Vreme čitanja: oko 1 min.

Kako da sami izvadite iglice morskog ježa: Prva pomoć u ključnom trenutku

Vreme čitanja: oko 1 min.

Ubod na ovo morsko stvorenje može biti jako neugodno

  • 0
morski jež, more Foto: Shutterstock/Radoslav Cajkovic

Prelepo more ima dosta "stvorenja" na koje možemo naleteti, posebno ako pričamo o plićaku. Poseban strah imaju roditelji koji na letovanje odu sa najmlađima.

Neki od tih stanovnika su i morski ježevi koji vam mogu očas posla pokvariti odmor kada nagazite na njih. Obično se nalaze na stenama i kamenjem na obali, okruglog su oblika, a telo im je prekriveno iglicama.

Problem nastaje kada na njih nagazimo i ubod nije nimalo ugodan - bolan je, koža pocrveni i može nastati otok. Najčešće se ljudi ubodu na stopala, ali može se raditi i o nogama ili dlanovima.

Ako ne znate, nemojte sami vaditi iglice jer mogu pući i u nozi mogu ostati mali delovi koji se jako teško vade. Iglice u 90 odsto slučajeva same izađu iz kože posle dva do tri dana, ali bolje je izvaditi ih što pre kako ne bi došlo do upalne reakcije, piše "net.hr".

Kako sami da izvadite iglice?

U lavor pomešajte vodu i zagrejano sirće, pa potopite noge. Sirće će omekšati kožu, otvoriti pore i učiniti da iglice izađu iz kože. Pri vađenju iglica obavezno imajte sredstva za prvu pomoć: sterilnu pincetu, iglu, mast i alkohol. Pokušajte iglom isterati bodlje, a zatim je pincetom lagano izvadite.

Ukoliko ste u prilici, najsigurnije je ipak da odete u prvu zdravstvenu ambulantu i potražite pomoć stručnog lica.

(Telegraf.rs)

Video: Pas sve vreme bio u bolnici uz bolesnog gazdu: Spavao sa njim u krevetu, pratio ga na kontrole

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA