Vreme čitanja: oko 2 min.

Šta je grad i kako postaje dovoljno veliki da pošalje ljude u bolnicu?

Vreme čitanja: oko 2 min.

Grad je najčešća pretnja tokom letnje sezone oluja sa grmljavinom.

  • 1
Nevreme, grad Foto: Shutterstock

U sredu uveče, oluja je zahvatila amfiteatar Red Rocks u blizini Denvera u Koloradu, donevši grad veličine loptice za golf. Oko 90 osoba je zbrinuto od povreda, a sedam je poslato u bolnicu, preneo je Asošiejted pres.

Sledećeg popodneva, tornado se stuštio na ranč Hajlends u Koloradu, donevši još jednu dozu razornog grada koji je povredio neke ljude, izvestio je "9News".

Koloradu nije strano loše vreme. Ima sve od "ekstremne hladnoće, ekstremne vrućine, mećava, jakih vetrova, sezonskih poplava, iznenadnih poplava, suša, šumskih požara, munja, grada i tornada", prema "Istoriji Kolorada", prsnosi insider.com.

Ali grad je najčešća pretnja u delovima države tokom letnje sezone oluja sa grmljavinom. Takođe je i skup za osiguravajuća društva. Jedan incident iz 2017. smatra se najskupljom osiguranom katastrofom u Koloradu, koja je prouzrokovala štetu od 2,3 milijarde dolara.

Šta je grad i kako može da postane tako veliki?

Grad je "tasmanijski đavo padavina". To je čisti haos i destrukcija. Ali grad ne počinje tako. U početku su kapi kiše.

Kiša postaje grad kada uzlazno strujanje vazduha tokom grmljavine odnese kapljice vode nagore u hladno područje gde se smrzavaju.

U zavisnosti od snage uzlaznog strujanja, taj mali komad leda može da se pretvori u zaista veliki ako ima dovoljno vremena da naraste dok se više kapi kiše zalepi za njega.

U nekom trenutku grad se susreće sa tačkom loma: toliko je velik da uzlazno strujanje ne može da izdrži njegovu težinu i pod gravitacijom pada na Zemlju.

Najveći grad u istoriji SAD pao je 2010. tokom oluje sa grmljavinom u Južnoj Dakoti. Težio je gotovo kilogram i imao je 20 entimetara u prečniku - skoro tri puta je bio veći od bejzbol loptice.

U SAD, grad je najčešći u Nebraski, Vajomingu i — na kraju, ali ne i najmanje važno — u Koloradu. Tamo gde se ove tri države susreću zapravo se naziva "dolina grada", prema Nacionalnoj laboratoriji za teške oluje (NOAA).

Drugi regioni širom sveta koji doživljavaju intenzivan grad uključuju Kinu, Rusiju, Indiju i severnu Italiju.

I kao u većini slučajeva teškog vremena, očekuje se da će džinovski grad porasti kako se naša planeta nastavlja zagrevati. Topliji vazduh sadrži više vodene pare za rast grada, a "snažne oluje — sa snažnim uzlaznim strujama — takođe postaju verovatnije kako se vremenski obrasci menjaju", navodi "Euronews".

Video: Nebo se zacrnelo i počelo je da tuče: Jako nevreme praćeno krupnim gradom pogodilo centar Kopaonik

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • Несторовић Милутин

    24. jun 2023 | 07:25

    А што идете тамо. У Крашићима је пре две године падао град величине пет сантиметара.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA