Evo zašto češće doživljavamo elektrošokove zimi nego leti

Ukoliko poslednjih dana doživljavate neugodne elektrošokove kada dodirnete neki metalni predmet – niste jedini

  • 0

Čini se da nam je zima zapravo stigla pre nekoliko dana jer nas je ove godine visoka temperatura baš iznenadila, a pored gripa i groznice najhladnije godišnje doba donelo nam je i jednu šopkantnu nuspojavu – elektro šokove.

Ako mislite da ste zbog prehlade malaksali i nedeljama prikovani za krevet, grešite, u pitanju je nešto mnogo opasnije

Ako se pitate zašto vas ovih dana trese nešto poput elektrošokera šta god da dotaknete možete biti mirni jer to što osećate nije magija već jedna logična pojava. Statički elektricitet je nakupljanje naboja na materijalu, a električni naboj može da se stvori trenjem između dva materijala koji su usput i izolatori.

Foto-ilustracija: Profimedia/Alamy

Jedan objekat tako gubi elektrone i dobija pozitivan naboj dok drugi dobija elektrone i negativan naboj. Naboji onda žele da ponovo dostignu ravnotežu pa ako dotaknete metalnu kvaku na vratima ili slavinu naboj će se automatski otpustiti i nastaće statički elektricitet.

Električna energija relativno teško prolazi kroz vazduh jer je električni izolator. Vodena para u vazduhu dobro provodi električnu energiju omogućujući bilo kojem naboju koji je izgrađen na našim telima da se rasprši u vazduh. Električna neravnoteža češće se događa zimi jer hladan vazduh zadržava manje vodene pare nego topao letnji vazduh. To znači da u hladnom zimskom vazduhu nema gde da ode, već ostaje sa nama dok se ne uhvatimo za neki provodnik električne energije, prenosi net.hr.

Foto: Telegraf

Zimi smo svi više-manje umotani u slojeve vune, veštačkog krzna i veštačkih materijala koji su poznati po stvaranju elektrostatičkih zaliha. Letnaj odeća je s druge strane relativno nestatička. Kako biste izbegli neprijatno peckanje, zimi izbegavajte vunenu odeću i prekrivače i držite se pamuka. Takođe, češće se hvatajte za metalne površine jer ćete tako razbiti neravnotežu i da sprečite nakupljanje nabijenih elektrona pa će šokovi biti ređi. Može da vam pomogne i ovlaživač vazduha koji će obogatiti vazduh vodenom parom.

Daljinac

(M.K.)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA