GASE EGZIT? Generalni menadžer festivala podneo ostavku!

Sudbina novosadskog muzičkog festivala ozbiljno je dovedena u pitanje, jer je gotovo izvesno da će ostati bez finansijske pomoći države

  • 4

Generalni menadžer "Egzita" Bojan Bošković podneo je ostavku nakon što je država rešila da više ne finansira ovaj muzički festival, čije je održavanje sada ozbiljno dovedeno u pitanje!

Prethodno je najavljeno da iz Ministarstva finansija kreću interni revizori koji će češljati tokove novca koji se dodeljuje nevladinim organizacijama, a u Ministarstvu kulture kažu da za sada nisu otkrili velika nenamenska trošenja, ali da će razni projekti biti skinuti sa "državnih jasli", poput muzičkog festivala "Egzit"

Prema pisanju "Novosti", država finansira oko 20.000 nevladinih organizacija, od kojih su mnoge sredstva trošile nenamenski, zbog čega je najavljeno da će njihovo poslovanje, pored DRI, ispitivati i interna revizorska tela u ministarstvima. Oni se obučavaju u Ministarstvu finansija.

Među prvima koji su formirali internu reviziju trošenja novca namenjenog NVO je Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike, iz kog kažu da su mnoga udruženja građana do sada konkurisala sa projektima za koje su dobijali novac, ali da niko nije kontrolisao za šta je novac trošen.

Podaci ukazuju da su nemale svote novca otišle u svrhe kojima nisu namenjene - umesto da plaćaju humanitarne projekte i pomažu socijalno ugroženima, neka udruženja su finansirala izlete, putovanja, ručkove, večere, ili prosto gurala pare u sopstveni džep.

Pare su posebno iz državne kase šakom i kapom deljene pred izbore, i dodaju da su mnoga udruženja tada dobila polovinu novca za određeni projekat, a drugu polovinu trebalo bi da dobiju ovih dana.

Inače, prošle godine je, prema podacima Uprave za trezor, Ministarstvo rada za NVO i udruženja građana izdvojilo 92,5 miliona dinara, dok je, generalno, iz državne kase Vlada isplatila 4.859.835.962 dinara za ove namene.

Trošenje novcavrlo ozbiljno će se češljati i u Ministarstvu energetike, razvoja i zaštite životne sredine. I to, pre svega, zbog ogromnih suma koje su isplaćivane preko Fonda za zaštitu životne sredine, koji je nedavno ugašen. 

Na platnom spisku ovog Fonda našli su se, između ostalih, i Udruženje za menopauzu (dobilo 1,3 miliona dinara za istraživanja uticaja životne sredine na belu kugu), ali i finansiranje izrade punjača za solarne bicikle. Među brojnim "klijentima" ovog Ministarstva bilo je čak i jedno kulturno-umetničko društvo.

U Ministarstvu kulture kažu da za sada nisu otkrili velika nenamenska trošenja, ali da će razni projekti biti skinuti sa "državnih jasli", poput muzičkog festivala "Egzit".

U Srbiji je, inače, registrovano više od 18.200 nevladinih organizacija i udruženja građana, od kojih su mnoga lovačka i ribolovačka. Na platnom spisku države ove godine bilo je više od 750 njih. Za njihov rad u 2012. bilo je rezervisano oko 5,8 milijardi dinara.

(Telegraf.rs )

 

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • hromi daba

    7. novembar 2012 | 18:22

    Nije mi uopste jasno zasto su bile potrebne pare iz budjeta za odrzavanje "Egzita" Za vreme odrzavanja istog kroz njega prodefiluje nekoliko desetina hiljada posetilaca, svi su oni sa kupljenim kartama, potom su prisutni sponzori, potom prava od snimanja itd. Slije se gomila novca koji je negde i kod nekoga zavrsio. Ne mogu da verujem da se on ne mnoze samofinancirati. Potrebno je procesljati troskovnik kako bi se ustanovili stvarni troskovi.

  • Teski

    7. novembar 2012 | 20:37

    Pa da milijarde za menopauzu i punjače za solarne bicikle, a država neće da plati fakultetima buzetska sredstva za skolovanje doktora nauka, nego i oni koji su rangirani za budžet moraju sami plaćati.

  • nesa

    8. novembar 2012 | 15:25

    najzad jedna od pametnih odluka vlade.organizator neka snosi troskove i obaveze a ako mu treba novca neka digne kredit kao i svi ostali.a sto se tice drzavnih stipendija to isto treba razmotriti,podnesi zahtev za stipendiju i vrati pare drzavi posle zavrsetka skolovanja kao i svaki kredit sa grejs periodom.inace,ti ga skolujes,ulazes pare u njega a posle toga nedobijes nista,ni pare ni strucnjaka jer on odlete dalje...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA