Cirkonijumske krunice u stomatološkim ordinacijama

A. V.
A. V.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Problemi sa zubima nisu samo zdravstveni već i estetski. Mogu se rešiti na više načina, a jedan od njih su zubne krunice. U stomatološkim ordinacijama ugrađuje se više vrsta zubnih krunicama, a za koje ćete se odlučiti zavisi od više faktora. Do najboljeg rešenja doći ćete uz konsultacije sa vašim stomatologom.

Sve se više priča o cirkonijumskim zubnim krunicama. Mnoge stomatološke ordinacije imaju ih u svojoj ponudi. Kada je u pitanju fiksna protetika one su jedno od najboljih rešenja. Inače, zubne krunice dele se obično na one koje sadrže metal i one koje su potpuno bezmetalne. Kada je reč o ovim prvim, metalokeramičke zubne krunice imaju svoje prednosti, ali i mane. Prednost im je prihvatljiva cena, kao i čvrstoća i otpornost, zahvaljujući metalnom jezgru. Stoga su one pogodne za ugradnju na bočnim zubima koji trpe najveći pritisak zbog žvakanja. Ipak, mana im je što se po gornjim ivicama može videti metal što ih čini estetski manje prihvatljivim u poređenju sa drugim vrstama zubnih kruna. Kada je o estetici reč, bezmetalne zubne krunice su bez premca. U stomatološkim ordinacijama bezmetalne porcelanske krunice veoma su tražene jer one neodoljivo podsećaju na prirodne zube. Svetlost se odbija tako da stvarno pomislite da nije reč o veštačkim zubima. Ipak, porcelanske krunice nisu toliko čvrste kao metalokeramičke, pa se uglavnom koriste za prednje zube, koji su ujedno najvidljiviji.

Ipak, stomatološke ordinacije nude jedno novo, revolucionarno rešenje. To su cirkonijumske zubne krunice kod kojih su spojene čvrstoće i estetika. Sve veći broj stomatoloških ordinacija koje se bave protetikom preporučuju svojim pacijentima cirkonijumske zubne krunice. Inače, one se prave od kristalnog oksida cirkonijuma, koji predstavlja jedan od najnaprednijih materijala koji se koriste u stomatološkim ordinacijama za izradu protetskih radova.

U stomatološkim ordinacijama cirkonijumske zubne krunice se primenjuju u slučajevima kada pacijent ima oštećen ili estetski neprihvatljiv zub. One mogu biti deo zubnog mosta ili se koristiti kao protetika na zubnim implantima. Zbog svojih karakteristika postale su veoma popularan izbor među pacijentima i stomatolozima. Prave se od cirkonijum dioksida ZrO2, koji je biokompatibilan materijal, te ne izaziva alergijske reakcije. Još jedan od razloga zašto ih sve više preporučuju u stomatološkim ordinacijama jeste taj što su veoma otporne, ne lome se i ne habaju. Struktura i boja ove posebne vrste keramike je takva da ona neodoljivo podseća na zubnu gleđ. Najkvalitetnije zubne krunice koje se ugrađuju u stomatološkim ordinacijama izgledaju tako da imaju oblik i veličinu prirodnih zuba, tako da niko ne može da primeti da to nisu vaši zubi, već veštački.

Cirkonijumske zubne krunice su pogodne i za prednje i za bočne zube. Kako izgleda proces njihovog postavljanja? Prvi korak je poseta stomatološkoj ordinaciji radi uzimanja otiska i konsultacija. Ovom prilikom planira se kako će krunica izgledati. Na osnovu otiska pravi se 3D model zuba. Cilj je da se nova zubna krunica oblikom i veličinom savršeno uklopi sa okolnim zubima. Sledeći korak izrade zubne krunice u stomatološkoj ordinaciji odnosi se na dizajniranje cirkonijumske zubne krunice. Za to se u stomatološkim ordinacijama koristi napredna CAD (computer-aided design) tehnologija. To je softver koji omogućava preciznost u kreiranju nove krunice. Nakon što je dizajn gotov, pristupa se glodanju cirkonijumske krunice prema dizajnu. Za tu svrhu stomatološke ordinacije opremljene su CAM (computer-aided manufacturing) tehnologijom. Nakon što se blok cirkonijuma pažljivo obradi i dobije se nova zubna krunica, sledi faza poliranja i pečenja. Prilagođena i ispolirana cirkonijumska zubna kruna se potom stavlja u peć, jer se pečenjem postiže čvrstina i izdržljivost. Na kraju, sledi postavljanje nove zubne krunice u stomatološkoj ordinaciji. Doktor stomatolog postavlja cirkonijumsku zubnu krunu na zub koji je već pripremljen ili na zubni implant. Finalna dorada i korekcije vrše se nakon što se nova zubna krunica dobro učvrsti.

Kada je o pripremi zuba reč, jedna od velikih prednosti cirkonijumske zubne krunice, koju ističu u stomatološkim ordinacijama, odnosi se na to da je za nju potrebna manja priprema zuba u poređenju sa metalokeramičkim ili porcelanskim zubnim krunicama. To znači da ima manje brušenja zuba.

Doktori stomatolozi u stomatološkim ordinacijama preporučuju svojim pacijentima cirkonijumske zubne krunce i zato što su one veoma izdržljive, te mogu trajati 10, 15 pa i više godina, što je velika prednost u odnosu na zubne krunice od drugih materijala.

Kako da pronađete stomatološku ordinaciju u kojoj ćete rešiti svoje probleme sa ugradnjom zubnih krunica? Možda već neko vreme planirate ugradnju zubnih implanta, krunica ili mislite o tome da počnete da nosite fiksnu protezu? Ponudu stomatoloških ordinacija pogledajte na veb-sajtu Oglasiko gde su predstavile svoje usluge koje nude. Zakažite stomatološki pregled i konsultacije i pronađite najbolje rešenje za vas. Dođite do tog blistavo belog osmeha koji priželjkujete.

(Telegraf.rs/PR)

Video: Šta se desi kada ne poštujete pravila: Pušila elektornsku cigararetu u avionu pa izabačena napolje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA