Da li je upravo počeo novi krvav rat? Tajland izveo vazdušne napade na Kambodžu, ima mrtvih u novoj eskalaciji

   ≫   
Čitanje: oko 5 min.
  • 1

Tajlandski i kambodžanski vojnici sukobili su se u četvrtak na više mesta duž granice, u velikoj eskalaciji konflikta u kom je poginulo najmanje 12 ljudi, uglavnom civila. Dve strane su razmenjivale vatru iz lakog naoružanja, artiljerije i raketa, a Tajland je takođe izveo i vazdušne udare.

Borbe su se vodile na najmanje šest lokacija duž granice, izjavio je portparol tajlandskog Ministarstva odbrane Surasant Kongsiri.

Okidač za sukobe bila je eksplozija mine duž granice u sredu, u kojoj je ranjeno pet tajlandskih vojnika, što je navelo Bangkok da povuče svog ambasadora iz Kambodže i protera kambodžanskog.

Borbe su retka pojava otvorenog vojnog sukoba između članica Asocijacije nacija Jugoistočne Azije. Ipak, nisu bez presedana, jer se Tajland i ranije sukobljavao s Kambodžom oko granice, a povremene čarke imao je i sa zapadnim susedom Mjanmarom.

Obe strane tvrde da je ona druga započela sukob

Tajland i Kambodža međusobno su se optužili za izazivanje sukoba u četvrtak i tvrdili da su civili bili mete.

Ministar zdravlja Somsak Tepsutin izjavio je da je u sukobima poginuo jedan vojnik i 11 tajlandskih civila, uključujući decu od osam i 15 godina, dok je još oko dvadeset i četvoro ljudi povređeno. Naveo je da njegova agencija osuđuje napade na civile i jednu bolnicu, ocenivši ih kao kršenja međunarodnog humanitarnog prava i Ženevskih konvencija.

"Pozivamo kambodžansku vladu da odmah obustavi ove ratne zločine i da se vrati poštovanju principa mirnog suživota", rekao je on.

Vršilac dužnosti premijera Tajlanda, Fumtam Večajaćaj, rekao je da su četiri provincije pogođene borbama i da je Ministarstvu unutrašnjih poslova naloženo da evakuiše stanovništvo najmanje 50 kilometara od granice radi njihove bezbednosti.

Kambodža nije objavila podatke o poginulima ili ranjenima sa svoje strane.

Portparol tajlandskog Ministarstva spoljnih poslova Nikorndej Balankura rekao je da je tajlandska vlada "spremna da pojača mere samoodbrane ukoliko Kambodža nastavi s oružanom agresijom i kršenjem suvereniteta Tajlanda".

U kambodžanskoj prestonici Pnom Penu, portparolka Ministarstva odbrane, general-potpukovnica Mali Sočeta, izjavila je da je njena zemlja upotrebila oružanu silu jer "nije imala izbora osim da brani svoju teritoriju od tajlandskih pretnji. Najvažniji cilj je samoodbrana, a napadi su usmereni isključivo na vojne ciljeve."

Premijer Kambodže Hun Manet obratio se Savetu bezbednosti UN sa zahtevom za hitno zasedanje "kako bi se zaustavila tajlandska agresija". Sednican ije odmah zakazana, ali su diplomate u sedištu UN rekle da bi mogla biti održana u petak.

Tajland je takođe zatvorio sve drumoske prelaze na granici, te pozvao svoje građane da napuste Kambodžu. Zvaničnici su naveli da je svih sedam tajlandskih avio-kompanija izrazilo spremnost da pomognu u povratku svih tajlandskih državljana koji žele da se vrate kući iz Kambodže.

Sukobi zbog granice predstavljaju dugogodišnji problem

Ove dve susedne zemlje Jugoistočne Azije imaju dugogodišnje sporove oko granice, koji povremeno izbijaju duž njihove 800 kilometara duge granice i obično se završavaju kratkotrajnim sukobima, koji ponekad uključuju i vatreno oružje. Poslednji veći oružani sukob zbog ovog pitanja dogodio se 2011. godine, kada je poginulo 20 ljudi.

Međutim, odnosi su se drastično pogoršali od sukoba u maju, u kojem je poginuo jedan kambodžanski vojnik, a današnji sukobi bili su daleko većeg obima i intenziteta nego inače.

Prvi okršaj u četvrtak ujutru desio se u blizini drevnog hrama Ta Muen Tom, duž granice između tajlandske provincije Surin i kambodžanske provincije Odr Meančej. Tada su se seljani razbežali u betonska skloništa.

Tajlandska vojska i kambodžansko Ministarstvo odbrane naveli su da je protivnička strana koristila dronove pre nego što je napala njihove položaje. U nastavku su obe strane koristile teže naoružanje, poput artiljerije, što je izazvalo veću štetu i više žrtava. Tajland je saopštio da je uzvratio vazdušnim udarima nakon što su Kambodžanci ispalili rakete sa kamiona.

Tajlandsko vazduhoplovstvo saopštilo je da je izvelo dva napada na Kambodžu koristeći borbene avione F-16. Nikorndej, portparol Ministarstva spoljnih poslova Tajlanda, nazvao je to "činom samoodbrane" kao odgovor na kambodžanske rakete.

Ministarstvo odbrane Kambodže saopštilo je da su tajlandski avioni bacili bombe na put u blizini drevnog hrama Preah Vihear, koji je već bio mesto ranijih sukoba između ove dve zemlje.

Kambodžanske vlasti podelile su fotografije za koje tvrde da pokazuju štetu koja je tamop nastalao, a Ministarstvo kulture Kambodže navelo je da će tražiti pravdu pred međunarodnim pravom, jer je hram pod zaštitom UNESCO-a kao svetska kulturna baština i predstavlja "istorijsko nasleđe kambodžanskog naroda".

Eksplozija mine i diplomatski incident prethodili sukobima

Odnosi su već bili narušeni pre izbijanja sukoba. U sredu je Tajland povukao svog ambasadora iz Kambodže i proterao kambodžanskog ambasadora u znak protesta zbog eksplozije mine koja je ranila njegove vojnike.

Tajlandske vlasti tvrdile su da su mine nedavno postavljene na stazama za koje su se obe strane ranije dogovorile da budu bezbedne. Rekli su da su mine ruskog porekla i da ih ne koristi tajlandska vojska.

Kambodža je odbacila tajlandske tvrdnje kao "neosnovane optužbe", ističući da su mnoge neeksplodirane mine i drugi eksplozivi zaostavština ratova i nemira iz 20. veka.

Kambodža je takođe snizila nivo diplomatskih odnosa, povukavši u četvrtak celokupno osoblje iz svoje ambasade u Bangkoku.

Granični spor uneo je nemir i u unutrašnju politiku Tajlanda. Premijerka Paetongtarn Šinavatra našla se na udaru kritika zbog previše pomirljivog tona tokom telefonskog razgovora s bivšim kambodžanskim premijerom Hun Senom - koji i dalje ima politički uticaj u zemlji - dok je pokušavala da smiri situaciju. Zbog toga je suspendovana s funkcije 1. jula, dok se protiv nje vodi istraga o mogućem kršenju etičkog kodeksa.

U saopštenju, japanski ministar spoljnih poslova Takeši Ivaja rekao je da je Tokio duboko zabrinut zbog današnjih borbi.

"Zdravi odnosi između Kambodže i Tajlanda izuzetno su važni za mir i stabilnost u regionu", rekao je.

"Japan poziva obe strane da pokažu maksimalnu uzdržanost i snažno se nada da će napetosti biti smirene mirnim putem, kroz dijalog."

(Telegraf.rs)

Video: Policija na bazenu u Ćupriji: Tragedija izbegnuta za dlaku

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Гаргамел

    25. jul 2025 | 09:09

    Огромне суме новца ће бити потрошене на оружани сукоб а приходи од туризма ће се свести на минимум ... глад, беда, болести и смрт у најави!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA