RODITELJI OPREZ: Male baterije su velika opasnost za najmlađe

Deca su sve češće ugrožena od “baterija dugmića”, a prema rezultatima najnovije američke studije broj odlazaka u Hitnu pomoć zbog progutanih baterijica se u poslednje dve decenije udvostručio

  • 1

Male, okrugle baterije koje se koriste u dečjim igračkama i daljinskim upravljačima pravi su izazov za ljubopitivu decu. Baterije-dugmići dodatno su opasni jer, kažu stručnjaci, mogu da pošalju struju kroz ždrelo i probuše rupu u traheji ili jednjaku, a  kod dece se znaci povreda ne vide odmah.

- Ukoliko dete proguta baterijicu, roditelj možda neće primetiti šta se dogodilo, jer dete u početku neće pokazivati simptome. Međutim, u pitanju je tempirana bomba. Samo dva sata kasnije, deca mogu da stradaju zbog ozbiljnih povreda nastalih u jednjaku –  rekao je jedan od autora studije, pedijatar Geri Smit.

Koristeći uzorak iz oko 100 američkih bolnica sa dvadesetčetvoročasovnom službom hitne pomoći, Smit i kolege izračunali su da je u periodu od 1990. do 2009. više od 65.000 dece mlađe od 18 godina primljeno u bolnicu zbog gutanja baterija. Stopa povređenih udvostručila se u tom periodu. Razlog tome je, navode autori, što sve više kućnih aparata i igračaka koristi ovakav vid napajanja.

- One su sjajne i male, a deca obožavaju da svet istražuju svojim ustima. Mališani ne znaju šta je neki predmet, dok ga ne strpaju u usta – rekao je pedijatar sa iskustvom u lečenju povreda nastalih gutanjem baterija, Nikolas Salmon.

Prema njegovim rečima, baterija može da se zaglavi u jednjaku ili zapara zidova, a može i da ispusti kiselinu. Najveći problem je što može da pusti struju.

Da bi se izbegle posete Hitnoj pomoći, lekari savetuju da se spremišta za baterije dobro zatvore ili izlepe lepljivom trakom, a da se stare baterije bacaju na dno kante za đubre kako ih deca ne bi videla.

- Jedini način da se spreče ovakve situacije je da do njih uopšte i ne dođe. Ukoliko roditelji posumnjaju da se nešto slično dogodilo moraju odmah da dovedu dete kod lekara kako bi otišlo na rendgen – poručuje Smit.

(Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA