OPREZ S PROSTAKLUCIMA: Psovanje ublažava bol, ali pojačava stres

Iako se čini da psovanje predstavlja jedan od boljih izduvnih ventila koji stoji svakom pojedincu na raspolaganju, naš mozak se s tim ne bi složio. Glasno izgovaranje prostih reči podstiče reakciju u centru za emocije, odnosno stres

  • 1

Profesor Džefri Bauers i dr Kristofer Plejdel Pirs sa Univerziteta za eksperimentalnu psihologiju u Bristolu tvrde da psovanje izaziva i pojačava stres.

Tokom eksperimenta je od volontera zahtevano da naglas pročitaju reči s tri spiska, pri čemu su na prvom bile psovke, na drugom eufemizmi za iste psovke, a na trećem neutralne reči koje nemaju veze sa psovkama. Neurološki gledano, čitanje psovki se pokazalo najstresnijim zadatkom.

Profesor Bauers objašnjava da tabu reči dovode do emocionalne reakcije, a zvuk prostakluka direktno je povezan s automatskom reakcijom u centru za osećanja u mozgu.

Istraživačima je zanimljivo to što izgovaranje psovki izaziva stres na dubokom kognitivnom nivou, jer otvara nova pitanja o uticaju govora. Istovremeno, ovo istraživanje suprotstavlja se popularnom uverenju da je psovanje korisno za psihu.

S druge strane, psovanje posle pada ili udarca naučnici smatraju efikasnim sredstvom za ublažavanje bola.  Istraživači s britanskog Univerziteta Keele uočili su to neobično delovanje psovanja i to posebno kod ljudi koji obično nemaju naviku da psuju.

Doktor Ričard Stivens i drugi naučnici su sproveli eksperiment sa studentima, koji je trebalo da zarone ruke u kante pune hladne vode i psuju. Potom je eksperiment ponovljen, a studenti su izgovarali obične reči.

Rezultati su pokazali da su studenti mogli duže da drže ruke u hladnoj vodi dok su psovali nego dok su izgovarali obične reči.

Naučnici smatraju da su time dokazali da psovanje povećava toleranciju na bol.  Zanimljivo je da je kod volontera koji nemaju naviku psovanja psovanje četiri puta bolje delovalo na ublažavanje bola nego kod drugih.

Ovo delovanje stručnjaci objašnjavaju time što je je psovanje oblik agresije, posebno ako nije deo svakodnevnog rečnika pa se uključuju instinkti primereni za opasnu situaciju zbog čega se povećava i tolerancija na bol.

(Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mirodjija

    12. jul 2012 | 19:52

    Ma nemojte da piiiiiiiip piiiiiiiiiiiiip ppiiiiiiiiiiip :) Salim se naravno :)

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA