Posetite Angkor Vat iz svoje fotelje putem interneta

Gugl Strit Vju je u okviru šire akcije, koja se obraća internet korisnicima koji možda nikada neće biti u prilici da uživo posete neka kulturna i arhitekonska svetska čuda, mapirao čuveni hram Angkor Vat u Kambodži

  • 0

Veliki kompleks hramova Angkor Vat u Kambodži prvi put je digitalno mapiran, što omogućava ljudima širom sveta da posete ovaj spomenik svetske kulturne baštine udobno zavaljeni u svoje fotelje koristeći Gugl Strit Vju.

Reč je o projektu u okviru šire akcije koja se obraća internet korisnicima koji možda nikada neće biti u prilici da uživo posete neka kulturna i arhitekonska svetska čuda.

Kako prenose strane agencije, Guglov virtuelni servis snimio je više od milion fotografija Angkor Vata, a rezultat je 90.000 panoramskih slika od 360 stepeni više od 100 hramova.

Korisnicima je data mogućnost da zumiraju i razgledaju razne delove kompleksa, koji je jedan od glavnih turističkih atrakcija Kambodže, ali i ovog dela Azije.

- Nedavno smo mapirali Tadž Mahal, Veliki Kanjon, planinu Fudži. Ali, veličina Angkor Vata čini ovaj poduhvat bez presedana - rekao je AFP-u Manik Gupta, projekat menadžer Gugl Mapsa.

On naglašava važnost ovog projekta.

- To je tako značajan spomenik, ljudi o njemu govore kao o osmom svetskom čudu. Svaki i najmanji njegov kutak sadrži umetničko delo - objasnio je on.

Angkor Vat je džinovski kompleks hramova koji se prostire na površini od 2 kilometra i predstavlja najveću versku građevinu na svetu.

Nalazi se na mestu stare prestonice Kmerskog carstva Angkora, oko 240 kilometara severozapadno od Pnom Pena.

Sagrađen je u doba kralja Surjavarmana II u ranom 12. veku kao državni hram. Kroz celu svoju istoriju zadržao je religijsku namenu. Prvobitno je bio hinduistički hram posvećen bogu Višnuu, a kasnije je postao budističko svetilište. Angkor Vat simbolizuje vrhunac klasičnog stila arhitekture iz doba Kmerskog carstva.

Hram, koji godišnje poseti oko 250.000 turista, postao je simbol Kambodže i pojavljuje se na državnoj zastavi, a nalazi se i na UNESKO-voj listi svetske kulturne baštine.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA