Vreme čitanja: oko 1 min.
Nova terapija uspešno zaustavlja napredovanje raka krvi kod pacijenata koji više ne reaguju na druge tretmane
Vreme čitanja: oko 1 min.
Iistraživači su otkrili da "ciltacabtagene autoleucel" smanjuje rizik od širenja ili rasta raka za 74 odsto u poređenju sa standardnim tretmanima

Foto: Pixabay.com
Revolucionarni tretman raka krvi koji genetski modifikuje ćelije pacijenata smanjuje rizik od njenog napredovanja za 74 odsto, pokazalo je prvo kliničko ispitivanje.
- Terapija "ciltacabtagene autoleucel" značajno usporava ili zaustavlja napredovanje multiplog mijeloma kod pacijenata koji su prestali da reaguju na druge tretmane - navodi se u studiji čiji su rezultati predstavljeni u Čikagu na godišnjem sastanku Američkog društva za kliničku onkologiju (Asco), prenosi "Gardijan".
Tretman funkcioniše tako što se iz krvi pacijenta uklanjaju pojedine T-ćelije koje se modifikuju u laboratoriji, tako da imaju specifične proteine - receptore. Receptori omogućavaju modifikovanim T-ćelijama da prepoznaju ćelije raka, tako da, kada se vrate u organizam, one traže i uništavaju ćelije raka.
Nakon prosečnog 16-mesečnog praćenja, istraživači su otkrili da ciltacabtagene autoleucel smanjuje rizik od širenja ili rasta raka za 74 odsto u poređenju sa standardnim tretmanima.
- Ciltacabtagene autoleucel ne samo da je pokazao da daje izuzetno efikasne rezultate u poređenju sa trenutnim opcijama, već i da se može bezbedno koristiti i u ranijoj fazi lečenja - navodi Asco.
U kliničkom ispitivanju je učestvovalo 419 osoba sa multiplim mijelomom iz 16 zemalja.
Višestruki mijelom je neizlečivi rak krvi, a procenjuje se da je 176.404 ljudi širom sveta dijagnostikovan sa multiplim mijelomom u 2020. godini.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Više od 15.000 dece vakcinisano prvom dozom protiv HPV
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.