Da li i do kada smeju da se piju lekovi kojima je istekao rok?

Mnogi ljudi ne sete se da, kad ih nešto zaboli, pre nego što popiju lek provere da li je tabletama iz kućne apoteke prošao rok trajanja. Međutim, oni nisu ni svesni kakvoj se opasnosti izlažu

  • 0

Hrana, kozmetika, proizvodi za čišćenje, pa i lekovi imaju svoj vek do kada se mogu smatrati upotrebljivima. Nažalost, mnogi od nas, kad im zatreba lek, uopšte ne uzmu kutiju da pročitaju koji je rok trajanja.

Većina lekova ima rok trajanja godinu dana od trenutka otvaranja. Jako je važno da obratite pažnju na taj rok i da zapišete na kutiji kada ste ga otvorili. Lekovi nakon tog datuma ne samo da mogu da budu pokvareni, već i da ne odrađuju ono za šta su namenjeni.

Jednom kada im prođe rok ​​trajanja, lekovi gube svoju delotvornost. Neki lekovi mogu zadržati tu delotvornost još par meseci, ali posledice nisu vredne rizika.

Pojedine pilule, a naročito antibiotici za lečenje bakterijskih infekcija, kao što su upala pluća ili infekcija urinarnog trakta, nakon isteka roka trajanja mogu da postanu otrovni. Uostalom, njih svakako ne bi ni trebalo da uzimate na svoju ruku.

Važno je da lekove čuvate na odgovarajući način. Mesto za kućnu apoteku mora da bude suvo i tamno, a ako primetite bilo kakvu promenu u izgledi tablete (najčešće prvo promeni boju), obratite se lekaru ili farmaceutu pre nego što ga popijete.

Ako je nekom leku prošao rok trajanja, nemojte da ga držite u kući, pošto je opasan za zdravlje ukućana, već ga odnesite u najbižu državnu apoteku i zamolite farmaceute da ga odlože u medicinski otpad. Nipošto ih ne bacajte u kontejnere, jer su neke supstance toksične za životnu sredinu.

(Telegraf.rs / MojeZdravlje)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA