≫ 

Ovo je Endrju Vejkfild, lažov i prevarant zbog kojeg su od malih boginja pomrla mnoga deca: Upoznajte tvorca najsuludije medicinske teorije (FOTO)

Svaka teorija o tome da vakcina, koja našu decu može da spase oboljevanja od zaraznih bolesti za koje mislimo da su iskorenjene, izaziva autizam je laž i zabluda

  • 38

Laž da trovalentna vakcina MMR, koja štiti od malih boginja, zaušaka i rubeola, izaziva autizam krenula je iz Velike Britanije 1998. godine kada je svoju tvrdnju o tome objavio hirurg Endru Vejkfild u časopisu “Lanset”.

Deci koja nisu primila MMR prete epidemije: U ovih 18 zemalja Evrope vakcinacija nije obavezna

Endru Džeremi Vejkfild je rođen 1957. godine u Engleskoj. Bio je gastroenterološki hirurg i istraživač koji je 1998. godine izbačen iz Lekarske komore Engleske zbog objave njegove tvrdnje da je MMR vakcina povezana sa autizmom, za koju se ispostavilo da je pogrešna i plaćena.

2010. godine sud je uvideo da su tri optužbe dokazane, uključujući 4 slučaja nepoštenja i 12 slučaja koji se odnose na zloupotrebu mentalno nerazvijene dece. Pričalo se da je on namerno sabotirao MMR vakcinu i širio neistinite priče ne bi li profitirao od novih medicinskih istraživanja kao i da deca koju je koristio u istraživanjima nisu imala upale u stomaku.

Printskin: Youtube/The Alex Jones Channel

Članak su preneli mnogi mediji širom sveta i tako je počeo da se širi strah među roditeljima, da se smanjuje imunizacija dece i da se javljaju epidemije bolesti za koje se verovalo da su iskorenjene. Iako su mnogi naučnici kasnije pokušavali da dokažu vezu između morbila i autizma -ali nisu uspeli.

Otkriveno je da u časopisu nisu proverili sve navode iz članka, ali i da je autor imao veliku finansijsku dobit nakon objavljenog članka koju nije znao kako da objasni. To je rezultiralo njegovim uklanjanjem iz Lekarske komore Engleske.

Jedan od glavnih argumenata antivakcinalnog lobija je povlačenje jedne vrste MMR vakcine u Japanu i njena zabrana 1993. godine jer je primećeno da su deca koja su dobila ovu vakcinu obolela od meningitisa. Deca se danas u Japanu najnormalnije vakcinišu i primaju tri posebne vakcine protiv malih boginja, rubeola i zaušaka.

Na sledećem grafiku možete videti procenat vakcinisane svetske populacije prema podacima Svetske zdravstvene organizacije od 2000. do 2016. godine. Procenat vakcinisanih se znatno povećao u nekim zemljama, dok je u drugim još uvek na nezavidnom nivou zbog različitih faktora (siromaštvo, neobrazovanost, nedostupnost vakcine).

Autizam i MMR nemaju apsolutno nikakve veze jer je u toj zemlji broj autistične dece porastao bez obzira na zabranu vakcinacije, a na ovo se pozivaju protivnici imunizacije. Tako je 1988. godine zabeleženo 48 slučaja autizma na 10.000 novorođenih, a tri godine posle zabrane MMR čak 117,2 slučaja na isti broj novorođenih.

Period između prve i druge godine života deteta kada se prima MMR vakcina je period kada roditelji obično shvate da im dete ima autizam i onda povezuju ove dve stvari što je potpuno pogrešno. Simptomi autizma se primećuju od 16. meseca života deteta i samo se s godinama gube pojedine funkcije. Povezivanje toga sa vakcinom je suludo, jer roditelji koji odluče da ne vakcinišu svoju decu izlažu ih velikom riziku.

Foto: Wikipedia/Andwhatsnext

Autizam je neurorazvojni poremećaj koji karakterišu poteškoće u komunikaciji, socijalnom funkcionisanju i interakciji sa drugima uz moguće nerazvijanje govora kao i nesvrsishodna ponašanja uz ograničena interesovanja za očekivane vršnjačke aktivnosti. Češće se javlja kod dečaka, a najčešće do njega dovode genetski faktori.

Neki od uobičajenih znakova autizma koje morate da prijavite lekaru su:

- nema “brbljanja” do 12 meseci;

- nema gestikulacije do 12 meseci (upiranje prstom, mahanje rukom u znak pozdrava i slično);

- dete ne progovara nijednu reč do 16 meseci;

- nema nijednu spontanu frazu od dve reči do 24 meseca;

- gubitak bilo koje jezičke ili socijalne veštine u bilo kom uzrastu;

- stereotipija (kretanje bez svrhe, lupanje rukama, vrtenja glavom, ljuljanje tela);

- kompulzivno ponašanje (slaganje objekata u pravilnom redu);

- ritualno ponašanje (izvođenje dnevnih aktivnosti uvek istim redom);

- ograničeno ponašanje i autoagresija.

Foto: Pixabay.com

Svetska zdravstvena organizacija posvetila je dosta truda da otkrije vezu između MMR i autizma, ali uprkos mnogobrojnim istraživanjima veza nije otkrivena. Iako je u poslednjih deset godina u ta istraživanja uloženo na milione dolara, ona nisu ukazala na vezu.

Podatak koji najviše govori u prilog tome da je vakcina bezbedna je taj što je procenat autistične dece isti među vakcinisanim i nevakcinisanim mališanima. Imunitet dece je veoma ugrožen u predškolskom uzrastu i male boginje nećemo moći da zaustavimo ako se epidemija pojavi u vrtićima.

Daljinac

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Čika Jova

    29. novembar 2017 | 15:03

    Kao što sam i pretpostavljao, u pitanju je lova. A kad je lova u pitanju tada ni dečiji životi nisu bitni. Još mi je draže što je to uradio Englez, još jedan više dokaz o njima kao ljudima.

  • DaDa

    29. novembar 2017 | 16:59

    Čim je protiv vakcina kod nas i onaj demagog i prodavač magle Miroljub Petrović jasno mi je bilo da je to lakrdija. Sasvim je normalno da se svaki lek, hrana, vakcina itd što ljudi u deca koriste ispita iz svih uglova ali da postoji ikakva veza između vakcinisanja i autizma to bi se već uveliko pokazalo i dokazalo. Ali šarlatani tipa pomenutoga prodavača magle moraju se po svaku cenu samoisticati i privlačiti pażnju na sebe. Uvesti zakonske kazne i każnjavati takve egoistične šarlatane.

  • Apostol

    29. novembar 2017 | 13:23

    Lobi je cudo....Farmaceutska industrija je najprofitabilnija grana...Odavno postoji lek za rak I dijabetes, ali zasto da izlece, kad mogu da zgrcu milione.....Obrni, okreni, sve se svodi na marketing....

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA