Evo kako da spasite podatke sa hard diska posle poplave

Spasavanje podataka sa poplavljenog hard diska je moguće, ali samo ako se pravilno postupa u tim situacijama. U nastavku pročitajte nekoliko saveta kojih se trebate pridržavati kako bi izbegli uništavanje hard diska i podataka koji se na njemu nalaze

Poštovani čitaoci,
Molimo vas da se pridržavate sledećih pravila za pisanje komentara:

  • Neophodno je navesti ime i e-mail adresu u poljima označenim zvezdicom, s tim da je zabranjeno ostavljanje lažnih podataka.
  • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni.
  • Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima.
  • Tekst komentara ograničen je na 1500 karaktera.
  • Nije dozvoljeno postavljanje linkova odnosno promovisanje drugih sajtova kroz komentare, te će takve poruke biti označene kao spam, poput niza komentara istovetne sadržine.
  • Komentari u kojima nam skrećete pažnju na propuste u tekstovima neće biti objavljeni, ali će biti prosleđeni urednicima, kao i oni u kojima nam ukazujete na neku pojavu u društvu, ali koji zahtevaju proveru.
  • NAPOMENA: Komentari koji budu objavljeni predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, to jest nisu stavovi redakcije Telegrafa.
Odgovor na komentar korisnika džordž
Ime je obavezno
E-mail adresa je obavezna
E-mail adresa nije ispravna
*otkucano <%commentCount%> od ukupno <% maxCommentCount %> karaktera
Komentar je obavezan

<% message.text %>

Komentari

  • Cvija

    07. jul 2014 | 17:47

    Došlo mi je poslije poplava preko 100 hard diskova, to ko kaže da su hermetički zatvoreni, vjerovatno nikada nije otvorio nijedan hard disk. U hard disku je savršeno čist vazduh sa ugrađenim filterima na aluminijskom kućištu diska, pored filtera postoje i tzv. silica gel tamponi koji skupljaju eventualne male količine vlage iz vazduha, ali koji ne mogu da zaustave prodiranje vode. Voda je u poplavama ušla u 90 posto hard diskova koji su boravili više od 24h u vodi. Ono što možete uraditi je uzeti vaš disk, spakovati ga strech foliju i odnijeti u stručni servis. Nemojte ga sušiti fenom ili zagrijavati jer ćete na taj način samo ubrzati isparavanje vode i ubrzati oksidaciju diska što će uništiti površinu i samim tim onemogućiti oporavak podataka. U servisu se disk u "čistoj sobi", disk vadi iz kućišta, čisti specijalnim antistatičkim hemikalijama i četkicama, te se nalazi odgovarajuća glava za čitanje i pisanje podataka i elektronički interfejs (mora biti ili laboratorjska oprema ili od identičnog diska). Zamjenom glave i elektronike je u slučajevima kada oksidacija nije oštetila površinu diska, moguće izvaditi podatke sa diska, ali to isključivo u laboratoriskim servisnim uslovima, nemojte pokušavati kod kuće ukoliko imate jako bitne podatke.

  • Weber S

    27. maj 2014 | 06:37

    A sta raditi sa soft diskom? ;-)

  • Miodrag

    26. maj 2014 | 22:42

    Mislim da u Srbiji ima samo 2-3 servisa, odnosno laboratorija loje imaju specijalnu opremu za spasavanje podataka sa raznih medija. A ako su podaci vazni, uglavnom cena nije ni bitna, bitno je da uspeju da ih vrate

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA