
Naučnici istraživali rakove 21 dan i došli do uznemirujućeg otkrića: Više ništa nije bezbedno!
Tokom tronedeljnog istraživanja rakova, kineski naučnici su otkrili da “kiselija” voda (sa nižim pH vrednostima) dodatno pojačava štetno dejstvo mikroplastike.
U kombinaciji, pomenuta dva faktora izazivaju ozbiljan stres kod životinja, slabe njihov imuni sistem, remete rad probavnog sistema i korisnih bakterija, prenosi Yahoo.com.
Faktori rizika
Najnovija studija je sprovedena uz podršku Nacionalne prirodno-naučne fondacije Kine, Fondacije za prirodne nauke Šangaja i drugih vladinih programa.
Kineski stručnjaci ukazuju na zagrevanje planete, ekonomski razvoj i urbanizaciju kao faktore koji doprinose povećanju plastičnog otpada i “kiseljenju” okeana. Uslovi poput erozije morske vode, UV zračenja i prisustva mikroorganizama dodatno ubrzavaju razgradnju plastike, dovodeći do stvaranja ovih zabrinjavajućih sitnih čestica.
Opadanje pH nivoa u okeanima, u kombinaciji sa povećanom koncentracijom ugljen-dioksida, dodatno komplikuje situaciju, navodi se u saopštenju.

Plastični otpad
Tokom istraživanja je zaključeno da “kiseljenje” vode pogoršava uticaj mikroplastike na rakove kroz ono što su nazvali "imuno-metabolički ukršteni odgovor".
“Ova dva problema zajedno predstavljaju veliku i novu opasnost za život u vodi”, rekao je autor studije Žigang Jang.
Centar za biološku raznovrsnost upozorava da će do 2050. godine plastični otpad u okeanima premašiti ukupnu masu svih riba u morima, ukoliko se trenutni nivo zagađenja ne smanji.
Potrebna nova istraživanja
Zagađenje vazduha takođe šteti vodama i atmosferi. Okeani trenutno apsorbuju 91% viška toplote, što ima višestruke posledice po morski život, navodi Nacionalna uprava za okeane i atmosferu SAD (NOAA).
Naučnici trenutno istražuju kako mikroplastika utiče na ljude i životinje. Istraživanja na nervnim i digestivnim sistemima svinja, koji su slični ljudskim, pokazuju da mikroplastika može izazvati upalne procese.
Medicinski fakultet Univerziteta Harvard izveštava da stručnjaci strahuju kako mikroplastika može u telo da unese patogene otporne na antibiotike, među ostalim problemima, dok Veliki koralni greben već beleži promene - gubitak boje (bleaching).
Naučni tim poziva na dalja istraživanja kako bi se dublje razumela uloga mikroplastike u globalnom ekološkom problemu.
(Telegraf.rs)
Video: Ova maca pliva kao Nađa Higl: A mislili ste da mačke ne vole vodu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.