Vrhovni sud Brazila jednoglasno izlglasao produžetak pritvora Bolsonaru

M. M.
M. M.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Vrhovni sud Brazila danas je jednoglasno izglasao produžetak policijskog pritvora za bivšeg predsednik Brazila Žaira Bolsonara, nakon što je sudija Aleksandar de Morais u subotu odredio njegovo zadržavanje zbog rizika od bekstva.

Sudija De Morais podržao je produžetak pritvora ističući da je Bolsonaro "namerno i svesno" prekšio pravila korišćenja elektronske nanogice, prenosi CNN Brazil.

Morais je dodao da je bivši predsednik priznao da je manipulisao uređajem, što predstavlja "ozbiljan prekršaj i otvoreno nepoštovanje pravosuđa".

Sudija Flavio Dino je u svom glasanju takođe naveo kršenje korišćenja nanogice i organizovanje straže od strane Bolsonarovog sina, ističući da bekstva saveznika poput Karle Zambeli, Aleksandra Ramadžema i Eduarda Bolsonara pokazuju "duboku neodgovornost prema državnim institucijama".

Odbrana bivšeg predsednika tvrdi da je manipulisanje nanogicom bila posledica "mentalne konfuzije", odnosno paranoje i halucinacija izazvani neadekvatnom kombinacijom lekova protiv štucanja.

Bolsonaro je na saslušanju rekao da je mislio da je uređaj za prisluškivanje postavljen unutar nanogice i da je pokušao samo da otvori poklopac, a ne da je ukloni.

Advokati ističu da čak i u slučaju kvara uređaja, bivši predsednik ne bi mogao da napusti rezidenciju, koja je pod stalnim nadzorom saveznih policajaca i nalazi se u zatvorenom kompleksu.

Od subote, Žair Bolsonaro se nalazi u posebnoj ćeliji u zgradi Savezne policije u Braziliji nakon što je prijavljeno da je pokušao da ošteti elektronsku nanogicu pomoću lemilice.

Bolsonaro je u septembru osuđen na 27 godina i tri meseca zatvora zbog pokušaja državnog udara nakon gubitka predsedničkih izbora 2022. godine.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Maloletnici opljačkali apoteku na Slanačkom putu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA