Na vezi sa Višegradskom: "Ovde se trenutno rađa beba koliko se rađalo samo pre 30 godina"

- Imali smo 7, 8 trudnica i ginekoloških pacijentkinja koje su bile sumnjive na korona virus, na sreću, rezultati testa su pokazali da su bile negativne - kaže za Telegraf.rs direktor Klinike za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra srbije prof. dr Aleksandar Stefanović

  • 16

U poslednjih desetak dana najviše beba u Srbiji rađa se u Klinici za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije, koja radi povećanim intenzitetom. Zbog korona virusa zatvorila su se porodilišta u okviru drugih bolnica koje su postale COVID centri, pa su trudnice iz tih ustanova prebačene u GAK Višegradska.

Sada se u ovoj ustanovi za 24 sata rađa po 30 i više beba, a direktor Klinike prof. dr Aleksandar Stefanović kaže u razgovoru za Telegraf.rs da su te cifre imali samo pre 30 godina.

Poslednjih 10 dana mi imamo znatno uvećan priliv trudnica ka našoj ustanovi. Tome je doprinelo to što su se zatvorila porodilišta u KBC "Zemun", KBC "Zvezdara", to što je ceo KBC "Dragiša Mišović" pretvoren u COVID bolnicu.

- Osim toga, imali smo priliv  i zbog događanja u GAK "Narodni front", tako da je u poslednjih 24 sata bilo 30 porođaja, a  u prethodnih 24 sata  35,  što su za današnje vreme, kada vodimo bitku sa padom nataliteta, zaista velike cifre. To su cifre koje smo imali ovde, možda, pre 30 godina i više, kada je zaista natalitet bio mnogo bolji nego danas - kaže prof. dr Stefanović u razgovoru za naš portal.

S obzirom na povećan obim posla, došlo je do reorganizacije u ovoj klinici.

- Duplirali smo kapacitete u ambulantama koje rade sa trudnicama, kadar koji radi u prijemnom odeljenjuju sa trudnicama ali duplirali smo i kadar koji radi  dežurstva. Dakle, kadar smo uvećali i radimo uvećanim intezitetom kada su u pitanju trudnice. Inače, nijednu kategoriju pregleda kada su u pitanju trudnice mi nismo smanjili.  Sa druge strane, na početku vanrednog stanja smo otpustili jedan deo pacijentklinja koje nisu hitne poput hormonskih ispitivanja, neke sitne intervencije benignih promena... Tako da smo na početku i oslobodili nekoliko odeljenja a jedno od njih koristimo za prihvat sumnjivih trudnica na koronu u slučaju hitnih stanja - navodi prof. dr Stefanović.

Koronavirus, korona virus, testiranje Foto: Tanjug/AP

Prema njegovim rečima do sada se u ovoj ustanovi pojavilo 7, 8 pacijentkinja koje su bile sumnjive na novi virus.

- Nisu to bile samo trudnice, nego je bilo i ginekoloških pacijentkinja, koje su na prijemu bile sumnjive. Mi smo uvažavajući sve preporuke Ministarstva zdravlja i Instituta "Batut" napravili protokol. Na samom ulazu u kliniku se prvo meri temperatura beskontaktnim termometrom a zatim svi koji ulaze u kliniku popunjavaju upitnik o eventualnim simptomima na COVCID 19 - temperaturi, kašlju, boravku u nekim drugim zemljama...

trudnica Foto: Pixabay.com

Na pitanje koliko su trudnice podložne ovom virusu s obzirom na to da imaju oslabljen imuni sistem, profesor Stefanović kaže da su iskustva iz Kine i iz Italije pokazala da one nemaju veću osetljivost i ništa težu kliničku sliku u odnosu na ostale...

Šta se dešava sa pacijentkinjama koje su sumnjive na koronu, da li zaražena majka može da zarazi plod, da li korona dovodi do prevremenog porođaja, da li se kod beba virus manifestuje isto kao kod nas i koliko su one podložne, pogledajte u videu u prilogu na početku teksta. 

(Lj. Račić - lj.racic@telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA