Beba proslavila prvi rođendan uz Ginisov rekord - rođena je pre svake druge: Ovaj mali div je pravo čudo!

M. P.
M. P.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Beba rođena u 21. nedelji majčine trudnoće prošlog jula u Ajova Sitiju u SAD upravo je proslavila svoj prvi rođendan, a među poklonima se našao i Ginisov svetski rekord za bebu koja je rođena pre svih prevremeno rođenih - i uspela je da preživi!

Neš Kin rođen je 5. jula 2024. godine - 133 dana pre očekivanog termina i težio je svega 283 grama, otprilike koliko i jedan veći sapun. Sledećih šest meseci proveo je na odeljenju za intenzivnu negu novorođenčadi u Dečjoj bolnici Sted Univerzitetskog zdravstvenog centra Ajove, nakon čega je u januaru pušten kući u Enkeni u toj amerikoj saveznoj državi, zajedno sa roditeljima Moli i Rendelom Kinom, piše AP.

"Neš je srećna beba", rekla je Moli Kin u sredu, dodajući da od kada su se vratili kući iz bolnice uglavnom prespava celu noć.

"S obzirom na to koliko je dugo bio u intenzivnoj nezi, pomislio bi čovek da će biti krhka beba. A nije. On je vrlo odlučan, radoznao mali dečak, i stalno je nasmejan."

Neš je deo sve većeg broja ekstremno prevremeno rođenih beba koje uz pomoć savremene medicine preživljavaju. Kada je napunio godinu dana, Ginisova knjiga rekorda proglasila ga je najranije rođenom bebom koja je preživela - oborivši prethodni rekord bebe iz Alabame iz 2020. godine za jedan dan.

Roditelji su prethodno doživeli gubitak - Molina prva trudnoća završila se spontanim pobačajem. Tada je otkrila da ima zdravstveno stanje koje bi joj moglo otežati iznošenje trudnoće do kraja.

Moli se plašila da bi mogla izgubiti i Neša kada je na redovnoj kontroli u 20. nedelji trudnoće saznala da je već otvorena 2 centimetra.

Lekari inače ne pokušavaju da spasavaju bebe rođene pre 22. nedelje trudnoće, jer većina njih tada ne može da preživi. Ali Moli je saznala da tim neonatologa u bolnici Sted sprovodi postupke za spasavanje beba rođenih u 21. nedelji.

Počela je da se porađa nekoliko dana pre tog praga, ali je uz medicinsku pomoć uspela da odloži porođaj tačno do 21. nedelje.

Sledeći mesec bio je prepun medicinskih kriza, dok se čitav tim lekara borio da Neša održi u životu.

"Jedno što sam primetila kod lekarskog tima jeste da su bili vrlo smireni", prisetila se Moli.

"Nikada ih nismo videli da paniče. I mi smo naučili da ih posmatramo - ako se doktori i medicinske sestre ne uzrujavaju, onda ni mi nemamo razloga da paničimo."

Dr Melinda Šefer, specijalista za visokorizične trudnoće, koja je porodila Molinu samo nekoliko sati nakon što je prešla 21. nedelju, opisala je Nešovo rođenje kao novu granicu u perinatalnoj medicini.

Ipak, u razgovoru sa roditeljima nije ulepšavala situaciju, već ih je otvoreno suočila sa vrlo malim šansama za preživljavanje i velikim rizicima od teških posledica.

"Na kraju krajeva, nisam ja ta koja će živeti sa ishodima roditeljskih odluka, tako da mi je veoma važno da vodim iskrene i otvorene razgovore s roditeljima kako bi doneli najbolju moguću odluku za sebe i svoju porodicu", rekla je dr Šefer.

Iako je Neš imao neke komplikacije i razvojna kašnjenja koja su uobičajena za ekstremno prevremeno rođene bebe, lekari kažu da je njegov napredak u skladu sa najboljim očekivanjima savremene medicine.

Sa nešto više od godinu dana, Neš i dalje koristi kiseonik za disanje i hrani se isključivo putem sonde, ali se priprema da proba pasiranu hranu. Ima i manji srčani defekt za koji lekari veruju da će se spontano povući kako bude rastao.

Još ne puzi, ali se okreće s leđa na stomak.

"Uči da stane na svoje noge, što je sjajno", rekla je njegova mama. "Ima mnogo snage u tim nogama."

(Telegraf.rs)

Video: Neobičan oblak na nebu iznad Beograda

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA