≫

Najbrža trka svih vremena na 1.500 metara: Čak osam atletičarki trčalo brže od rekorda šampionata!

Sifan Hasan objedinila titule na 10.000 i 1.500 metara

• 7
Sifan Hasan, 1500m, Doha 2019 Foto: AP/Tanjug

Sifan Hasan je do poslednjih metara u trci na 1500 metara jurila svetski rekord, do njega su joj nedostajale dve sekunde, ali je oborila rekord Svetskih prvenstava star 16 godina za skoro sedam sekundi.

Još jedna fantastična trka na Svetskom prvenstvom u Dohi, najbrža svih vremena na 1.500 metara za žene. Nije pao svetski rekord Genzebe Dibale od 3:50.07, ali je čak osam devojaka trčalo brže od starog rekorda Svetskih prvenstava 3:58,52.

To je istrčala Ruskinja Tatjana Tomašova 2003. godine na SP u Parizu. Šesnaest godina kasnije Sifan Hasan je trku završila za neverovatnih 3:51.95.

Ovom pobedom Hasan je objedinila titule na 10.000 metara i na 1.500 metara. Da se kojim slučajem 5000 trči sutradan verovatno bi i tu osvojila zlato, ali pošto je trka na programu bila nedugo nakon 1.500, Holanđanka nije bila u mogućnosti da trči i ovu disciplinu.

Srebrnu medalju osvojila Kenijka Faiti Kipjegon koja je trčala državni rekord 3:54.22. Trećeplasirana je bila Gudaf Cegaj iz Etiopije koja je trčala najbržu trku karijere sa 3:54.38. Rekord Amerike istrčala je Šelbi Hulihan koja je zauzela četvrto mesto sa 3:54.99.

Državni rekord istrčala je još Kanađanka Gabriela Debus-Staford 3:56.12. Lične rekorde zabeležile su još sedma Kenijka Vini Čebet i deseta Kiara Megin iz Irske.