≫ 

Drvo staro 500 godina čuva vekovnu tajnu seoba Srba - i nalazi se 300 km od Beograda! (FOTO)

"Neki čak kažu da su na njemu zapisi vezani za selidbe plemena, poreklo i slične informacije koje su od vitalnog značaja za srpski rod. Kao pravi zaštitnik, bor je optočio svitak smolom i sakrio ga u svoju utrobu."

  • 8

Ako ste se nekad zapitali kako izgleda biti raju, nešto najpribližnije tom utisku je odlazak u Kamenu Goru, parče netaknutog predela koje je i dalje na "vi" sa civilizacijom.  

>>> SRPSKO BLAGO: Ovo su prirodni parkovi u koje jednostavno morate otići! (FOTO) (VIDEO)

Na 300 kilometara od Beograda, dvadesetak kilometara prema Pljevljima i Durmitoru, nalazi se atar verovatno najlepšeg sela u Srbiji, a u njegovoj blizini i najveća "atrakcija" ovog kraja, slobodni smo da kažemo i Srbije - drvo staro 500 godina!

U pitanju je bor. Ali to je sve, samo ne običan bor. To je drvo koje već pola milenijuma gordo stoji i odoleva spoljnim uticajima. Svetibor. Na samu pomisao šta je sve prošlo u međuvremenu koža se naježi: Barok i renesansa, parna mašina i Hirošima, sveže Kolumbovo otkriće Amerike… Moćni bor je i dalje tu, hladnokrvno odolevajući udarima gromova, šibanju vetrova, ljudskim ludostima u brojnim ratovima, piše na sajtu zapaliizgrada.rs.

Foto: zapaliizgrada.rs

Foto: zapaliizgrada.rs

Za njega kažu da je najstariji meštanin Kamene Gore. I on krije jednu tajnu. Vekovnu tajnu Srba sa tih prostora.

Priča koja je prenošena sa kolena na koleno je zaista fascinantna. Glasi ovako:

Kako dugo nije bilo crkve, meštani su bor vekovima koristili za verske obrede, te je i dobio naziv Svetibor. Verovatno su prilikom raznoraznih okupljanja i nastale brojne priče i legende koje su se duboko urezale u DNK gorštaka. Tako da i današnje generacije dobiju vatrenu iskru u očima kada pričaju o tome kako se ništa od bora ne uzima, a posebno je zabranjeno paliti granje i šišarke inače će vas stići nebeski gnev.

Jedno predanje o ovoj starini je posebno zanimljivo.

Pre mnogo, mnogo zima Kamengorci su, svi do jednog, napustili svoja ognjišta, a razloge za takav drastičan potez su napisali na svitku i ubacili ga u pukotinu Svetibora. Neki čak kažu da su na njemu zapisi vezani za selidbe plemena, poreklo i slične informacije koje su od vitalnog značaja za srpski rod. Kao pravi zaštitnik, bor je optočio svitak smolom i sakrio ga u svoju utrobu.

Foto: zapaliizgrada.rs Foto: zapaliizgrada.rs

I zaista je nešto posebno - 18 metara visoko, 13 metara obim krošnje, pet metara obim stabla.

Brojke jesu impresivne, ali poseban utisak ostavlja energija koju emituje i osećaj kada iz njegove neposredne blizine posmatrate okolne planinske vrhove. Još jedan dokaz o nesvakidašnjosti ovog prelepog bora je smreka koja je nikla iz njegove grane. Kako jedno drvo raste iz drugog verovatno ne bi mogli da objasne ni pristalice Darvinove evolucije, ni božijeg nastanka.

Osim što je poznata po višestoletnom boru, Kamernu Goru krase predivne guste četinarske šume i brojni ledeni pitki izvori, a u blizi se nalaze i prelepi vodopadi Sopotnice.

Krajem prošlog veka je proglašena vazdušnom banjom i spada u jedinstveni prirodni rezervat.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dd

    25. novembar 2016 | 16:59

    Pola veka ili pola milenijuma?!!!

  • Da da

    25. novembar 2016 | 19:10

    Zaboga , zasto ste obelodanili gde je , sad samo kad smisle razlog za secu oticice cas posla

  • Banjo

    25. novembar 2016 | 16:27

    Sve je ovo lepo napisano, a jos je lepse kad se obidje i dozivi sve ovo, tada covek ostaje bez teksta, a slika zalaska sunca u pozadini bora to se ne moze opisati, ali u ovom tekstu ima i jedan lapsus ili greska, vodopadi sopotnice nisu u kamemoj gori a i nemaju nikakve veze sa njom, oni su podno jadovnika sa druge strane reke lima

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA