
Lekari otkrili šta znače promene na Trampovoj koži: Ceo svet bruji o modrici na ruci, najzad rešena misterija
Narod je ostao zbunjen u utorak kada se predsednik Donald Tramp pojavio na neformalnoj konferenciji za novinare u Beloj kući sa nečim što je ličilo na šminku koja je prekrivala mrlju na zadnjoj strani njegove ruke.
Šminka je izgledala kao da skriva ispupčenje na koži, koje je Trampov tim možda želeo da prikrije. Iako mu nisu pružali medicinski tretman niti ga pregledali, stručnjaci su pregledali snimke i svoje utiske podelili sa novinarima Daily Maila.
"Verovatnije je da ima modricu na ruci koju pokušavaju da sakriju", rekao je dr Bobak Berukhim, urolog iz Njujorka specijalizovan za muško seksualno zdravlje.
"Modrica može biti posledica vađenja krvi, uboda insekta ili udarca rukom o neki predmet", dodao je.
Malo ispupčenje nakon vađenja krvi je manja reakcija kože na mikrotraumu igle, koja obično nestaje za nekoliko sati, ali kod starijih osoba može izazvati izraženije modrice zbog tanje i krhkije kože i krvnih sudova.
"Predsednik Tramp je čovek naroda i rukuje se sa više Amerikanaca nego bilo koji predsednik u istoriji", navela je portparolka Karoline Livit u izjavi za Daily Mail.
"Njegova posvećenost je neprekidna i to dokazuje svakog dana", dodala je.
Međutim, dr Nil Patel, lekar opšte prakse iz Orange Kauntija, Kalifornija, izjavio je da je tvrdnja o prevelikom rukovanju malo preterana.

"Predsednik Tramp je imao slične modrice i ranije, i na osnovu svog iskustva bih tu opciju stavio niže na listi mogućnosti", objašnjava doktor.
Otkako je stupio na dužnost u januaru, predsednik je gotovo svakog meseca viđen sa sličnim modricama na rukama, a prošlog meseca su mu ruke takođe bile prekrivene šminkom.
Dr Stjuart Fišer, internista iz Njujorka, ranije je istakao da je krhkost kože posebno relevantna za Trampa, koji sa 79 godina spada među najstarije predsednike SAD u istoriji.

Sa tim godinama, koža postaje osetljivija na modrice koje nastaju i od najmanjih udaraca ili rutinskih medicinskih procedura.
Dr Patel je dodao da je modrica posle običnog vađenja krvi potpuno očekivana kod starijih osoba.
"Neki od mojih pacijenata ne mogu ni da dodirnu bocu vode a da ne dobiju modricu", rekao je on.
Kako koža stari, gubi zaštitni sloj masti i kolagena, pa su krvni sudovi izloženiji pritisku.
Sila pritiska sužava kapilare na kostima, što dovodi do curenja krvi ispod kože. Kod osoba sa krhkom kožom, čak i običan dodir može izazvati ljubičaste mrlje.
"Možda je u pitanju rutinski zdravstveni pregled. Možda je na lekovima koji zahtevaju praćenje, ili je imao neki zdravstveni problem koji su želeli da dodatno provere", kaže dr Patel.

Dr Patel je dodao da bi razlog što je vađenje krvi urađeno na zadnjoj strani ruke, a ne na unutrašnjoj strani lakta, mogao biti upravo taj.
"Ako je teško pronaći venu u ruci, šaka je dobar izbor", rekao je on. Takođe, ako je osoba dehidrirana, vene u laktu mogu da se spljošte, pa je šaka bolje mesto za vađenje krvi.
Tramp je izjavio da je "dobro prošao" na svom zdravstvenom pregledu u aprilu u vojnoj bolnici Volter Rid, gde je prošao opsežna testiranja, uključujući i kognitivni test.
Pregled je trajao skoro pet sati, a obavio ga je njegov novi lekar, dr Šon Barbabela.
Tramp je poznat po optimističnim izveštajima o svom zdravlju, uključujući i navodno savršen rezultat na kognitivnom testu iz 2018. godine.
Ipak, i dalje postoje pitanja o njegovoj težini i povremenim vidljivim modricama na rukama, za koje su njegovi saradnici više puta tvrdili da su posledica intenzivnog rukovanja.
(Telegraf.rs)
Video: Gde je bio crni Milan dok ga je tražio ceo Leskovac
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.