Vreme čitanja: oko 3 min.

Ultrazvuk, rendgen, CT i magnetna rezonanca – Kada se primenjuju, šta otkrivaju i koja je najbezbednija metoda

A. V.

Vreme čitanja: oko 3 min.

Put ka preciznoj dijagnostici – da li ste nekada čuli za radiološku piramidu?

  • 0
Prof. dr Đorđije Šaranović, specijalista radiologije, subspecijalista interventne radiologije, MediGroup Prof. dr Đorđije Šaranović, specijalista radiologije, subspecijalista interventne radiologije, MediGroup/ Foto: MediGroup/PROMO

Kamenje u žučnoj kesi, različita zapaljenja unutrašnjih organa, tumorske promene, ciste – samo su neki od zdravstvenih problema koji se mogu precizno i rano otkriti zahvaljujući različitim radiološkim pregledima. U svetu medicinske dijagnostike, termin radiološka piramida predstavlja ključno merilo pravovremenog otkrivanja i lečenja bolesti, a šta ovaj termin znači, gde je koja metoda pozicionirana i kada se koja primenjuje, u osmoj epizodi serijala "MediGroup preporuka", objašnjava prof. dr Đorđije Šaranović, specijalista radiologije i subspecijalista interventne radiologije iz MediGroup sistema.

Prema rečima prof. dr Šaranovića, radiološka piramida, kao koncept, predstavlja hijerarhiju metoda koje se primenjuju u dijagnostici. Na vrhu piramide su najsofisticiranije, ali često i najskuplje i najređe korišćene metode, dok se na dnu nalaze najdostupnije i najneškodljivije procedure.

-Na samom dnu piramide nalaze se ultrazvuk i klasični rendgenski snimak bez kontrasta. Na sredini piramide su rendgenske procedure sa zračenjem sa kontrastom i metode kompjuterizovane tomografije skenera (CT), dok se na samom vrhu nalazi magnetna rezonanca (MR), kao poslednja, najsofisticiranija metoda - ističe prof. dr Đorđije Šaranović.

Ove metode osvajaju sve veće polje u dijagnostici, ali se primenjuju selektivno u zavisnosti od kliničkih indikacija, objašnjava profesor.

-U medicini i radiologiji postoji jedno pravilo Primum non nocere – na prvom mestu ne naškoditi pacijentu, ali je vrlo važna procena lekara da li će određena štetna metoda postaviti korisnu dijagnozu za zdravlje pacijenta, odnosno da li je veći benefit tog pregleda u odnosu na potencijalnu štetu. Konačna odluka o izboru metode uvek se donosi u saglasnosti sa pacijentom, uz pravovremeno i adekvatno informisanje u kome ključnu ulogu ima upravo lekar - navodi prof. dr Šaranović.

Ultrazvuk kao baza

Najstarija i najneškodljivija procedura u oblasti radiologije, ultrazvuk, ima široku primenu u dijagnostikovanju brojnih oboljenja, a u medicini se primenjuje više od pola veka.

-Praktično do danas nisu opisani neki značajni neželjeni efekti ultrazvučne dijagnostike, zato se ona čak i u trudnoći, kod fetusa koji je najosetljiviji na bilo kakvo oštećenje, koristi vrlo često - objašnjava profesor.

Ultrazvuk Foto: Freepik

Rendgen i CT – osnovne razlike

Prema rečima prof. dr Šaranovića, za razliku od ultrazvuka, klasični rendgen pruža dvodimenzionalnu sliku na klasičnom rendgen aparatu i daje važne informacije o unutrašnjim strukturama tela.

Kako dalje objašnjava, iako koriste iste rendgenske zrake, skener je u odnosu na rendgen dinamičan i slika koju pruža je trodimenzionalna. Najveću primenu ima u oblasti detektovanja tumorskih promena.

Kada je reč o ovoj metodi, MediGroup sistem jedinstven je u Srbiji u izvođenju virtuelne kolonoskopije ili CT kolonografije, tehnološki napredne dijagnostičke metode koja revolucionarno transformiše način na koji se istražuju potencijalne bolesti debelog creva.

Magnetna rezonanca kao najsofisticiranija metoda

Metoda magnetne rezonance ima multidisciplinarnu primenu, posebno u dijagnostici različitih zapaljenja i uspešno se koristi u različitim medicinskim disciplinama, uključujući ginekologiju, gastroenterologiju, urologiju i mnoge druge.

Prema rečima profesora Šaranovića, kada je reč o ginekologiji, ova metoda u potpunosti je osvojila polje snimanja ženskih reproduktivih organa, a rezolucija i stepen razdvajanja organa i tkiva omogućavaju da se dobro opiše promena.

U oblasti gastroenterologije, u procesu dijagnostikovanja Kronove bolesti i ulceroznog kolitisa, magnetna kolonografija ili enterografija predstavlja izuzetno pouzdan pregled.

Široku primenu ima i u oblasti urologije, u kojoj se uz pomoć multiparametrijskog pregleda prostate na magnetnoj rezonanci detektuju različita oboljenja ovog organa. Ova dijagnostička procedura u Srbiji se izvodi jedino u MediGroup sistemu.

Magnetna rezonanca Foto: Freepik

Dijagnostička oprema poslednje generacije

Razvoj i primena tehnologije u savremenoj medicini omogućava ranu dijagnostiku koja je neretko presudan faktor u otkrivanju stanja i promena u organizmu.

U okviru MediGroup sistema, oblast radiologije se odlikuje vrhunskom dijagnostičkom opremom, minimalnom izloženošću pacijenata zračenju i personalizovanim pristupom lečenju. Bezbednost, efikasnost i edukacija pacijenata čine osnovu ove oblasti, a vrhunski tim radiologa na raspolaganju ima opremu poslednje generacije, sa ciljem pravovremene dijagnostike i lečenja, kao i pružanja kompletne medicinske usluge.

Pored virtuelne kolonoskopije i multiparametrije na magnetnoj rezonanci, u MediGroup sistemu ekskluzivno se izvode i brojne druge jedinstvene procedure kao što su: kontrastna uretrocistografija u pedijatriji, funkcionalne urografije na magnetnoj rezonanci, ultrazvučna elastografija, magnetna rezonanca ili CT enteroklize, kao i brojna funkcionalna ispitivanja, poput tranzitnog vremena ili defekografije.

Opšta bolnica MediGroup radi 24 časa dnevno i uvek je dostupna za specijalističke preglede, laboratorijske analize, dijagnostiku, porodilište. Za više informacija posetite www.medigroup.rs.

(Telegraf.rs/PR)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA