Vreme čitanja: oko 2 min.

Nastavnica dobila otkaz jer 20 godina nije dolazila na posao: Sa plaže najavila žalbu na presudu

Vreme čitanja: oko 2 min.

Nastavnica u srednjoj školi, koja je specijalizovana za istoriju i filozofiju, izjavila je da ima dokumente koji dokazuju njenu priču, ali je za list "Repubblica" rekla: "Izvinite, ali trenutno sam na plaži".

  • 2
Učionica, klupe, školska tabla, škola Foto: Shutterstock

Učiteljica u Italiji koja je otpuštena zbog 20 godina odsustva za 24 godine u školama u blizini Venecije obećala je da će ispričati svoju stranu priče.

Cinzia Paolina De Lio je otpuštena 2017. nakon što se ponovo pojavila u školi na četiri meseca i za to vreme uspela da izazove brojne žalbe učenika.

Najviši italijanski sud potvrdio je otpuštanje nakon pravne bitke, rekavši da njeno odsustvo pokazuje "trajnu i apsolutnu nesposobnost".

De Lio je osudila presudu i obećala da će "rekonstruisati istinu".

Nastavnica u srednjoj školi, koja je specijalizovana za istoriju i filozofiju, izjavila je da ima dokumente koji dokazuju njenu priču, ali je za list "Repubblica" rekla: "Izvinite, ali trenutno sam na plaži".

"Rekonstruisaću istinitost činjenica ove apsolutno jedinstvene i nadrealne priče", rekla je ona i dodala: "Ne odgovaram na pitanja novinara koja ne bi opravdala istinitost moje priče".

De Lio je vraćena na posao 2018. nakon odluke sudije u Veneciji, ali je ministarstvo obrazovanja uložilo žalbu na tu odluku i Vrhovni kasacioni sud ju je poništio prošle nedelje.

Ministarstvo je tvrdilo da učiteljica nije dolazila u učionicu 20 od svojih 24 godine službe. Prvih 10 godina bila je potpuno odsutna, a odsustva u ostalih 14 godina pripisivana su bolesti, ličnim ili porodičnim razlozima.

Sud je čuo da su se tokom četvoromesečnog perioda 2015. godine, kada je predavala u Kjođi kod Venecije, učenici žalili na njenu nespremnost, kao i to da nije imala udžbenike, te njen "nasumični i improvizovani" način ocenjivanja.

Inspekcijom je utvrđeno da je bila "nespremna" i "nepažljiva", a učenici su odbili da prisustvuju njenoj nastavi "jer joj je pažnju ometao telefon", odnosno zato što je stalno slala poruke.

Njeno otpuštanje iz 2017. godine pretvorilo se u pravnu bitku, prolazeći kroz žalbe i protivžalbe, pre nego što je konačno stigla pred najviši sud.

Njenu odbranu "slobode nastave" sud je odbacio, tvrdeći da je odgovornost nastavnika da garantuje pravo učenika na učenje.

Opisujući sebe sada kao slobodnu novinarku, ona je italijanskim medijima rekla da ima dokumente koji pobijaju tvrdnju da je bila odsutna 20 godina.

Ministarstvo prosvete je saopštilo da će se "sve više truditi da se nastavna delatnost odvija sa adekvatnim profesionalizmom".

(Telegraf.rs)

Video: Vozač izleteo iz kombija dok se prevrtao pa pobegao

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • Lalala

    29. jun 2023 | 10:57

    Takvih ima i kod nas na platnim spiskovima a nikad usli nisu tamo gde rade . Naravno to su na visokim funkcijama ljudi i u upravnim odborima i to ko zna koliko ih ima na grbaci ovog naroda.

  • Bata

    29. jun 2023 | 18:33

    Ova je bar bila odsutna, a veliki deo naših prosvetara je stalno tu, na papiru i platnom spisku, a deca su evidentno svake godine sve manje obrazovana, da ne kažem nešto drugo!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA