Gradonačelnik Ljubljane: "Beograd na vodi" će ceo region podići na svetski nivo

Ljubljana i Beograd su gradovi pobratimi i imaju dobru osnovu za još bolju saradnju na svim poljima, smatra gradonačelnik slovenačke prestonice Zoran Janković i ističe da projekat "Beograd na vodi" svima može doneti dobit i postaviti ceo region na svetski nivo

  • 1

Gradonačelnik Ljubljane u višše mandata, u intervjuu Tanjugu, a u svetlu posete premijera Srbije Aleksandra Vučića Sloveniji i slovenačko-srpskog poslovnog foruma, na kojem je predstavljen i projekat Beograd na vodi, ističe da je to projekat koji može regionu doneti dobit i postaviti ga na svetski nivo.

- Ako računamo da je to projekat vrednosti od oko dve milijarde evra, onda je to stvarno posao ne samo za Srbiju već za ceo ovaj deo Evrope - ocenio je Janković.

- Jedva čekam da taj projekat krene i nadam se da će biti uspešan. On daje nama svima hrabrost da i mi računamo na projekte koji će doneti i nova radna mesta i profit - kaže on.

Na pitanje šta Ljubljana može ponuditi Beogradu, Janković je kategoričan da su to dobre usluge i iskustvo, a da je na Beogradu da to iskoristi na najbolji mogući način.

Foto: Beoinfo Foto: Beoinfo

Da, Beograd ima šta da nauči i "uzme" od Ljubljane govore i podaci da je glavni grad Slovenije jedini grad u ovom delu Evrope, koji je dobio najveću moguću nagradu - zelena prestonica Evrope 2016. godine, što je do tada bilo "rezervisano" samo za gradove na severu Evrope.

- Znači, naša je obaveza da ovu dobru praksu prenosimo i na istok i na zapad, pa i na jug Evrope, i mislim da imamo šta da pokažemo - rekao je Janković, koji je izneo i podatak da je Ljubljana prvi glavni grad u projektu "bez otpadaka", te da je prošle godine bila Ljubljana prva u Evropi sa postotkom separiranja, sortiranja otpadaka kod kuće. Kod nas to radi već 61 odsto građana, dodao je.

On se pohvalio i činjenicom da je Ljubljana siguran grad, svrstan među 20 najsigurnih u svetu, kao i da je grad koji poštuje različitosti, i u čijem širem centru se nalaze i katolička i pravoslavna i protestantska crkva, a nakon 40 godina počinje i gradnja džamije.

Janković je naznačio da su to stvari koje Ljubljana može ponuditi Beogradu, tu svoju dobru praksu i iskustvo i da zavisi od njegovog kolege Siniše Malog i tima koji beogradski gradonačelnik vodi, šta mogu da prihvate i primene u datim okolnostima u Beogradu.

Foto: Marko Todorović Foto: Marko Todorović

- Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić posetom gradskoj kući, stvarno je iskazao čast i Ljubljani i meni svojim govorom i onim što je upisao u našu Zlatnu knjigu, tako da su ti izuzetni odnosi dobra podloga da se sve ostvari i u praksi - rekao je gradonačelnik Ljubljane.

Kako je ocenio, budućnost Evrope je u saradnji gradova.

- I tu je taj ključ, pošto 60 odsto građana živi u urbanim sredinama - dodao je i podvukao da Beograd sprema samit gradonačelnika jugoistočne Evrope.

- Mi čekamo taj poziv, ja sam u poseti kod kolege Siniše Malog obećao da ću doći - naglasio je.

(Telegraf.rs/ Blic.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Miki

    27. februar 2015 | 11:31

    Osposobiti fabrike da rade pa ce Srbija krenuti napred a ne da se zamajava narod sa nekim investicijama koje nece doneti novac narodu nego inostranim ulagacima.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA