Čelična odbrana i serija 14-0 odveli Srbiju u drugi krug!

Zahvaljujući fenomenalnoj trećoj deonici, Orlovi savladali Iran rezultatom 83:70 i tako obezbedili plasman u drugu rundu Svetskog kupa u Španiji

• 26

Pre polaska na Svetski kup u Španiji, košarkaška reprezentacija Srbije je i mala nekoliko ciljeva. Prvi je bio plasman u drugi krug koji je ostvaren pobedom protiv selekcije Irana rezultatom 83:70 (42:38). Ovom pobedom, Orlovi su postali nedostižni za današnje protivnike, dok i od Egipćana imamo bolji međusobni duel.

Mlako je Srbija ušla u duel protiv Iranaca, ali verovatno psihički nedovoljno oporavljena od šokantnog poraza protiv Trikolora u drugom kolu grupe A, kada su sudije skrojile poslednja dva napada i praktično koštale izabranike Aleksandra Đorđevića da savladaju evropske prvake. Dokaz za to jeste i suspenzija dotičnih sudija.

Kao tokom čitavog mandata Đorđevića na klupi Srbije, naši košarkaši su ravnomerno raspoređivali poene, dok je Iran zavisio samo od jednog čoveka - Hadadija, koji je za 20 minuta ubacio neverovatna 22 poena. Do kraja, samo šest.

Ključni momenat meča bio je početak treće deonice kada je Srbija stekla dvocifrenu prednost koju nije ispuštala do kraja. Iranci su svoje prve poene u drugom poluvremenu postigli tek u šestom minutu nastavka, čime su prekinuli neverovatnu seriju Srbije od 14:0. Najefikasniji u našem timu bio je Bjelica sa 18 poena i 10 skokova. Bogdanović je ubacio 16, a Raduljica 13 poena. S druge strane, Hadadi je ubacio 28 poena, a Bahrami osam poena manje.

SRBIJA - IRAN 83:70 (21:18, 21:20, 25:13, 16:19)

Srbija: Teodosić 8, Simonović 4, Jović 2, Bogdanović 16, Bjelica 18, Marković 5, Kalinić 3, Birčević 0, Krstić 0, Raduljica 13, Katić 8, Štimac 6.

Iran: Argahavan 0, Mašajeki 0, Jakčali 3, Kamrani 2, Kazemi 6, Zangeneh 0, Afag 6, Sahakian 2, Kardust 0, Jamšidi 2, Bahrami 20, El Hadadi 28.

Odlično je Srbija otvorila uvodnu četvrtinu i trojkom Kalinića otišla je na 5:2, ali je tada na scenu stupio Hadadi i sa šest poena odveo Irance na plus četiri - 11:7. Ipak, Bogdanović je ubacio drugu trojku za Orlove koji su smanjili na 11:10. Doskorašnji bek Partizana je i u narednom napadu bipo precizan za svoj peti poen, a 12. za Srbiju - 13:12.

Poenima Bjelice u sedmom minutu, Srbija je ponovo stigla do vođstva  -14:13, a trojkom istog košarkaša Orlovi su otišli na 19:16. U tom momentu Srbija je stegla u odbrani, a raduje i to da je naš tim za tri poena šutirao 3/3. Nakon 10 minuta, Srbija je imala tri poena viška - 21:18. Najefikasniji u našem timu bio je Bjelica sa sedam poena, dok je Hadadi, s druge strane, imao devet.

Najefikasniji Srbin u prvoj četvrtini (Bjelica) promašio je prvi šut našeg tima za tri poena, ali je zato Teodosić bio na nivou za novo vođstvo Orlova - 28:25. Prethodno je Iran stigao do egala (25:25), ali je Hadadi smanjio na 28:27 svojim 17. poenom na 6:26 minuta pre kraja prvog poluvremena. Da je nezaustavljiv, Hadadi je pokazao i u narednom napadu kada je pogodio uz faul i upisao svoj 20. poen - 30:30.

Poenima Bogdanovića i Simonovića sa linije bacanja, Srbija je došla do plus četiri - 34:3o, a u narednom napadu smo mogli i do najveće prednosti. Međutim, Teodosić je promašio otvoren šut za tri poena, kao i Raduljica u narednom napadu. Doduše, gorostasni centar je napravio grešku u koracima. Ipak, poeni Bjelice uz dodatno bacanje odveli su Orlove na 37:32, na tri minuta pre kraja poluvremena. Tajm aut Đorđevića urodio je plodom.

Trojkom Markovića na isteku napada, naš tim je stigao do 42. poena, ali smo odigrali lošu odbranu gde su Iranci stigli do 38 koševa. Mogli smo i na plus sedam, ali je Teodosić promašio šut za tri poena - 42:38. Treba pomenuti i to da su Bjelica i Hadadi i posle 20 minuta bili najefikasnija u redovima oba tima. Iranac je stigao do 22, dok je Srbin prvi dvocifreni u našem timu sa 10 poena.

Ono što su mnogi i priželjkivali, ostvarilo se na pšočetku treće deonice. Srbija je stekla dvocifrenu prednost (48:38) nakon samo dva minuta, najviše zahvaljujući poenima Bogdanovića i Raduljice, ali je trojka Teodosića u 23. minutu praktično prelomila situaciju na terenu - 51:38. Zakucavanje Raduljice u NBA stilu odvelo je Srbiju na 56:38 i stvari su konačno došle na svoje mesto.

Prve poene u nastavku Iranci su postigli u 26. minutu, čime je prekinuta serija Srbije od 14:0. Bahrami je potom bio precizan za tri poena i smanjio je razliku Orlova na minus 15 - 58:43. Nakon rezultatske klackalice, Orlovi su na poslednji odmor otišli sa 16 poena viška - 67:51.

Atraktivni potezi srpskih košarkaša obeležili su početak poslednje deonice. Kada je Katić pogodio za 73:53, meč je praktično bio rešen, ukoliko je i bilo neke neizvesnosti. Do kraja, Đorđević je razigrao i neke igrače sa klupe koji se nisu opuštali, tako da su Orlovi ubedljivu savladali Irance rezultatom 83:70.