AFERA MLEKO: Političari se prepucavaju, potrošači i farmeri ispaštaju, gubitak u februaru 50 miliona evra

Osim posledica po zdravlje stanovnika, afera "mleko" uništava srpskog seljaka i proizvođače. Gubitak ogroman, a narod više ne zna kome da veruje

Afera "mleko", koja potresa Srbiju, najviše je nanela štete potrošačima i farmerima, ocenjuju stručnjaci za Telegraf.rs.

Za sada je jedino izvesno da se resorni ministar Goran Knežević sa načelnicima inspekcija i proizvođačima mleka dogovorio da se sporni uzorci mleka povuku iz prodaje dok ne stignu rezultati superanalize iz Holandije.

Ispitivanja ispravnosti mleka potvrdila su mogućnost prisustva aflatoksina iznad dozvoljenih granica, koji oštećuje jetru i druge organe i izaziva rak jetre. Koje su razmere po zdravlje stanovnika, ukoliko svetske analize pokažu da je u mleku bilo aflatoksina, za sada je, nemoguće utvrditi.

Ali razmere štete po privredu daleko je lakše ustanoviti, pa su pojedini ekonomisti već izveli računicu da će gubitak proizvođača mleka na srpskom tržištu zbog pojave opasnog aflatoksina samo u februaru biti oko 50 miliona evra.

Procena ekonomiste Miroslava Zdravkovića je da će tržište mlečnih proizvoda osetiti nezapamćene gubitke zbog afere sa mlekom.

- Teško je odrediti štetu, jer ako u mleku ima mnogo aflatoksina, onda su opasni i ostali mlečni proizvodi. Ako uzmemo da se promet smanji za trećinu, mesečni gubitak je više od 50 miliona evra. Treba imati u vidu i to da samo u BiH i Crnu Goru izvozimo mleko u vrednosti od 1,8 milijardi dolara godišnje - istakao je Zdravković.

Dragoljub Rajić, iz Unije poslodavaca, dodaje da su potrošači u Srbiji sada u šoku.

- Mnogi su se opredelili da ne kupuju mleko, čekaju preporuku nadležnih šta da rade. Neophodan je bolji sistem kontrole kako bi se što pre vratilo poverenje potrošača da je mleko ispravno i da mogu da ga kupuju. Ukoliko se to uradi brzo, onda će i gubici biti srazmerno mali - kaže Rajić.

On kaže i da afera "mleko" teško da može da spusti cenu ove namirnice, osim ako se prerađivači ne odluče na taj korak.

- Od litra mleka stočari zarade dva do četiri dinara, a trgovci između dva i pet dinara. Samo neke mlekare imaju prostor da spuste cenu - tvrdi Rajić.

Iz Privredne komore Srbije (PKS) poručuju da svaki naredni korak ka utvrđivanju šta se zaista dogodilo, naravno, izuskuje troškove.

- U proizvodnji hrane to je tako, svedoci smo da se slične afere dešavaju i u razvijenim zemljama Evropske unije. Ipak, to neće uticati na to da u Srbiji dođe do nestašice mleka, jer svega dva do tri koraka mogu da reše situaciju - da se promeni stočna  hrana, ona koja je uzorkovana da se odstrani, da se kravama da druga hrana ili da se pomeša sa dobrom hranom - kaže Nenad Budimović iz PKS-a.

(N. S.)