Kovid-19 i tromboza: Prof. Davidović otkriva na koje simptome bi trebalo obratiti pažnju

Postoje odgovarajući biohemijski parametri koji ukazuju na opasnost od tromboze ili da se ona već razvija

  • 4
tromb srce pluća embolija

Foto: Shutterstock

Sve inflamatorne infekcije, uključujući i kovid-19, dovode do porasta inflamatornih faktora koji stimulišu proces zgrušavanja krvi koji dovodi do tromboze.

- Kako je korona odmicala, postojali smo svesniji da se ne radi samo o respiratornoj infekciji, da postoje druge brojne sistemske manifestacije uključujući trombozu venskih i arterijskih krvnih sudova od glave do pete koji daju različite manifestacije u zavisnosti od toga koji krvni sud je zahvaćen – kaže prof. Lazar Davidović, direktor Klinike za vaskularnu i endokavaskularnu hirurgiju UKCS.

Prema njegovim rečima, ukoliko su zahvaćene vene, postoji opasnost od plućne embolije.

 

- Ako su zahvaćene arterije na rukama i nogama, postoji opasnost od gangrene prstiju. Ako su zahvaćeni krvni sudovi srca, doći će do infarkta krvnih sudova i mozga – objašnjava prof. Davidović za RTS.

On kaže da je važno da su kliničari koji leče te bolesnike na vreme uočili koagulacije i da primenom adekvatne terapije taj problem može da se kontroliše.

- To je bio razlog da se u terapijske protokole uvedu lekovi koji kontrolišu proces tromboze i sprečavaju ga. Ti lekovi su veoma efikasni i ima ih mnogo više nego, recimo u vreme kada sam ja počeo da radim. Iako se ti lekovi uzimaju pravilno i dovoljno dugo, problema uglavnom neće biti - dodaje dr Davidović.

Kada je reč o znakovima koji bi mogli da ukažu na trombozu, naš uvaženi stručnjak izdvaja nekoliko:

- Ako je to tromboza venskog sistema na rukama ili nogama, ispod mesta tromboze javiće se izrazit otok noge ili ruke. Ako je to tromboza arterija na rukama ili nogama, ispod mesta tromboze pacijent će osetiti velike bolove i gubitak mogućnosti da pokreće taj deo tela, doći će do jedne senzomotorne paralize.

Postoje, objašnjava prof. Davidović, odgovarajući biohemijski parametri koji ukazuju na opasnost od tromboze ili da se ona već razvija:

- Neki od njih su precizniji, neki manje precizni ali nemojmo svi biti stručnjaci za D-dimer. To je sad posebna opasnost. Ako se D-dimer kao biohemijski parametar tromboze izvadi iz konteksta, onda nema velikog značaja. On je značajan pokazatelj tromboze samo ukoliko se posmatra u kontekstu celokupne kliničke slike i drugih laboratorijskih analiza. I ako to tumače stručnjaci, oni će na osnovu vrednosti pored ostalog i D-dimera znati koju terapiju i u kojoj meri da ordiniraju.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Milos

    10. maj 2021 | 10:51

    To se znalo od prosle godine da kovid zgrusava krv nzm zasto se ne daju lekovi protiv zgrusavanja nego samo paracetamol i vitamin c

  • Ana

    10. maj 2021 | 12:05

    Moj kolega je imao asimptomatski kovid, nije ni primetio da je zarazen, samo mu odjednom krenulo krvarenje u stolici i bolovi. Pozitivan na testu, ustanove mu trombozu pluca i umro kroz 3 dana.

  • Kole

    10. maj 2021 | 11:52

    Svi sve znaju

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA