Bravo! Nesvakidašnji poduhvat niškog hirurga - neplanirano uradio 2 operacije odjednom

Inovativni zahvat izvršen je potpuno bezbedno

  • 7

Prvi put u svojoj karijeri hirurg Bojan Jovanović, koji već 12 godina radi u niškom Kliničkom centru, laparoskopski je uradio 2 operacije odjednom - operaciju žučne kese i slepog creva.

Iako je sa svojim timom radio na starom aparatu, uspeli su da bezbedno završe zahvat. Jovanović za Južne vesti kaže da do sada za ovakav slučaj nije čuo, a da je odluku u trenutku doneo lako jer iza sebe ima veliko iskustvo i znanje.

Pacijentkinja je na operacioni sto Centra za minimalno invazivnu hirurgiju došla nakon dijagnostifikovanja upale žučne kese koja se najčešće operiše laparoskopski, priča Jovanović, ali je u toku operacije video da joj je upaljeno i slepo crevo. Ovakvu operaciju nisu planirali, ali su uspeli da je izvedu.

- Pripremili smo je za operaciju žučne kese i krenuli da radimo laparoskopiju, jer to u 99 % slučajeva radim tako. Kad smo ušli portovima i kamerom videli smo čudan nalaz, jer je slepo crevo bilo dislocirano, upaljeno i zalepljeno za žučnu kesu. Zapravo joj je slepo crevo zadavalo tegobe, ali s obzirom na to da je imala kamenčiće u žučnoj kesi, odlučili smo da uradimo oba zahvata - priča Jovanović.

Ono što je specifično za slučaj, kaže on, je da su bili minimalno invazivni i da nisu menjali položaj laparoskopa, te su iz pozicije specifične za žučnu kesu, operisali i slepo crevo. Žena je iz bolnice otpuštena 2 dana nakon operacije i oseća se dobro.

- Umesto da menjamo poziciju mi to nismo uradili, nego smo se malo pomučili i uspeli smo da u poziciji koja nije prirodna za operaciju apediksa, uspemo da skinemo to slepo crevo. Nakon toga smo skinuli žučnu kesu, ženu smo posle 2 dana ispratili, ona se super osećala, uspostavljena je peristaltika creva, nema bolova i rešen je problem - kaže on.

Dodaje da je u svojoj karijeri nije imao ovakav slučaj, niti da je neko to na ovaj način uradio, naročito što se slepo crevo u Srbiji ne radi laparoskopski.

Stari aparat, ali dobar tim

U Centru za minimalno invazivnu hirurgiju radi 6 hirurga i jedan lekar specijalista, a da su dobar tim pokazuje i statistika prema kojoj je u poslednjem kvartalu, od 200 urađenih operacija žučnih kesa, bilo svega 1 % konverzija, odnosno prelaska na drugi tip operacije.

- Mi smo imali 1 odsto konverzija, to vam je kada krenete da radite laparoskopski, pa se zbog komplikacija ili lošeg položaja to ne može, nego se pacijent otvara. Najbolji svetski lekari koji rade laporoskopiju imaju 3 odsto. To samo govori koliko smo zaista dobar tim i vrlo teške operacije uspevamo da uradimo laparoskopski - kaže Jovanović.

Laparoskopski, kaže Jovanović, može da se radi skoro sve, ali da bi ovaj način operacija zaživeo u niškom Kliničkom centru potreban je, najpre, novi laparoskopski stub i dobra logistika.

- Centar za minimalno invanzivnu hirurgiju ima jedan laparoskopski stub koji je star, potrošen, sa lošom optikom i preko nam je potreban novi. Ipak, i u tim uslovima uspevamo da izvedemo ovakve poduhvate. Generalno sve može da se radi laparoskopski, samo treba jedna dobra logistika i volja - kaže Jovanović.

Ovakav vid operacije je najbolji za pacijenta, dodaje on, jer je oporavak brz, nema operativnih rana, bolova i uzima se znatno manje lekova.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA