Stručnjaci strahuju od drugog talasa, mladi se prerano opustili

I sada treba biti oprezan jer svi do sada poznati rezultati zaraze mogu biti samo vrh ledenog brega

foto: pixabay.com

Italijansko udruženje pulmologa saopštilo je da će, nakon preležane zaraze od Covid-19, 30 odsto pacijenata imate hronične disajne probleme jer zapaljenje pluća izazvano korova virusom i ožiljci koji nakon bolesti ostaju, mogu zauvek oštetiti pluća.

- Ta oštećenja mogu biti podloga za druge bolesti, za drugo vanredno stanje u budućnosti, i zato moramo ojačati odeljenja pulmologije -izjavio je pulmolog dr Luka Rikeldi.

Da bi bolje sagledali epidemiološku situaciju i pripremili se za eventulano drugi talas korona virusa, italijanske vlasti su pokrenule testiranje 350 hiljada građana putem serioloških testova.

Ministar zdravstva Roberto Speranca apelovao je na građane da se odazovu pozivu jer “moramo biti spremni za eventualno novi talas epidemije koji najavljuju brojni naučnici i stručnjaci. U tom cilju povećali smo broj ležajeva u intenzivnoj nezi za 110 odsto - rekao je ministar Speranza i pozvao građane da “učešćem u istarživaju učine uslugu domovini i celome drustvu”.

Predsednik Akademije nauka “Lincei” Džordžo Parisi izjavio je, kako prenose mediji “da je epidemiološki rezultat dobar nakon postepenog smanjenja mera zabrane 4. maja, ali da treba biti oprezan jer svi do sada poznati rezultati zaraze mogu biti samo vrh ledenog brega”.

Eventualne posledice izlaska mladih Italijana za protekli vikend kada su lumpovali zajedno do jutra ne poštujući mere zabrane nošenja zaštitnih maski i međusobne distance, biće poznate tek za dve do tri nedelje koliko traje inkubacija nakon zaraze.

Foto: Pixabay.com

- Kod mladih virus se širi tajno i bez simptoma. Znaćemo tek kada bolest prenesu na roditelje - rekao je šef tima za vanredne situacije regije Pulja, Pierluidzi Lopalko.

Italija je najavila za 3. juni otvaranje međuregionalnih granica. Konačna odluka će se doneti na osnovu analize 21 parametra koje je vlada usvojila za merenje nivoa zaraze.

Ukoliko svi parametri i u svim pokrajinam budu niski, međuregionale granice će biti otvorene.To je veoma važno jer se za 15. juni planira otvaranje granica među zemljama Evropske Unije, što će biti moguće samo ako nivo zaraze bude nizak.

Video: Englezi tapšu sa Vestministerskog mosta lekarima

(Telegraf.rs/ Tanjug)