Vreme čitanja: oko 3 min.

Ovu hranu treba da jedete kako biste izbegli vladajuće viruse

Vreme čitanja: oko 3 min.

Redovan unos vitamina je prava zaštita za ovu sezonu

  • 5
1527063041 New Africa

Prelazak iz toplijih u hladne dane može veoma poremetiti naš imunitet, što je uzrok čestih prehlada.

Ipak, neće škoditi da pokušate da se sačuvate od virusa i bakterija, tako što ćete unositi hranu bogatu vitaminima i svim što vam je potrebno da jesen pregurate što dalje od maramica, kapi za nos i raznih lekova.

Svoj imuniet možete ojačati na jedan prirodan način, tačnije, unosom sledećih namirnica, kako navodi  "Health.com".

Banane

Banane, banana, prodavnica, piljara, cene voća, šifra šifre vaga merenje težine Foto: Shutterstock

Banane su jedna od najlakših namirnica za probavni sistem i ostaju jedna od retkih privlačnih namirnica kada vam se apetit smanji zbog bolesti. Ovo voće sadrži fruktane, koji su šećeri koji imaju antivirusna svojstva i mogu da podstiču imunitet.

Možete jesti banane takve kakve jesu ili ih mešati u druge ukusne poslastice. Zgnječite i prelijte ih sirovim medom i sveže naribanim đumbirom, izmešajte ih u smuti ili ih zamrznite i jedite kao sladoled.

Čorba

Potaž, čorba Foto:Shutterstock

Čorba je vruća tečnost na bazi vode koja se često koristi za supe i koju bi trebalo da uzmete u obzir ako ste prehlađeni. Tečnost ima antiinflamatorna svojstva. U bujonu se nalaze i aminokiseline i minerali koji pomažu u podršci imunološkom sistemu.

Možete da koristite čorbu od kostiju kupljenu u prodavnici ili da napravite sopstvenu od goveđih, bivoljih, pilećih ili čak losovih kostiju. Ako ne jedete meso, odlučite se za čorbu od povrća začinjenu dodacima kao što su beli luk, đumbir, kurkuma i crni biber.

Šargarepa

Šargarepa Foto:Pixaby

Šargarepa se može dodati u čorbe ili supe radi arome, ali može biti od pomoći za imuni sistem kao bonus. Korenasto povrće sadrži beta-karoten, koji je karotenoid vitamina A. Vitamin A pomaže u funkcionisanju imunog sistema.

Možete grickati sirovu šargarepu, piti sok od šargarepe ili dodati još nekoliko u supu ili dok pravite čorbu.

Čaj od kamilice

Šolja vrućeg čaja od kamilice može pozitivno uticati na nesanicu, što vam može pomoći da se brzo osećate bolje.

Istraživači su takođe otkrili da je kamilica koristan antioksidant. To je zbog hemikalija koje se nalaze u biljci zvane flavonoidi. Flavonoidi - takođe se nalaze u jabukama, kelju i luku - imaju antiinflamatorna svojstva koja vam pomažu da se osećate bolje kada ste bolesni.

Čaj, inhaliranje Foto: Shutterstock

Citrusno voće

pomorandža, ceđena pomorandža, sok od pomorandže Foto: Pixabay

Voće kao što su pomorandže, limuni i limete sadrže vitamin C i folne kiseline. Ova dva hranljiva sastojka mogu pomoći u održavanju funkcije vašeg imunološkog sistema.

Pored konzumiranja soka od pomorandže, razmislite o dodavanju soka od limuna ili limete u vodu. Konzumiranje pomorandže ili drugog citrusa takođe može biti od pomoći.

Beli luk

Beli luk Foto: Pixabay

Ljudi su godinama koristili beli luk da bi sprečili bolesti, borili se protiv infekcija i lečili rane. Neka istraživanja daju kredibilitet sposobnostima belog luka da podrže imunitet, kao što je sadržaj fruktana kao što su banane. Međutim, istraživanja su pomešana i potrebno je više da se utvrdi efikasnost belog luka za prevenciju ili lečenje obične prehlade.

Ako mislite da bi beli luk mogao biti od pomoći, uključite češanj u svoj sledeći obrok ili dodajte dodatak belog luka svojim dnevnim vitaminima. Možete čak i tostirati malo hleba od kiselog testa, pokapati ga maslinovim uljem i preliti seckanim sirovim belim lukom, morskom solju i začinskim biljem za još jedan ukusan način da jedete beli luk.

Đumbir

ulje đumbira Foto: Shutterstock

Đumbir uglavnom pomaže u ublažavanju mučnine i povraćanja. Međutim, on takođe poseduje brojne antiinflamatorne hranljive materije koje mogu eliminisati infekcije u vašim gornjim disajnim putevima. Ipak, studije pokazuju efikasnost antiinflamatornih uticaja đumbira.

Da biste iskoristili njegove prednosti, odlučite se za svež koren đumbira. Narežite ili narendajte i dodajte u čaj, čorbu, smutije i sokove. Ili pospite nešto preko svežeg voća.

(Telegraf.rs)

Video: Teorija zdravlja #2: Zašto je kuvana hrana najbolja za nas i da li baš sav džank fud treba izbaciti?

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA