Kako da povratite sjaj i tonus lica i tela u šest koraka

Svaka stresna situacija neminovno ostavlja posledice na izgled naše kože

  • 0

Posle dugog perioda provedenog u kući usled okolnosti izazvanih covid virusom, osim na vagi, promene smo mogli da primetimo i na koži lica i tela. Prema rečima dermatologa, više je faktora koji su uticali da iz ovog perioda izađemo suve i dehidrirane kože, bez tonusa i sjaja, a u drastičnijim slučajevima i pogoršanih dermatoloških promena i oboljenja.

Stres se, nimalo začuđujuće, označava najvećim krivcem! U stresnim situacijama naš organizam proizvodi kortizol, hormon koji izaziva upale kao i pojačano lučenje masti što udruženo dovodi do pojave akni. Ukoliko tome pridodate nedostatak sna, odsustvo uobičajene rutine u nezi, neredovnu i nekvalitetnu ishranu i po koju čašu alkoholnog pića, a sve usled pojačanog stresa, posledice su razumljive.

Uprkos stalnim opomenama dermatologa o štetnosti sunčevih zraka, upravo su nedostatak sunca i dnevne svetlosti u dužem periodu imali negativan efekat na izgled naše kože. Boravak na otvorenom i izloženost suncu dovode do stvaranja vitamina D, ključnog za svaki aspekt kože - ne samo da deluje na formiranje zaštitne kožne barijere već i podstiče otpornost na infekciju. Ovaj vitamin moćno je sredstvo u borbi sa atopijskim dermatitisom, psorijazom i drugim dermatološkim problemima.

leto lepo vreme devojka sunce Foto: A. L./Unplash

Zatvoren i topao prostor uz suv vazduh faktori su koji su uticali na dehidriranost kože i perutanje. Nedovoljno kretanja, manjak fizičke aktivnosti ili, pak, totalno odustvo uzrok su atrofije. Takođe, telo bez dobre cirkulacije ne može da se oslobodi toksina, što dodatno pogoršava izgled kože.

Evo šta možete, prema savetima dermatologa, da učinite kako bi poboljšali opšte stanje kože lica i tela:

  1. Vratite se (što pre) svojoj uobičajenoj nezi. Budite strpljivi i uporni.
  2. Ublažite stres nekom od tehnika za opuštanje ili činite sve ono što vas opušta i rasteruje “teške” misli.
  3. Unosite svakodnevno preporučenu količinu tečnosti kako bi održavali kožu hidriranom.
  4. Ukoliko i dalje radite od kuće, redovno provetravajte prostoriju u kojoj sedite, obezbedite dovoljno dnevnog svetla i po mogućstvu veću vlažnost vazduha.
  5. Unosite redovno neophodne vitamine kroz hranu, suplemente ili napitke. Vitamin C obezbeđuje stvaranje kolagena, ključnog faktora lepe i zategnute kože, vitamin D pomaže regeneraciju kože, dok vitamin E, kao moćni antioksidans, sprečava prevremeno starenje kože i bore, a poboljšava izgled ožiljaka kao i drugih promena na koži.
  6. Krećite se i vežbajte i to - redovno! Time ćete pospešiti cirkulaciju, izbaciti toksine iz tela, zategnuti kožu i sprečiti dalju atrofiju. Aerobne aktivnosti pomažu zaštiti kože od slobodnih radikala čime se usporava proces starenja. Tokom boravka na otvorenom i dalje važi pravilo - visoki zaštitni faktor kako u gradu tako i u prirodi!
Jana PR, devojka trci Ilustracija: Nikola Jovanović Foto: Jana/Shutterstock

(Telegraf.rs/PR)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA