AMERIKANCI NAS HVALE: Srbija je nekada bila izgnanik, a sada pokazuje prave vrednosti!

- Većina stranih ambasadora smatra da Srbija pokazuje evropske vrednosti za koje bi moglo da se kaže da ih ne pokazuju ni neke članice EU - rekao je diplomata "Politiku"

  • 30

Odluka Mađarske da zatvori svoju južnu granicu za izbeglice sa Bliskog Istoka usmerila je pažnju međunarodne javnosti na način na koji se sa problemom izbegličke krize nosi Srbija, objavio je danas sajt "Politiko".

VUČIĆ ZA CNN: Srbija postupa u skladu sa evropskim vrednostima

Pre samo deceniju i po, Srbija je bila izgnanik sa međunarodne scene zbog svoje uloge u ratovima tokom devedesetih, ali srpska vlada i humanitarne organizacije sada dobijaju pohvale zbog saosećanja u tretmanu izbeglica, navodi taj sajt.

- Vlada konsenzus da se Srbija veoma dobro pokazala kad je reč o izbegličkoj krizi u ovim okolnostima i da se prema izbeglicama postupa sa mnogo poštovanja i dostojanstvenosti - rekao je za "Politiko" neimenovani diplomata iz jedne članice EU.

Nakon incidenta na srpsko-mađarskoj granici, kad su mađarski policajci protiv izbeglica, među kojima je bilo i dece, upotrebili vodene topove i suzavac, srpski premijer Aleksandar Vučić je osudio "neevropsko ponašanje" zvanične Budimpešte, dodajući: "Pozivam EU da reaguje jer njene članice moraju da se ponašaju u skladu sa evropskim vrednostima."

Foto: Tanjug/Tanja Valič Foto: Tanjug/Tanja Valič

Razlika u tonu između Vučića, kako se navodi, nekadašnjeg nacionaliste, i mađarskog premijera Viktora Orbana, nekadašnjeg prozapadnjačkog liberala, u Evropi nije prošla nezapaženo.

- Većina stranih ambasadora smatra da Srbija pokazuje evropske vrednosti za koje bi moglo da se kaže da ih ne pokazuju ni neke članice EU. To može samo da bude korisno za aspiracije Srbije za članstvo u Uniji - rekao je diplomata "Politiku".

Foto: Tanjug/Nemanja Jovanović Foto: Tanjug/Nemanja Jovanović

Usporenje priliva izbeglica, međutim, nije na vidiku, a članice EU severno i zapadno od Srbije zatvaraju granice za njihov prolaz, a institucijalni i socijalni kapaciteti Srbije imaju svoje granice.

Do sada Srbija nije preduzimala mere da bi omogućila ostanak izbeglica, opravdano procenjujući da velika većina njih samo prolazi kroz Srbiju na putu ka Nemačkoj, skandinavskim zemljama i Belgiji, navodi portal.

Od sada pratite Telegraf i preko Vajbera!

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Slabo

    18. septembar 2015 | 19:40

    Kad se svi ograde, Srbija ce postati jedan veliki kolektivni centar,gdje ce veci deo ovih ljudi biti smesten.

  • Milka

    18. septembar 2015 | 21:04

    Oni su izganici a ne Srbija ?mi smo plemenit narod nas su ubijali vekovima dosta je vise licemernosti ..?SAMO SLOGA SRBINA SPSAVA SVE ZA MOJU DOMOVINU

  • Zoran 021980

    18. septembar 2015 | 20:45

    Kad smo budale,poješće nas ovi divljaci!sledeće godine mi ćemo bežati u madjarsku!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA