38

    Da su toliko dobri, nebi kinzal i druge Ruske rakete pogađate Kijev i druge gradove u Ukrajini . Koliko ih je do sada Amerika i zapad isporučio Ukrajini, pa su skoro sve Rusi unistli. Da nije tako nebi Ukrajinci tražili još i još itd.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA