≫ 

Ovakva ponašanja deteta nijedan pravi roditelj ne sme da ignoriše!

Deca umeju da budu simpatična kada prave greške u ponašanju, ali vi morate da reagujete ukoliko ih volite i ukoliko im želite dobru budućnost

  • 1

Ponekad čak i sitnice u dečjem ponašanju mogu da prerastu u ozbiljne probleme, pa zbog toga roditelji ni slučajno ne smeju da ih ignorišu. Ipak, postoje situacije u kojima je posebno potrebna roditeljska pažnja, ukoliko žele decu da izvedu na pravi put.

Roditelji, nije najstresnija 2. godina života vašeg deteta, evo kada počinju prave muke

Roditelji, ovo je jedini ispravan način na koji detetu treba da date tabletu!

Ingorisanje ponekad može da bude efikasna metoda vaspitanja, jer minimalizuje važnost neke situacije koju dete pravi, piše Your Tango.

Ali, ukoliko je ignorisanje detetovih postupaka osnovna metoda vaspitavanja, onda može da dođe do ozbiljnih porblema.

Ovo je šest situacija koje roditelji ne smeju da preskoče. 

Foto: Profimedia Foto: Profimedia

Prekidanje dok odrasli razgovaraju

Razume se da dete ponekad može da bude uzbuđeno i da želi, na primer, da vam ispriča kako mu je bilo u vrtiću, ali ako to forsira dok vi razgovarate sa nekim ne bi trebalo to da ignorišete. Naime, ukoliko detetu omogućite da prekida razgovore kad god mu se prohte, time ga učite da je ono najbitnije na svetu i da drugi ljudi nemaju važnost. Takođe, dete će ovo shvatiti kao da poseduje sve vreme ovog sveta.

Dajte detetu do znanja da ste zauzeti i da mora da odloži svoju potrebu.

Foto-ilustracija: Profimedia/ BE&W Foto-ilustracija: Profimedia/ BE&W

Preuveličavanje činjenica

Deca uvek pokušavaju sa malim belim lažima, koje ponekad mogu da budu i interesantne. Međutim, ukoliko ne odreagujete i ne stavite akcenat na istinu, dete od dve ili četiri godine će početi lako da se gubi u lažima, koje mogu da pređu u ozbiljnu naviku, pa samim tim i da postanu problem.

Za promenu, mogli biste da počnete da nagrađujete dete kada kaže istinu.

Foto-Ilustracija: Profimedia Foto-Ilustracija: Profimedia

Pretvaranje da ne čuje

Iako ste i vi ovo radili kao mali, složićete se da nije ispravno. Ako morate da ponovite detetu pet puta da pokupi igračke, onda je sasvim jasno ko je tu dominantan. Vi ste roditelj i vaša uloga je da vaspitavate dete, pa i ono mora da bude upoznato sa tom činjenicom.

Sledeći put kada budete postavili svom detetu neko pitanje ili mu dali neko uputstvo, pobrinite se da budete ravno ispred njegovih očiju i da vam ono odgovori.

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

Grubo igranje

Svaki roditelj će reagovati ako dete udara mlađeg brata ili sestru, ali malo koji će odreagovati kada ga opsuje ili zanemaruje. Vaše dete mora da zna da nije u redu da povređuje druge ljude na bilo koji način, pa zato morate odmah da reagujete. Kada napuni 8 godina može da bude prilično kasno, jer se gresivnost već formirala kao karakterna osobina.

U ovakvim situacijama je neophodno da odvojite dete sa strane i da mu jasno stavite do znanja da njegovo ponašanje nećete tolerisati zato što nije normalno. Pokušajte da mu objasnite da i druga deca mogu isto tako da se ponašaju prema njemu.

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

Uzimanje slatkiša bez pitanja

Ovo se ne odnosi samo na slatkiše i poznato je da može da bude interesantno kad dete nešto dohvati ili otvori samo. Ipak, ono mora da traži dozvolu za svaki postupak inače će mu mnoge ružne stvrai preći u naviku. Ne zaboravite da će se to isto današnje dete u nešto kasnijem dobu kretati po tuđim kućama i da će biti deo različitih kolektiva.

Važno je da dete zna pravila ponašanja, pa mu skrenite pažnju na to ko je gazda.

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

Pokazivanje drskosti

Mnogi roditelji ignorišu neko dečje ponašanje zato što misle da je to faza, ali ukoliko ignorišete prve znake drskosti daćete detetu do znanja da je ta situacija samo pokazivanje stava.Vrlo brzo možete da se suočite sa školarcem čije ponašanje ne možete da kontrolišete.

Deca moraju u svakom trenutku da budu svesna svojih postupaka i nije tragedija ako ih pustite da zbog lošeg ponašanja otpate. To je jedini način da nauče da poštuju druge.

Pogledajte jedan interesantan način da pokažete ljubav svom detetu.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Acika

    30. januar 2017 | 22:24

    Ali kad udjes ko mula u kucu i nisi naučio ni "dobar dan"da kažeš:))))

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA