
Otvaranje izložbe "RIMSKIM CARSTVOM NA TOČKOVIMA. Drumovima i raskršćima do Narodnog muzeja Srbije"
Dan Narodnog muzeja Srbije, 10. maj ove godine biće obeležen otvaranjem izložbe RIMSKIM CARSTVOM NA TOČKOVIMA. Drumovima i raskršćima do Narodnog muzeja Srbije. Reč je o arheološkoj izložbi muzejske savetnice Deane Ratković na kojoj će biti prikazane dve zasebne rekonstrukcije rimskih putničkih kola koje Muzej baštini u svojoj Zbirci, koja su ujedno i jedinstveni primerci ove vrste materijalne kulture sa naših prostora. Kola su kod Rimljana korišćena u svim aspektima života i imala su praktičnu upotrebu u svakodnevnom životu, u transportu pošte, putnika i robe, ali i transportu vojske i njihove logistike. Kola i kočije različitih tipova bili su simboli bogatstva, socijalnog statusa i vojne nadmoći.
Izložena kola ne samo što pokazuju kako su se Rimljani prevozili već kriju i mnoge druge priče, u čemu će rekonstruisani modeli biti izuzetnog značaja jer predstavljaju jedinstvenu priliku da posetioci steknu bliži utisak o tome kako su kola nekada izgledala.
Prva kola na dva točka tipa cisium, pronađena su tokom zaštitnih arheoloških iskopavanja na izgradnji autoputa Niš−Dimitrovgrad 2013. godine, na lokalitetu Staničenje−Mađilka kod Pirota, u okviru grobnice-tumula bez ostataka pokojnika i mogu se posmatrati kao deo rituala sahrane sa kolima i pored činjenice da kola nisu pronađena in situ, odnosno u originalnom položaju. Datuju se u vreme od druge polovine 1. do prve polovine 2. veka. Ovaj običaj ritualnog sahranjivanja može se naći širom Evrope i dovodi se u vezu sa univerzalnim shvatanjem smrti kao putovanja u drugi svet.
Druga kola predstavljaju putničko vozilo sa četiri točka tipa raeda i mogu se okvirno datovati u 2. vek. Od njih su sačuvani delovi konstrukcije od gvožđa, dekorativni elementi od bronze i konjska oprema. Urađena je njihova potpuna rekonstrukcija u 3D modelu u koji su inkorporirani originalni delovi što će posetiocima dočarati izgled rimskih kola kakva su nekada bila. Iako nemamo tačne podatke o njihovom nalazu i ova kola možemo pripisati istom ritualu sahrane sa kolima nekog imućnijeg pripadnika visokog staleža, u rimskoj hijerarhiji.
Izložbu čine i drugi originalni delovi sa rimskih kola koji se čuvaju u Narodnom muzeju Srbije, a kao deo priče o načinu putovanja Rimljana i njihovim razgranatim mrežama puteva prikazan je i kameni spomenik – miljokaz iz Kuršumlije, koji je nekada stajao na rimskom putu Niš – Lješ, na putnoj stanici Ad Fines na granici provincija Mezije i Dalmacije. Ovaj Miljokaz svedoči o popravci puteva u vreme rimskog cara Gordijana i njegovih pohoda protiv Persijanaca.
Na izložbi RIMSKIM CARSTVOM NA TOČKOVIMA deca će imati svoj posebno osmišljen kutak, gde će kroz različite interaktivne sadržaje moći da se upoznaju sa životom Rimljana, a posebno sa načinom na koji se nekad putovalo.
(Telegraf.rs)
Video: Predstava "Razbijeni krčag" na sceni Narodnog pozorišta u Beogradu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.