
Dronovi viđeni na Mont Everestu: Menjaju pravila igre i pomažu da se reši OGROMAN PROBLEM
Vlasti u Nepalu uspele su zahvaljujući bespilotnim letelicama da očiste tonu otpada s obronaka Mont Everesta, u poslednja dva meseca.
Dronovi su iskorišćeni za odnošenje otpada, koji alpinisti ostavljaju za sobom - praznih boca sa kiseonikom, ostataka hrane, polomljene opreme i slično, piše Blumberg.
Šerpasi više nisu sami
Otpad odnose i šerpasi, koji mogu da ponesu i do 20 kilograma po osobi, a tokom poslednje sezone čišćenja planina imali su pomoć dronova, koji isto putovanje mogu da završe za šest minuta.
Dronovi su stacionirani u "kampu 1" na Mont Everestu, odnosno na 6.065 metara nadmorske visine, a oko 700 metara ispod baznog kampa.
Između aprila i maja, dronovi kojima upravlja firma "Airlift Technology" sa sedištem u Nepalu obradili su više od 280 kilograma otpada, prema podacima Komiteta za kontrolu zagađenja Sagarmate.
Kako se navodi, korišćenje dronova može da pomogne ne samo da se ubrza proces čišćenja planine, već i da se smanji opasnost za Šerpase koji su do sada nosili zagađeno smeće niz opasan put.

Mont Everest ima problem
Mont Everest ima problem sa smećem, a najviše u kampovima na većim nadmorskim visinama, koje je teže očistiti zbog logističkih prepreka.
Od 2019. godine, nepalska vojska i šerpasi su zajedno radili na uklanjanju više od 100 tona otpada sa planine i nekoliko okolnih vrhova.
U poslednjoj deceniji, vlada je uvela pravila koja zahtevaju od penjača da ponesu nazad najmanje osam kilograma smeća svaki ili rizikuju da izgube depozit od 4.000 dolara koji moraju da ostave.
Navodi se i da klimatske promene doprinose hitnosti čišćenja Mont Everesta - sneg i led se tope, otkrivajući decenijama staro smeće koje može da zagadi vodene tokove koje hrani otpad i koji se spuštaju do sela ispod.
Dronovi imaju ograničenje
Da bi se suzbili rizici od širenja bolesti ljudskim otpadom, poput kolere, lokalni zvaničnici su prošle godine uveli propise koji obavezuju penjače da smeće drže u kesama.
Istovremeno, rastuće temperature čine sakupljanje smeća opasnijim - led slabi, pukotine se šire, a otopljena voda unutar glečera Kumbu, koji se nalazi između baznog kampa i Kampa 1, uzrokuje brže urušavanje ledenih blokova.
Kineski dronovi, od kojih jedan košta 70.000 dolara, mogu da lete na temperaturama od minus 20 stepeni i da podnose brzine vetra veće od 40 kilometara na čas.
Ipak, postoje ograničenja, jer dronovi ne mogu da dosegnu više kampove, gde je vazduh previše redak za letenje i gde je vreme nestabilnije.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Žena ostala bez teksta kada je NJIH ugledala na krovu: Čula je buku, pa uspaničeno izletela iz kuće
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.