ZBOG LOŠEG ZAKONA: Na Ajfonima godišnje gubimo 30.000.000 evra

- Prema procenama, u Srbiji je trenutno oko 250.000 nelegalnih Ajfona. Ako se zna da novi Ajfoni koštaju u proseku oko 600 evra, jasno vam je koliki je to manjak za državu samo od gubitka PDV - kaže predsednik kompanije "Komtrejd" Veselin Jevrosimović

  • 34

U Srbiji postoji najmanje 250.000 nelegalno kupljenih Ajfon telefona, zbog čega država godišnje gubi oko 30 miliona evra, saznaje "Informer".

Komplikovane zakonske procedure, birokratske besmislice, kao i činjenica da nijedan operater u zemlji nema ugovor sa "Eplom", najveće su prepreke uvozu pametnih telefona ovog američkog giganta, tvrde stručnjaci i predstavnici IT kpompanija. Zbog toga Ajfoni u Srbiju stižu nelegalnim kanalima iz inostranstva.

A prosta računica kaže − ako je za 250.000 Ajfona po ceni od 600 evra po komadu potrošeno oko 150 miliona evra, to znači da je Srbija za godinu dana samo na ime poreza zakinuta za 30 miliona evra.

Važeći zakon i podzakonski akti firmama ne dozvoljavaju kupovinu i uvoz Ajfona i Ajpeda, ukoliko uvoznici za te uređaje ne poseduju komplikovanu tehničku dokumentaciju samog proizvođača "Epla".

Uz to, važeći Pravilnik o telekomunikacionoj opremi ne priznaje čak ni takozvani "CE sertifikat", dokument Evropske unije o ispunjavanju zdravstvenih i bezbednosnih uslova za mobilne telefone. Zbog svega navedenog, svi uređaji koji postoje u Srbiji, nelegalno su uvezeni, mahom iz Amerike, Nemačke, ali i Hrvatske i Slovenije.

Predsednik kompanije "Komtrejd" Veselin Jevrosimović kaže da crno tržište Ajfona u Srbiji cveta zbog nerazumnih propisa.

- Prema procenama, u Srbiji je trenutno oko 250.000 nelegalnih Ajfona. Ako se zna da novi Ajfoni koštaju u proseku oko 600 evra, jasno vam je koliki je to manjak za državu samo od gubitka PDV. Sadašnja pravila traže od onih koji  bi da uvoze Ajfone da imaju originalnu dokumentaciju samog "Epla", što sada ne možete da dobijete. Pravilnik čak ne uvažava ni "CE sertifikat". Posledice toga su jasne, a to je da u Srbiji nema legalnih Ajfona. Država je na gubitku, a crno tržište cveta. Zato zakonski okvir treba menjati - kaže Jevrosimović.

Stručnjak za informacione tehnologije Dragan Varagić saglasan je da je zakonski okvir prepreka legalnom uvozu "Eplovih" uređaja.

- Procedure za uvoz "Epla" su besmislene i nepotrebne! Sa druge strane, istina je i da "Epl" donekle ucenjuje operatere prevelikim uslovima. Oni, na primer, traže da se obavežete ugovorima po kojima će prodavati po 50.000 primeraka, što je neisplativo. Ovo tržište više ne raste i očekujem da će "Epl" u budućnosti smanjiti uslove - konstatuje Varagić.

Da su uslovi "Epla" neisplativi za domaće operatere, potvrdili su nam i u kompaniji "Telekom Srbija".

- "Telekom" je u kontaktu s vodećim svetskim proizvođačima mobilnih telefona, ali je u ovom trenutku nemoguće reći kada bi Ajfon mogao da se nađe u ponudi. Jedan od razloga što "Epl" postavlja specifične uslove prilikom plasiranja svojih uređaja, pa je potrebno pronaći rešenje koje će zadovoljiti interes obe strane - ostali su nedorečeni u "Telekomu".

U kompaniji "Vip" kažu da, iako u Srbiji postoje korisnici, distributeri i operateri za Ajfon, uvođenje "Epl" proizvoda na naše tržište pre svega zavisi od američke kompanije.

- Mi stalno uvećavamo ponudu i spremni smo da ponudimo i Ajfon - rekli su nam u "Vipu", dok u "Telenoru" nisu želeli da se izjašnjavaju o ovoj temi.

Državni sekretar Ministarstva trgovine i telekomunikacija Stefan Lazarević kaže za "Informer" da je Pravilnik o telekomunikacionoj opremi usklađen sa direktivama EU, kao i da država nastoji da reši problem uvoza "Eplovih" proizvoda.

- Pravilnik je usklađen sa direktivom EU, ali će do kraja godine biti donekle izmenjen kako bi se olakšao uvoz i promet svih mobilnih telefona. Međutim, deo koji se odnosi na usaglašenost tehničkih karakteristika neće biti menjan, jer te odredbe važe za sve proizvođače - kaže Lazarević.

(Telegraf.rs / Izvor: Informer)

 

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • vatrogasac

    28. novembar 2013 | 19:49

    Ne postoji bi jedan nekegalan, vec ne postoji kuplhen u Srbiji! Svi su legalni! IPhone sam legalno kupio u Becu, IPad u Cirihu, a drugi iPhone u Parizu... Sve sam uredno platio i imam racun i naravno garanciju.... To sto drzava ne moze da profitira na tome, to je druga stvar.

  • Crnac

    28. novembar 2013 | 19:55

    Da mi je samo znati kako ste dosli do podatka da u Srbiji ima 250 000 ajfona, ako su nelegalni. Cak i da ih ima ne kostaju svi 600 evra. Kako i dalje ne kapirate da nije problem u Zakonu, vec nemogucnost da ispostujete ugovor koji vam se nudi da potpisete ( a to je inace pravo svakog proizvodjaca, da diktira uslove prodaje).

  • N.N.

    28. novembar 2013 | 19:57

    Najnoviji iPhone košta toliko. Zar vi stvarno mislite da svi imaju najnoviji? Bar 80% tih ajfona je preko 5 godina staro. Indukcija vam je fenomenalna.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA