Tajna dobrih međuljudskih i partnerskih odnosa: Koje vrste granica postoje i kako da ih postavite?

Nemojte se plašiti da postavite granice, ojačajte ih, promenite ih i budite jasni

  • 0
Granica, odnosi Foto: Shutterstock

Bez obzira da li ste možda učestvovali na terapiji ili nikada niste razgovarali sa stručnjakom za mentalno zdravlje, velike su šanse da ste nekada čuli za izraz "granica". Pa, ipak, iako je ovaj terapeutski termin zasnovan na psihologiji, uglavnom opšte poznat, mnogi zapravo ne znaju šta znači postaviti granice u odnosima ili koje različite vrste granica postoje.

Granice se odnose na održavanje zdravih odnosa—sa drugima i sa samima sobom, i ne postoji jedna - univerzalna - definicija za njih, što je možda i razlog zašto se često pogrešno shvataju i zloupotrebljavaju. Postoji mnogo različitih tipova zdravih granica koje možete da postavite i sve pomažu u očuvanju udobnosti u situacijama koje bi  potencijalno da budu ugrožene.

Postavljanje zdrave granice može da znači i jednostavno pravilo da ne odgovarate na tekstualne poruke koje nisu hitne tokom određenih sati u danu, ili da ne učestvujete u razgovorima ako osoba sa kojom razgovarate podiže glas. Granice se odnose na osobu koja ih postavlja i za šta je ta osoba na raspolaganju (ili ne). I nikako se ne odnose na kontrolu druge osobe.

Penzioneri straiji muškarac i žena Foto-ilustracija: Shutterstock

One su veoma dragocene jer uče ljude kako da nas vole, kako da budu u vezi sa nama i kako mi možemo nekom drugom da budemo najbolji partner, prijatelj, saradnik... jer nam pomažu da kažemo „ne“ nekome kada nam je to potrebno ili želimo, a da istovremeno očuvamo blizak odnos sa tom osobom. A bez zdravih granica, možemo da završimo sa „čvrstim“ granicama, ili čak „poroznim“ granicama – u suštini, bez granica – što može da dovede do pogoršanja naših bliskih odnosa. ž

Koje su različite vrste granica?

Fizičke

Fizičke granice su vaše granice i spremnost da se uključite u fizički kontakt, bilo da neko sedi pored vas u javnom prevozu ili vam je prijatelj ili ljubavnik. To uključuje vaše fizičke potrebe, vaš fizički prostor i telo i koliko vam (ne)prijatno prilikom dodira. Primer bi mogao da bude: "Oh, ne volim da grlim ljude. Možemo li da se rukujemo?"

Intelektualne

Intelektualne granice se odnose na vaša interesovanja, maštu, mišljenja, misli i ideje. Zdrave intelektualne granice su postavljene tako da se poštuju tuđe misli i ideje, da se lakše odluči šta je od svega toga na stolu za diskusiju i da se izbegne odbacivanje ili omalovažavanje nečijih interesovanja, mišljenja, misli ili ideja.

Muškarac i žena neslaganje Foto: Shutterstock

Kada se osećamo "bezglasno" ili kao da ne možemo da govorimo a da ne budemo ismevani ili kritikovani, to znači da naše intelektualne granice moraju da budu čvršće postavljene.

Emocionalne

Emocionalne granice se odnose se na to kako delite svoja osećanja i/ili emocionalnu energiju sa drugima. Primera radi, kada odlučite da ne podelite svoje emocije sa nekim, pa mu kažete : "Nisam u stanju sada da razgovaram o tome".  Često zaboravljamo da je emocionalna energija stvarna i nešto što može da nas iscrpi, nakon dana punog emocija, na sličan, ali drugačiji način, kao što možemo da budemo iscrpljeni od dana prepunog fizičkih aktivnosti.

Seksualne

Seksualne granice se odnose na vaš pristanak, privatnost, dogovore, želje, privatnost i preferencije u vezi sa vašom seksualnošću i seksualnim kontaktom. To može biti izražavanje ograničenja, traženje da se nešto zadrži između vas i nekog drugog, korišćenje barijera ili prenošenje želje. Ovo može se manifestuje na mnogo različitih načina, ali je najvažnije da zapamtite da su vaše granice - vaše, i da drugi ne bi trebalo da utiču na njih.

par, partner, ljubav, muškarac, žena Foto: Freepik/lookstudio

Materijalne

Materijalne granice se odnose se na vašu imovinu (automobil, dom, odeću, nakit), kako želite da se prema njima postupa i sa kim ćete ih podeliti. Na primer, možete da odlučite da pozajmite svoj automobil nekome kome verujete, ali ne i nekom drugom. Za neke ljude, ovo je jasno „ne“, dok drugi to doživljavaju kao "sivu zonu".

Vremenske

Ove granice se odnose na vaše vreme, bilo da je na poslu, u društvu, sa porodicom, kod kuće ili bilo gde. Primer za ovu grannicu bi bilo vreme kada ste odbili neki poziv na izlazak ili izjavili :"Mogu da dođem na vašu zabavu, ali mogu da ostanem samo sat vremena." Zapamtite, granice ne moraju da budu binarne, već su često i veoma složene.

Takođe je važno napomenuti da ponekad shvatimo da nam je potrebna granica nakon što se osećamo loše zbog nečega, i to je u redu. Nemojte se plašiti da postavite granice, ojačajte ih, promenite ih i budite jasni, prenosi Yahoo Life.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA