
Galeb Nikačević je gostujući kustos na 18. Beldocsu
Predstojeći, 18. Beldocs festival, koji će se održati od 21. do 27. maja 2025. godine u Beogradu, kroz selekciju filmova u okviru programske celine BITKA ZA STVARNOST gostujućeg kustosa Galeba Nikačevića, istražuje na koje načine oblikujemo značenje, tumačimo istinu i gradimo zajedničku stvarnost u eri konfuzije, fragmentacije i medijskog viška. A umesto gotovih odgovora, Beldocs publiku poziva na razmišljanje – o realnosti koju delimo, dovodimo u pitanje i neprestano iznova osmišljavamo.
U vremenu kada su činjenice sve češće potisnute narativima, a lične perspektive često važnije od dokaza, pitanje šta je stvarnost postaje ključno – ali i sve teže za odgovoriti. Stvarnost više ne deluje kao neupitna osnova, već kao konstrukt oblikovan verovanjima, društvenim dogovorima i spoljnim uticajima.
„Selekcija ovih filmova nastala je inspirisana gorućim problemom savremenog društva danas, a to je bitka za stvarnost. Istorijskim razvojem tehnologije, rođenjem tehno oligarha i rastućim autoritarnim režimima širom sveta, kao i njihovim partnerstvom, stvorila se pretnja kakvu u razmerama i snazi nismo videli nikada do sada. Potpomognuta korporativnim, kao i političkim interesima, sve manje se javni prostor definiše kao prostor slobode i društvenog interesa, a sve više kao instrument i poluga moći. Kako možemo da se borimo protiv ovoga u trenutku kada smo nadjačani na svaki mogući zamisliv način je odgovor koji moramo da pronađemo. Na inauguraciji Trampa smo videli vlasnike najvećih tehnoloških kompanija, a ne predstavnike medija i to je jasan signal da su pravila igre promenjena i da živimo u novom dobu čiji nam krajnji ishod nije poznat”, rekao je Galeb Nikačević.
Filmovi koje je Galeb selektovao za ovu programsku celinu su: „Gospodin Niko protiv Putina“, „BLUM – „Gospodari svoje budućnosti“, „Svetla budućnosti“, „Hakovanje mržnje“ i „Efekat Bele kuće“
Gospodin Niko protiv Putina (Mr. Nobody Against Putin) Pavela Talankina i Davida Borenštajna donosi potresnu priču iz srca ruske svakodnevice za vreme rata u Ukrajini. Kroz objektiv jednog učitelja, dokumentarac prikazuje kako represivna politika, propaganda i nacionalistička retorika utiču na obrazovni sistem, decu i njihovu percepciju stvarnosti. Film dokumentuje regrutaciju tinejdžera, zakonske zabrane, svakodnevnu cenzuru, indoktrinaciju usmerenu na najmlađe i vatreni nacionalizam.
BLUM – Gospodari svoje budućnosti donosi priču rediteljke Jasmile Žbanić o Emeriku Blumu, preduzetniku i vizionaru koji je u posleratnoj Bosni i Hercegovini osnovao „Energoinvest“, kompaniju zasnovanu na modelu radničkog samoupravljanja. Kroz bogatu arhivu i svedočenja, film prikazuje kako je Blum u ruralnom i razrušenom okruženju uspeo da izgradi globalnu firmu vođen filozofijom koja danas, u doba kapitalizma, deluje gotovo utopijski.
Svetla budućnost (Viitor Luminos) rumunske rediteljke Andre MakMasters osvetljava jedan od najmanje poznatih, ali značajnih trenutaka savremene istorije – festival održan u Severnoj Koreji 1989. godine, koji je okupio hiljade studenata iz celog sveta pod idejama mira, prijateljstva i antiimperijalizma. Film otvara prostor za razumevanje tadašnjih globalnih težnji, od borbe za nuklearno razoružanje do socijalne pravde, u trenutku kada se javila ideja da je globalna solidarnost i drugačiji svet moguć.
Hakovanje mržnje (Hacking Hate) bavi se uticajem i rastućom moći ultradesničarskih društvenih medija. Prateći nagrađivanu novinarku Maj Vingren, koja se se infiltrirala u pokrete koji promovišu superiornost bele rase, film osvetljava način na koji se organizuju savremeni neonacisti. Autor Simon Klose istražuje koliko je duboko mržnja ukorenjena u digitalnom prostoru i koliku pretnju po globalnu demokratiju predstavlja profitiranje na njenom širenju, otkrivajući mračnu stvarnost skandinavske ekstremne desnice kroz formu napetog trilera iz stvarnog života.
Efekat Bele kuće (The White House Effect), dokumentarni film autora Pedra Kosa, Džona Šenka i Boni Koen, vraća nas u period kada je svet mogao da započne odlučnu borbu protiv klimatskih promena. Fokusirajući se na političke odluke administracije Džordža Buša starijeg, autori postavljaju pitanje da li je istorijska šansa propuštena i, ako jeste, koji su razlozi. Kroz arhivsku građu i svedočenja aktera, film nudi uvid u trenutak kada je budućnost planete mogla da bude drugačije oblikovana.
Više informacija o filmovima, kao i terminima i lokacijama projekcije pronađite na zvaničnom sajtu Beldocs festivala.
O Beldocsu
Beldocs je jedan od vodećih međunarodnih festivala dokumentarnog filma u regionu, koji svake godine u maju okuplja autore, producente i filmske profesionalce iz celog sveta. Osnovan 2008. godine, festival danas nudi bogat filmski i prateći program, sa više od 80 dokumentarnih ostvarenja i brojnim premijernim projekcijama. Tokom sedam dana, na više lokacija u Beogradu, publika ima priliku da vidi filmove raspoređene u više od deset programskih celina. Beldocs svake godine dodeljuje nagrade u nekoliko takmičarskih kategorija i organizuje brojne Industry događaje koji podržavaju razvoj novih dokumentarnih projekata. Više informacija dostupno je na zvaničnom sajtu: www.beldocs.rs, i na društvenim mrežama festivala.
Za više informacija posetite www.beldocs.rs, kao i naše kanale na društvenim mrežama: Instagram, Facebook, YouTube i X.
(Telegraf.rs)
Video: Najmlađa milijarderka na svetu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.