
Mariju NAPALA ZVER koja nikad nije viđena u selu: "Pomislila sam da je lisica, ali kad sam bolje pogledala..."
Posle medveda, šakali su preuzeli Rumuniјu. Danas јe ženu iz Јašiјa uјeo besni šakal u njenom dvorištu. Životinju su uhvatile i ubile komšiјe koјe su tek nakon pretraživanja fotografiјa na internetu saznale o koјoј se vrsti radi. Stručnjaci kažu da se broј životinja udvostručio poslednjih godina i da ih јe toliko mnogo da su stigle do naseljenih područјa širom zemlje.
"Napao me јe! Osetila sam veliki bol. Pala sam na kolena, udarila sam ruku", priznala јe žrtva.
Sa zavoјima na ruci i nozi, žena sada nema ništa osim straha. Naišla јe na šakala u svom dvorištu.
Kako se dogodila nesreća?
"Ja sam prvo pomislila da je lisica, jer u životu nisam tako nešto videla. A kad sam bolje pogledala, bio je mali, tako, s uspravnim ušima, gledao me i vukao me za butinu", ispričala je Marija Moraru, žena koju je šakal ugrizao.
"U tom trenutku je stigao i komšija odavde, preskočio ogradu s vilama i naterao ga uzbrdo", rekao je Jon Moraru, muž napadnute žene.
Dok je muž hitno vozio suprugu u bolnicu, četvorica komšija su opkolila šakala i ubila ga motikom. Isprva su mislili da je pas.
"Gledao sam ja tog psa, pa rekoh: to nije pas. Kako znam engleski, znam da se kaže 'jackal'. Kad sam proverio u prevodiocu, izašlo mi je – šakal", objasnio je jedan od komšija.
Žrtva i četvorica komšija koji su ubili životinju primili su antirabičnu vakcinu. Testovi su potvrdili da je životinja zaista bila zaražena virusom besnila, koji je smrtonosan bez seruma. U selu vlada strah – meštani su prestravljeni jer se suočavaju s novim predatorom.
"Zaista, nikad nisam čuo za to. Šakal! Ta reč, šakal, za mene je bila nešto... tako čudno", rekao je jedan meštanin.
Šakali su se u poslednjih pet godina munjevito proširili. Ako je 2020. godine populacija bila procenjena na oko 17.000 jedinki, uglavnom na jugu zemlje i u Delti, danas ih ima preko 34.000 – i prisutni su u svim okruzima.
Šta kažu stručnjaci?
Jedan od uzroka je afrička kuga svinja, koja je desetkovala divlje svinje, ostavljajući za sobom plen – leševe – koji su postali izvor hrane za šakale.
"I šakal je tada krenuo u potragu za leševima, za hranom, posebno niz reke. Kod nas je stigao do Prutskih nizija", rekao je Gabrijel Donćan iz Šumarske uprave u Jašiju.
"Proširio se i postao brojčano dominantnija vrsta poslednjih godina, pre svega zbog odsustva konkurenata i važnog predatora – vuka", dodao je biolog Aleksandru Strugariu.
Rumunija ima jednu od najbrojnijih populacija vukova u Evropi – oko 3.800 jedinki. Međutim, njihov stanišni prostor se smanjuje zbog krčenja šuma, čime se otvara više prostora za šakale.
Iako je ova vrsta zaštićena u Rumuniji, Ministarstvo zaštite životne sredine svake godine izdaje dozvole koje omogućavaju kontrolisani lov.
"Ministrova naredba, koja je trebalo da izađe početkom maja, objavljena je tek sredinom juna, a za to vreme je vegetacija bujno porasla, pa je sada šakale veoma teško pronaći", dodao je Gabrijel Donćan.
Šakali su svejedi – jedu od voća i povrća do uginulih životinja. Obično ne napadaju ljude. Iznimku čine zaražene jedinke.
"Nekad mogu delovati pitomo, prijateljski, manje plašljivo. Ali životinje zaražene besnilom – ako im se približimo, postoji velika verovatnoća da će nas ugristi", upozorava biolog.
Od početka godine u Rumuniji je zabeleženo 27 žarišta besnila.
(Telegraf.rs/Observatornews)
Video: Šta se desi kada ne poštujete pravila: Pušila elektornsku cigararetu u avionu pa izabačena napolje
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.