SAŠA MIRKOVIĆ: Uvesti saobraćajno vaspitanje u osnovne škole kao poseban predmet!

Narodni poslanik i član Odbora za prostorno planiranje, saobraćaj, infastrukturu i telekomunikacije, Saša Mirković, rekao je za Best portal da će Ministarstvu saobraćaja i Ministartsvu prosvete predložiti da se u Osnovne škole od 1. septembra 2015. godine uvede predmet saobraćajno vaspitanje

  • 20

U uzrastu kad se osamostaljuju kao pešaci, vozači rolera, bicikala, mopeda i sanki, bez pratnje odraslih, deca postaju najugroženiji učesnici saobraćaja, kaže Mirković.

- Od ove školske godine u okviru građanskog obrazovanja u Osnovnim školama uvoden je novi sadržaj - bezbednost u saobraćaju. Predložiću Ministarstvu saobraćaja i Ministarstvu prosvete da se u Osnovne škole od 1. septembra 2015. godine kao obavezan i poseban predmet uvede saobraćajno vaspitanje. Svest o saobraćaju i njegovoj sigurnosti mora da se stekne još od malih nogu. Sve više mladih gine u saobraćajnim nesrećama. Mladi ne stiču na vreme svest o tome koliko saobraćaj može da bude opasan. Smatram da deca još u Osnovnoj školi treba da se edukuju o njihovoj ulozi u saobraćaju, o bezbednom kretanju i poštovanju propisa, ali pre svega o potrebi da budu oprezni - rekao je Mirković za Best portal.

Prema podacima Agencije za bezbednost saobraćaja Republike Srbije, u periodu od 2006. do 2010. godine poginulo je 151 dete, a čak 9.044 ih je povređeno. Prošle godine je na putevima Srbije poginulo 22 dece starosti do 14 godina, što iznosi smanjenje od 12 odsto u broju poginule dece u odnosu na period 2001-2010. (2006. čak 40 poginulih).

- Sistematičan rad na njihovom saobraćajnom vaspitavanju, uz učešće roditelja, od vitalnog su značaja za smanjenje broja saobraćajnih nezgoda u kojima su oni akteri - zaključio je Mirković.

U prva tri meseca ove godine poginulo je troje dece uzrasta do 14 godina, dok je povređenih bilo 196, što ih svrstava na četvrto mesto po ugroženosti, odmah posle vozača motornih vozila, putnika i pešaka.

Nesreće se događaju gotovo uvek u naseljenim mestima, a najmlađi učesnici u saobraćaju najčešće stradaju kao putnici u vozilu, kao pešaci i kao vozači skutera i bicikala, kažu u Agenciji.

Komparativnom analizom podataka utvrđeno je da kada je reč o broju poginulih na milion dece, naši mališani su oko 2,5 puta ugroženiji u saobraćaju nego njihovi vršnjaci u Švedskoj, odnosno dva puta ugroženiji od proseka 14 zemalja EU, kaže se u izveštaju Sekretarijata za saobraćaj Beograda.

(Telegraf.rs / TVBest)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Marjan

    6. decembar 2014 | 17:43

    I treba da se uvede u obaveznu nastavu. Bilo bi dobro da moze taj predmet da bude zastupljen i u srednjoj skoli,jer bi ucenici koji bi polagali vozacki ispit imali sveze znanje i auto-skolama bi dobro doslo to , jer bi manje vremena provele u obuci kandidata,pohvale za ovakav predlog!

  • Rafaelo

    6. decembar 2014 | 17:45

    Ovo je jako pametna ideja! Deci su neophodna dodatna znanja o saobracaju. Podrzavam!!!

  • toplistanadrealista

    7. decembar 2014 | 12:42

    Ima li ovaj ikakvu diplomu?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA