≫

BRAVO ZA MIHAILA DUDAŠA: Srbin osvojio medalju na EP u atletici!

Bronzano odličje u desetoboju zasijalo na grudima srpskog atletičara

• 20

Srpski desetobojac Miahil Dudaš osvojio je bronzanu medalju na EP u Amsterdamu, pošto je, nakon trke na 1.500 metara, uspeo da sačuva treću poziciju stečenu u ranijim disciplinama!

U ovoj poslednjoj zabeležio je rezultat od 4.30.90, što mu je najbolje u sezoni i takmičenje završio sa 8.153 bodova. Od srebra su ga delila samo četiri boda.

Zlatnu medalju osvojio je Belgijanac Tomas Va der Platsen, srebro je uzeo Adam Helselet, dok je srpskom atletičaru za vratom disao Ukrajinac Oleksij Kasjanov.

- Presrećan sam. Ja sam kralj bronzanih medalja. Osvojio sam bronzu na Svetskom juniorskom prvenstvu 2008.godine, potom na Evropskom prvenstvu za mladje seniore/ke 2009.godine i 2011.godine, i onda na dvoranskom Prvenstvu Evrope u Geteborgu 2013.godine. Ovo je moja peta bronzana medalja, za koju je bilo jako teško izboriti se. Takmičenje je bilo dosta naporno, ali uspeo sam, ostvario sam svoj cilj. Još samo da osvojio svetsku bronzu - rekao je Dudaš.

Tabela:

1. Tomas Va der Platsen - 8218

2. Adam Helselet - 8157

3. Mihail Dudaš - 8153

4. Oleksij Kasjanov - 8072

...

Trku na 100 metara, 26-godišnji Dudaš je okončao u vremenu 10.90 sekundi što je bilo treće najbolje vreme koje je donelo Srbinu 883 boda.

Usledilo je takmičenje u skoku udalj i tu je sa novih 920 bodova (skok 7.44 metara) Dudaš sačuvao treću poziciju.

Disciplina bacanja kugle je nakratko bila u znaku Dudaša, koji je jedno vreme bio na čelu svoje grupe, ali je sa rezultatom 14.24 na kraju bio treći i osvojio 743 boda. U skoku u vis ostvario je najbolji rezultat sezone (2.01) što mu je donelo drugo mesto u generalnom plasmanu posle četiri discipline.

Do kraja prvog dana, Dudaš se još takmičio u trci na 400 metara i završio je za 49.45 sekundi. To mu je bilo dovoljno da u ukupnom plasmanu ostane drugi.

Sa srebra je ''skliznuo'' posle skoka s motkom, a prethodno mu je peta pozicija u dusciplini 110 metara prepone donela je Dudašu novih 905 poena, dok je nešto kasnije, u bacanju diskam srpski reprezentativac bio drugi u svojoj grupi (45,65m) i sa 780 bodova stigao do ukupne cifre od 5884 poena.

U skoku s motkom osvojio je 819 bodova, nakon što je skočio 4.70 metara, da bi koplje bacio 58.19. Pred poslednju disciplinu imao je 70 bodova više od četvrtoplasiranog Ukrajinca Kasjanova, a 53 manje od drugoplasiranog Čeha Helseleta.

Tomas Va der Platsen bio je neprikosnoven na prvom mestu, gde je i ostao na kraju.