≫ 

Svakog dana pojedete nekoliko namirnica koje prenose salmonelu: Ne, ne mislimo na meso i jaja

Suši, nedovoljno kuvano meso i sirova jaja čine samo 21,8 odsto uzroka zaraze

  • 2

Premda je većina uverena da će se zaraziti salmonelom iz jaja ili mesa, stvarnost je potpuno drugačija. Hrana životinjskog porekla čini tek mali deo zaraza ovom bakterijom, a puno veći procenat uzrokuju zelene biljke.

Ana je napustila posao da bi se posvetila promociji nepopularne ishrane: Zahvaljujući njoj, mnogi su doveli zdravlje u red, a ona lepo živi od toga (FOTO)

Dobra je vest da jaja i meso nisu jedini krivci za probavne probleme, ali loša je vest da se ni ne može puno učiniti kako bi se izbegle još opasnije namirnice s patogenima. Suši, nedovoljno kuvano meso i sirova jaja samo su kap u moru namirnica koje prenose salmonelu i čine 21,8 odsto uzroka zaraze.

Manje je poznato da salmonelu često prenosi lisnato zeleno povrće, ali i dinje, bundeve, krastavci itd. Ove vrste biljaka odgovorne su za 28% zaraza, pokazuje istraživanje Američkog centra za kontrolu bolesti. Običan paradajz, koji ćete sa zadovoljstvo zagristi, takođe možda nosi ovu bakteriju.

Foto-ilustracija: Profimedia

Naučnici Centra za kontrolu bolesti proveli su opširnu analizu svih zabeleženih slučajeva zaraze od 1998. do 2008. Otkrili su da lisnato zeleno povrće uzrokuje najviše probavnih problema kod Amerikanaca, ali piletina je i dalje najopasnija.

Naime, iako će se zaraza lakše proširiti zbog nedovoljno opranog povrća, bakterije koje se na njima zadržavaju nisu toliko opasne kao one kojima je zaražena piletina. Taj tip salmonele ima puno gore simptome i češće smrtne ishode.

Stručnjaci naglašavaju da ovo ne znači da ne treba biti oprezan s mesom ili jajima, već da ih i dalje treba adekvatno termički obrađivati. Sa salatom to, nažalost, ne možete učiniti, a voda neće isprati sve bakterije.

Foto: Pixabay.com

Ipak, treba imati na umu da većinu patogena ubiju hemikalije koje se koriste u proizvodnji hrane, pa salata iz prodavnice ne bi trebalo da je zaražena.

Osim termičke obrade stručnjaci savetuju dobro pranje namirnica i čuvanje u hladnjaku jer i niske temperature ubijaju bakterije.

Adekvatna obrada, barem što se mesa tiče, podrazumeva dobru termičku obradu primenom temperature od najmanje 70 stepeni Celzijusovih u vremenu od jednog minuta u svim delovima mesa.

Daljinac

(Telegraf.rs/Jutarnji.hr)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Francuz

    26. oktobar 2017 | 09:19

    Što se tiče Evrope zakonom je propisano da se životinje koje mogu preneti salmonelu zaštite, po najpre pilići, pa tako jaja od tretiranih pilića a budućih koki nosilja nema opasnost da budu nosioci salmonele dok u USA? Tamo je zabranjeno zakonom tretirati piliće pa odatle i Salmonela kod njih je u porastu, dok jaja se drže u hladnjaku i nikako se ne preporučuje sirova upotreba.

  • Nele

    26. oktobar 2017 | 08:16

    jeste zato sto se lazira datum ishrane upotrebljiv za zivotinju coveka

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA