STRAVIČAN PLAN! Tramp: "Ako me Iran ubije, evo šta će biti s tom zemljom"

M.S.P.
M.S.P.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 3

Jedan od najmoćnijih iranskih zvaničnika, koji formalno obavlja posao sekretara Vrhovnog saveta za nacionalnu bezbednost, Ali Laridžani, juče je američkom predsedniku Donaldu Trampu zapretio "eliminacijom".

"Iran se ne boji vaših praznih pretnji. Čak ni oni veći od vas nisu mogli eliminisati iransku naciju. Brinite se sami o sebi da ne budete eliminisani", napisao je Ali Laridžani na X-u.

Visoki iranski zvaničnik svojom pretnjom se referisao na prvobitnu pretnju samog Trampa, koji je obećao da će na Iran pokrenuti "vatru i srdžbu" ako zemlja ne otvori Ormuski moreuz, tvrdeći da će SAD na tu zemlju udariti "20 puta snažnije" nego dosad. Ormuski moreuz je posebno važan jer se njime prevozi nafta, pa je nakon što ga je Iran zatvorio porasla cena energenata u svetu i u samim SAD.

Ovo nije prvi put da SAD mora razmatrati ozbiljne pretnje iz Irana po Trampov život. Naime, američke obaveštajne službe 2024. godine obavestile su tada predsedničkog kandidata Trampa da postoje pretnje atentatom na njega iza kojih stoji Iran. Štaviše, Donald Tramp je u nedavnom intervjuu za ABC News rekao da su informacije da Teheran pokušava da ga ubije uticale na njegovu odluku da se pokrene zajednička izraelsko-američka operacija u kojoj je ubijen iranski ajatolah Ali Hamnei.

"Sredio sam ja njega pre nego što je on uspeo mene. Sredio sam ja prvi njega", rekao je Tramp, piše Večernji list.

Američki sud u Bruklinu prošlog petka osudio je Pakistanca Asifa Merhanta zbog učestvovanja u planu atentata na Trampa. Uhapšen je u julu 2024, a rekao je da su ga za tu namenu regrutovale iranske vlasti.

Postavlja se pitanje šta bi se dogodilo da Iran ili neka druga država stvarno organizuje i uspešno izvrši atentat na američkog predsednika.

Tramp je sam pre godinu dana, nakon povratka u Belu kuću, rekao do čega bi to dovelo. U februaru 2025. američki lider najavio je da bi, u slučaju da ga Iran ubije, ta zemlja bila "izbrisana s lica zemlje".

"Bilo bi grozno za njih da to učine. Kad bi to učinili, bili bi izbrisani s lica zemlje. To bi bio kraj. Ne bi ništa ostalo", rekao je Tramp prošle godine.

I dok trenutne procedure u slučaju napada na američkog predsednika nisu potpuno jasne, pre oko 15 godina javnosti su otkriveni dokumenti koji su govorili da je Vašington u Hladnom ratu imao vrlo oštru politiku koja bi usledila ako neka strana zemlja ubije američkog predsednika.

SAD su imale jasno razrađene smernice da bi lansirao "automatski i potpuni nuklearni napad" na Kinu i Sovjetski Savez u slučaju da predsednik bude ubijen u napadu. Taj plan je bio na snazi do 1968. godine, kada ga je revidirao tadašnji američki lider Lindon Džonson. Do tada je američka vlada imala odobren plan o lansiranju potpunog nuklearnog protivnapada čak i ako je prvi napad na predsednika izvršen konvencionalnim oružjem, greškom ili nesrećom, i bez obzira na to da li su Kina ili SSSR stajali iza napada.

Samo od početka ove godine, Amerika je sprovela otmicu i hapšenje predsednika Venezuele Nikolasa Madura, a zatim je sa Izraelom pokrenula napade na Iran u kojima je ubijen iranski vrhovni verski vođa Ali Hamnei.

(Telegraf.rs)

Video: Film “Sportsko srce“ premijerno prikazan u Beogradu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA