Rešavamo čuvenu dilemu: Evo koliko često treba prati kosu?

U zavisnosti da li imate ravnu ili kovržavu kosu, tanku dlaku ili gustu kosu zavisiće i koliko često treba da je perete

  • 2
Plavuša, devojka sa plavom kosom, lepotica Foto: Shutterstock

Iako ste verovatno čuli da je najbolje kosu prati što ređe to nije tačno.

Nedovoljno pranje kose može da prouzrokuje tvrdokornu perut, iritaciju, začepljenje pora, pa čak i gubitak kose. Sa druge strane, prečesto pranje kose može da dovede do isušivanja, do povećanja proizvodnje ulja ili upale vlasišta.

Svaki tip vlasišta i kose jedinstven je i ima svoje potrebe, i zato ne postoji univerzalan odgovor.

Stručnjaci otkrivaju odgovor na pitanje „koliko često treba da perem kosu“, za svaki tip kose.

Ravna kosa sa tankom dlakom

Problem kod ovog tipa kose je što izgleda masnije nego što zaista jeste, što dovodi u iskušenje da se kosa pere svaki dan. Međutim, to će potencijalno dovesti do proizvodnje još više ulja. Umesto toga, preporuka je da se kosa pere svaki drugi dan sa nežnim šamponom koji daje volumen. U međuvremenu koren može da se istrlja suvim šamponom, kako bi se masnoća suzbila.

Gusta kosa

Gusto vlasište bolje maskira masnoću od drugih tipova kose, što znači da „ako vam kosa nije jako masna, probajte da je perete samo jednom ili dva puta nedeljno“, kaže poznati frizer Majlsa Džefrisa (Miles Jeffries) za Cosmopolitan. Ukoliko ste skloni svrabežu i nakupljanju nečistoća pokušajte sa šamponom koji sadrži ulje čajevca, a koji efikasno čisti pore i uklanja mrtve ćelije.

Talasasta kosa i lokne

Ukoliko imate talastu kosu sa loknama i tanku dlaku, da biste postigli volumen, izdefinisane lokne i da kosa ne izgleda suvo kao „slama“, savet je da se pere svaki drugi dan (ukoliko se vlasište brzo masti) ili na svakih dva dana (ako je „normalno“ vlasište), sa šamponom koji je bez sulfata i koji sadrži regenerator koji će hidrirati dlaku.

Kovrdžava i gusta kosa

Ako imate izrazito kovržavu i gustu kosu najčešće se javljaju dva problema: masan koren i suvi krajevi ili je kosa suva. To je zato što „ulje vlasišta ne može tako lako da krene niz kovrdžavu dlaku kao što može niz ravnu i zato je kovržava kosa suvlja“, objašnjava Džefris. On preporučuje pranje kose na svaka tri dana, tako što ćete istrljati vlasište sa "CoWash" tipom regeneratora kao da je šampon kako bi se dlaka hidrirala, a zatim korišćenje šampona za čišnjeće kose bez slufata na svakih dve do tri nedelje.

kovrdžava kosa devojka foto: pixabay.com

Oštećena kosa

Kada se kosa ošteti (usled čestog oblikovanja pod visokim temperaturama, farbanjem, hemijskim tretmanima, itd), pramenovi postaju suvi, beživotni i skloni lomljenju. Kako bi se kosa oporavila, preporuka je da se koristi šampon bez sulfata, koji štiti farbu na kosi, a koji koristi biljne proteine i lagana ulja, kako bi se kosa očistila i hidrirala. Zatim, jednom nedeljno koristiti Olapex tretman na bazi keratina koji služi za trajno obnavljanje oštećene kose.

Masna kosa

Teško je odoleti da se kosa ne pere svakog dana, ali preporuka je da se savladate jer se tako samo proizvodi još više ulja. Umesto toga, kosu treba prati svakog drugog dana ali nežnim šamponom bez sulfata koji će razgraditi ulje sa kose.

"Normalna" kosa

Ukoliko vam kosa nije sa tankom dlakom, masna, kovrdžava, već ste negde između, savet je da se kosa pere na svakih dva do tri dana sa hidrirajućim šamponom bez sulfata, koji sadrži lagana ulja (ne silikon), a koja će dati kosi sjaj i mekoću.

(T.T.)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • MaraNS

    2. mart 2020 | 18:18

    Ja u Novom Sadu operem u ponedeljak, vec u sredu je moram prati. U Vojvodini je voda puna kamenca. Ako odes frizeru produzi ti jedan dan da je ne peres. Mnogo ima i do vode kojom peres.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA