NAJVEĆI SKANDAL U 20. VEKU: Ko koči istragu o nestalim bebama?

Iako je Srbija, po presudi Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, do 9. septembra ove godine trebalo da obezbedi naknade za roditelje nestalih beba i reši sporne slučajeve, to dosad nije učinjeno

  • 7

Više od 3.000 krivičnih prijava u vezi nestalih beba "leži" u fiokama tužilaštva, jer istraga ni po jednom od ovih predmeta nije pokrenuta.

Iako je Srbija, po presudi Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, do 9. septembra ove godine trebalo da obezbedi naknade za roditelje nestalih beba i reši sporne slučajeve, to dosad nije učinjeno, piše "Danas".

Država Srbija je tražila da se taj rok produži, što je Komitet ministara Saveta Evrope učinio, produživši period za tri meseca. Međutim, pitanje je, s obzirom na to da još nije usvojen zakon koji reguliše tu oblast, da li će država ispuniti obaveze prema roditeljima do 9. decembra.

Sastanak premijera Aleksandra Vučića sa roditeljima nestalih beba trebalo je da bude održan u utorak, ali je odložen zbog premijerovih obaveza. Goran Filipović, koji je trebalo da prisustvuje sastanku, kaže za "Danas" da im je ponuđeno da umesto sa Vučićem razgovaraju sa ministrima zdravlja, pravde i unutrašnjih poslova.

- Mi smo odbili tu ponudu, jer smatramo da država ne ispunjava svoje obaveze a da to, između ostalih, opstruišu i navedeni ministri. Pre svih Nebojša Stefanović, jer policija ne čini ništa u vezi sa nestalim bebama. Prethodno, dok je bio predsednik skupštinskog Odbora za prava deteta, obećavao nam je da ćemo učestvovati u radu tog odbora, prisustvovati sednicama, ali od toga nije bilo ništa - ističe Filipović.

Udruženje nestalih beba Srbije broji više od 5.000 članova, a prema rečima predsednika udruženja, dosad su, sa velikom izvesnošću, pronašli 74 bebe.

- Većina ih je u Srbiji, mada ih ima i u nekim evropskim državama i Kanadi. Do njih smo došli prateći dokumentaciju, a u nekim slučajevima smo angažovali detektive - kaže Vladimir Čičarević.

Čičarević kaže da je najveći problem što tužilaštvo u našoj zemlji nije pokrenulo nijedan slučaj, niti dalo nalog za DNK analizu.

- Tužioci su uplašeni, jer je u trgovini bebama učestvovalo pola države. Podneli smo 3.000 krivičnih prijava a nijedan postupak nije pokrenut. DNK analiza zastareva nakon 10 godina. Neki roditelji su sami donosili analize, gde je poklapanje sa detetom bilo 98 odsto, a tužilaštvo to nije uzimalo u razmatranje - ističe Čičarević.

Profesorka prava Vesna Rakić Vodinelić, koja je sa svojim timom izradila model zakona, kaže za "Danas" da pitanje zašto on dosad nije usvojen treba postaviti Skupštini, Vladi, a pre svega ministru pravde.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mi-6

    12. novembar 2014 | 12:55

    Problem je taj koja će se imena iz sveta politike pojaviti,AKO DOĐE DO PRAVE ISTRAGE.LEKARI SU MANJI STEPENIK PRILIKOM KRAĐE BEBA,A JOŠ DOSTA STEPENIKA IMA DO KRAJA PIRAMIDE I NA SVAKOM OD NJIH SU LJUDI IZ SVIH STRUKTURA...A DA NE PRIČAM ZA LJUDE IZ DRUGIH ZEMALJA.

  • Ero

    12. novembar 2014 | 10:53

    Za jednu drzavu ne bi smelo da ima nijedan preci zadatak od ovoga. SRAMOTA!!!!!!!!!!!

  • Љиљана

    12. novembar 2014 | 11:23

    Прпа Мико. Пола државе учествовало, па тако и политичари, а оптужити политичаре и функционере , оде посао. Шта то говори о нама: политичка држава још увек, какво неутрално судство, коме они 'мажу' очи?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA