10 koraka kako da se pripremite za snežnu mećavu: Ovaj spisak će vam olakšati život

Kada se očekuje zimska oluja u svom punom jeku, važno je da znate kako da zaštitite sebe, svoju porodicu i svoj dom

  • 2
Bafalo, Njujork, SAD, mećava, snežna oluja, Amerika, sneg, nevreme Foto: Tanjug/AP

Zimske oluje mogu da donesu ne samo velike količine snega, već i ekstremnu hladnoću, jake vetrove, ledenu kišu i led. One mogu da uzrokuju obaranje drveća, zatvaranje puteva i nestanak struje i po nekoliko dana. Javni prevoz može da bude pogođen, a škole i ustanove za brigu o deci mogu da završe zatvorene.

Povrh svega, zimske oluje povećavaju rizik od saobraćajnih nesreća, hipotermije, promrzlina, trovanja ugljen-monoksidom i srčanih udara.

Zato je važno da, kada se očekuje zimska oluja u svom punom jeku, znate kako da zaštitite sebe, svoju porodicu i svoj dom. Evo nekoliko koraka koji Weather.com preporučuje da mogu da vam pomognu da se dobro pripremite.

1. Napunite ostavu sa hranom

Tokom zimske oluje je veoma važno da ostanete u zatvorenom prostoru i da izbegavate puteve, zbog čega se preporučuje da se u potpunosti opskrbite hranom. Vaša ostava treba da sadrži mnogo nekvarljive hrane, tako da ukoliko nestane struje, ne morate da brinete da li će se nešto od toga pokvariti.

štednja, novac Foto: Unsplash

U proseku, nastojte da imate dovoljno hrane najmanje tri dana.Ako imate kućne ljubimce, ne zaboravite da pokupite hranu i za njih.

2. Spremite flaširanu vodu

Uverite se da imate dovoljno flaširane vode u slučaju da vam se cevi smrznu, što će vam onemogućiti pristup vodi iz slavine. Ako vam se cevi zamrznu, možda će vam trebati i voda za pranje zuba, pranje sudova, ispiranje toaleta ili kupanje. Takođe možete napuniti kadu, bokale, flaše i druge posude vodom pre oluje. Samo se pobrinite da imate najmanje 3 balona vode za svaku osobu u vašem domaćinstvu - i ne zaboravite da imate dovoljno za kućne ljubimce.

3. Nabavite lekove i higijenske artikle

Uverite se da imate sve potrebne lekove i vašu terapiju pri ruci za najmanje tri dana, pa čak i nedelju dana da biste bili sigurni, kako bi ste izbegli da morate da odlazite u apoteke u sred oluje. Isto važi i za igijenske artikle koji vam mogu zatrebati, kao što su pelene, toalet papir, tamponi i paste za zube. Od pomoći mogu da vam budu i vlažne maramice, u slučaju da nema dovoljno vode.

4. Napravite komplet za hitne slučajeve

Uoči oluje, uverite se da imate lak pristup svemu što može da vam zatreba u hitnim slučajevima. Najbolje bi bilo da sve što vam je potrebno dodatno obezbedite od eventualnog kvašenja i spakujete u vodootporne plastične kese. Takođe je dobra ideja da sve što imate u kompletu stavite u jedan ili dva laka kofera, u slučaju da morate da krenete u žurbi.

Prva pomoć, oluja Foto: Shutterstock

Vaš komplet za hitne slučajeve treba da sadrži stvari kao što su predmeti za prvu pomoć, radio na baterije, lekovi, baterijske lampe, dodatne baterije, zviždaljka za signalizaciju pomoć, lokalne mape, novac, dokumenata, šibice, sveće, ćebad i vreće za spavanje. Nešto hrane i vode i otvarač za konzerve.

5. Spremite so za otapanje leda i proverite svoje alate

Poželećete da imate dovoljno soli da biste mogli lopatom da očistite stepenice i staze nakon oluje pre nego što se sneg otopi i pretvori u led. Takođe, uverite se da imate i dobru lopatu za sneg (ili dve) pre oluje, da nije previše pohabana ili napukla jer će vam to samo otežati život.

Proverite i vaš komplet alata, da li je tu sve što vam je potrebno da brzo rešite eventualne hitne situacije.

6. Pripremite se za nestanak struje

Napunite svoje mobilne telefone pre oluje. Bilo bi dobro da imate pripremljene i rezervne baterije, u slučaju da nestane struja. Pripremite i baterijske lampe da vam budu pri ruci, tako da ne morate da se motate da ih tražite ako nestane svetla.

Ako živite u oblasti gde su nestanci struje česti, možda biste želeli da razmislite o nabavci generatora. Ako imate prenosivi, uverite se da imate benzin ili propan pre oluje kako biste mogli da ga koristite kada je potrebno i koliko god je potrebno. Obavezno ga držite napolju, dalje od prozora — nikada unutar ili u zatvorenim prostorima kao što su garaže ili podrumi.

7. Napravite plan komunikacije za hitne slučajeve sa porodicom

Čak i ako napunite svoje mobilne telefone pre oluje, možda nećete uvek imati signal, pa se pobrinite da napravite plan sa svojom porodicom o tome kako da se povežete u hitnim slučajevima. Budite sigurni da znate ili zapišite važne porodične telefonske brojeve i odredite kontakt van grada koji vam može pomoći da se ponovo povežete sa svima ako se razdvojite.

8. Zaštitite svoje vodovodne cevi

Ako se očekuje da temperatura padne ispod nule, trebalo bi da preduzmete mere predostrožnosti da zaštitite svoje vodovodne cevi. Ne samo zato što će vam smrznute cevi prekinuti dovod tekuće vode, već i zato što se voda širi kada se smrzne što može da izazove njihovo pucanje, što je jedna od najvećih i najskupljih šteta od zimskih oluja.

česma, voda, nestanak vode, pijaća vda Foto: Pixabay

Da biste sprečili njihovo zamrzavanje, pustite hladnu vodu da kaplje iz slavina jer je manja verovatnoća da će tekuća voda - čak i kada samo curi - da se zamrzne.

9. Zapečatite prozore i vrata

Postoji mogućnost da kroz prozore i vrata ulazi hladan vazduha i izlazi topli, zbog čega je dobra ideja da zapečatite sve prozore izolacionim trakama. Spustite roletne kako bi ste dodatno zadržali topli vazduh u kući.

10. Pripremite svoj automobil

Pre oluje uverite se da vaš automobil pripremljen takođe. Proverite stvari kao što su nivoi antifriza, akumulator, sistem za paljenje, izduvni sistem, grejači, svetla i ulje. Zatim opripremite automobil stvarima koje bi vam mogle da vam zatrebaju ako vas mećava zarobi u njemu.

Želite da budete sigurni da imate ćebad, vodu, lance, kablove, strugače za led, mape, vodu, toplu odeću, nekvarljivu hranu i pribor za prvu pomoć u automobilu. Takođe nije loša ideja da imate pri ruci malo peska kako biste svojim gumama pružili bolje prianjanje na snegu ili ledu ako se zaglavite.

Za kraj, budite oprezni, pazite da se ne prenaprežete jer mnogi srčani udari nastaju usled čišćenja snega tokom i posle oluje. Najvažnije je da ostanete u zatvorenom prostoru i van puteva. Putujte samo ako je slučaj hitan.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Вук

    5. februar 2023 | 11:04

    Хахахахаха, излудили сте народе, такве зиме биле некада када смо имали много мање услова за расчишћавање, то је било *нормално*!

  • Ja

    5. februar 2023 | 10:38

    .....iselite se u neko naseljeno mesto ili veliki grad gde se ovakve katasteofe uglavnom NE desavaju i imate komsije da vam pomognu ako treba....

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA