Kad bojler ubija: Zašto dolazi do strujnih udara i eksplozija u kući i kako smanjiti rizik?

Stručnjaci objašnjavaju zašto je neophodna redovna provera bojlera

  • 7
bojler, popravka bojlera, kamenac Foto: Shutterstock

Bojler je uređaj koji mora redovno da se kontroliše, bez obzira na to da li je nedavno kupljen ili ima dosta godina. Svedoci smo da je u poslednje vreme sve više nesreća izazvano eksplozijom bojlera ili strujnim udarom prilikom kupanja ili tuširanja.

U okolini Užica muškarac i žena juče su pronađeni mrtvi; utvrđeno je da su stradali od strujnog udara zbog neispravnog bojlera.

Iako ne postoji način koji pruža garantovanu zaštitu od struje i problema sa neispravnim bojlerom, redovna provera ispravnosti instalacija i uređaja mogu smanjiti rizik.

Mnogi ljudi posle kupovine i ugradnje bojlera zanemaruju njegovo održavanje. Međutim, stručnjaci tvrde da je neophodno redovno pregledati ventile i prekidače, i proveravati da li se voda greje na ispravan način.

Neispravno grejanje vode

Iako je ključno da pregled obavi stručnjak, postoji jedan zvuk koji može da ukaže na kvar.

Ako se voda u bojleru nekontrolisano greje, to se može prepoznati po zujanju i ključanju vode koje se čuje iz bojlera. Prvo što u tom slučaju treba da uradite jeste da prekinete dovod struje.

Strujni udar

Stručnjaci tvrde da do strujnog udara može doći ako je tokom kupanja uključen bojler koji ima loše uzemljenje.

Takođe može da se desi da pregori grejač, a unutar bojlera ostaje samo žica koja greje vodu. Kod starih instalacija bojler se nađe pod naponom, sklopka ne može da "iskoči", a kao jedini provodnik struje ostaje upravo čovek koji se u tom momentu nalazi u kadi, objašnjavaju  električari.

Bojler Foto: Shutterstock

Opasnost se, kažu stručnjaci, može anulirati proverom"Fidove sklopke":

- Ona je ugrađena na svako električno brojilo u kući, ali ne bi bio loše s vremena na vreme da proverite njenu ispravnost. Ako je "Fidova sklopka" ispravna, opasnost je svedena na minimum.

Zato je izuzetno važno isključiti bojler tokom korišćenja tople vode.

Eksplozija

Bojler eksplodira usled neispravnosti. Onaj koji je ispravan i pravilno održavan neće eksplodirati. Bojler ima tri vrste zaštite. Tek kada sve tri vrste zaštite otkažu dolazi do uništenja bojlera koji u tom trenutku predstavlja veliku opasnost.

- Takođe važno je da bojler ne radi neprekidno, već da se upali samo po potrebi i obavezno isključi pre nego što odete na tuširanje ili kupanje - objasnio je Arsen Petrović, inženjer elektrotehnike i serviser bojlera.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Cika Velja

    17. februar 2021 | 19:57

    Bojler ukljucite kada vam treba...termostat podesite na 20% ispod maksimuma...I NE ULAZITE U KADU DOK JE BOJLER UKLJUCEN! Sve ovo ce potpisati da je tacno svi stari majstori!!!

  • Lex

    17. februar 2021 | 16:55

    Dobra vam ova druga slika, gde se levo vidi utičnica i uključen kabal, jako pametno i sigurno povezano, pored bojlera

  • Alek

    18. februar 2021 | 08:24

    Voda i struja nikada se ne podnose. Dva velika neprijatelja.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA